„Hrajeme každý zápas o bytí a nebytí. Těžko můžu hráčům upřít snahu. Věřte mi, že kluci bojují, i když to tak navenek nevypadá. Nejhorší ale je, že v závěru bojují nejen sami se sebou, ale také se soupeřem. A v tom je zakopaný pes,“ vykládal zlínský kouč Pavel Třešňák po jedenácté porážce sezony.

Jeho svěřenci navíc nezískali podruhé za sebou ani set. Zatímco v předchozím utkání v Ústí nad Labem dotahovali neustále náskok protivníka, s Kladnem si v úvodních dvou dějstvích vypracovali nadějný náskok. Na vítězství jim však nestačilo ani vedení 14:9 v prvním setu a 11:8 ve druhém.

Středočeši přitom nemuseli předvést nic světoborného. Zlínští volejbalisté se potopili vlastními chybami, které ještě znásobili v závěrečných výměnách.
„Neumíme koncovky,“ konstatoval smutně Třešňák. „To by byl zázrak, kdyby se nám povedla koncovka ve třetím setu. Ještě jsme se poradili v oddechovém čase na rozhodující míč. Stalo se přesně to, co jsem klukům řekl, ale bohužel jsme se neubránili,“ vrátil se kouč Fatry ke třetí sadě, kterou jeho družina prohrála nejtěsnějším poměrem 24:26.

Trenérský světoběžník převzal mužstvo po osmém kole od Romana Macka, jenže ani pod jeho taktovkou se malátné družstvo nezvedlo a z následujících pěti střetnutí zvládlo jediné doma s Příbramí, a to ještě v pěti sadách.

Kromě slabé psychiky hráčů se Třešňák potýká i s marodkou. K dlouhodobě zraněnému univerzálovi Patákovi přibyl blokař Čechmánek, jehož minimálně na měsíc vyřadila zlomená levá ruka. Ani jeden z nich už s největší pravděpodobností nezasáhne do bojů v první dvoukolové části soutěže. Do jejího konce zbývá odehrát už jen pět duelů a pak už bude na programu jen devět utkání nadstavby.

A právě k ní se upíná jedna ze dvou Třešňákových nadějí. „Jako poslední mančaft bychom měli podle Bergerových tabulek proti týmům od šestého do devátého místa výhodu domácího prostředí.“

Druhou šanci k obratu vidí v Českém poháru, jehož finálový turnaj hostí 29. a 30. prosince právě Zlín. „Budeme hrát tři zápasy, v nichž více méně o nic nejde. Nikdo od nás neočekává, že zvítězíme, když jsme poslední v extralize. V poháru by mohl nastat zlom v psychice hráčů,“ doufá Třešňák. „Stačí pak dvakrát vyhrát v extralize a soupeři mohou znervóznět.“

První příležitost budou mít volejbalisté Fatry už dnes, kdy zajíždějí na palubovku sedmé Opavy, poslední střetnutí v nejvyšší soutěže je pak čeká příští pátek, kdy se představí v hale mistrovských Českých Budějovic. Jakýkoliv bodový zisk by přitom byl hodně nečekaným, ale o to vítanějším dárkem pod letošní chudý vánoční stromek zlínských volejbalistů…