„Byla to opravdu divoká sezona, o to větší radost nyní máme. V pondělí jsme si v Budapešti mohli vychutnat  slavnostní závěrečný ceremoniál a spolu s týmem jsme si v premiérové sezoně převzali stříbrnou trofej,“ raduje se Cais.

Úspěšnou sezonu posádka Orsák Rallysport týmu ve voze Ford Fiesta R2T korunovala na závěrečné podniku osmidílného seriálu ME Rally Hungary.

„Po Kypru jsme si mysleli, že těžší rallye ne᠆existuje. Ale Maďarsko nás z této představy vyvedlo.  Kombinace podzimního počasí a deště udělala na trati pro dvoukolky doslova peklo. Obrovské soustředění a boj s autem v každé zatáčce byl velkým náporem na psychiku. Vše jsme ale zvládli a mohli slavit naše první vítězství v seriálu,“ netajil velkou radost talentovaný český závodník.

Začátky ovšem byly krušné. Po pátém místě na Azorských ostrovech musel start na Kanárských ostrovech kvůli studijním povinnostem odřeknout.

„Nepřipsali jsme si tedy žádné body a to nás po zbytek sezony hendikepovalo v boji o první místo v kategorii ERC3. Navíc ve třetím klání sezony v Lotyšsku jsme si vybrali nováčkovskou daň a odstoupili po velké havárii. Šli jsme pětkrát přes střechu a video našich kotrmelců dlouho bavilo diváky stanice Eurosportu,“ nyní již s úsměvem vzpomíná Cais.

Zpět klid a pohodu získala mladá posádka na Roma Capitale, kde brala druhé místo, když útočila i na metu nejvyšší.

„Na domácí Barum Rally jsme zaútočili na první místo. Na poslední erzetě měli dva naši soupeři technické problémy a my si jeli pro prvenství. Ve druhé polovině zkoušky nám však pořadatelé vyvěsili červenou vlajku a my se museli spokojit se stříbrem. I tak byly oslavy na rampě ve Zlíně neskutečně emotivní, zvláště po loňsku, kde jsme o první místo přišli kvůli defektu,“ zavzpomínal syn úspěšného pilota Miroslava Caise.

Na Kypru si dal jasný cíl – zabojovat o titul vicemistra.

„Skloubit rychlost a spolehlivost na nesmírně náročné šotolinové trati bylo velkou zkušeností a třetí druhé místo v řadě za sebou nám dalo velkou šanci, kterou jsme následně v Maďarsku využili,“ stírá si po mohutném finiši pot z čela 20letý rallyový talent, který sezonu ještě nezabalil. O víkendu se totiž osádka Cais – Žáková představí na náročné Rallye du Var ve Francii s novým Fordem Fiesta R5 Mk2. „Sny se mají plnit především před Vánoci,“ směje se Erik Cais.