Předcházející zpackané ročníky ho nestraší, o baráži mluvit nechce. Přece jenom se extraliga teprve rozjíždí. I tak ale musí být zlínští volejbalisté v pozoru. Takhle si start rozhodně nepředstavovali. Dvě porážky 0:3 nejsou tím, od čeho by se měli Moravané odrazit.

„Mluvíme o tom už čtvrtou sezonu, ale já opravdu věřím tomu, že to letos konečně zlomíme a půjdeme nahoru. Tým nemáme špatný, jenom si někteří kluci musí uvědomit, o čem je sport a začít pořádně bojovat,“ říká kapitán Čechmánek.

Pohled na tabulku ho netěší. Fatra je po úvodních dvou duelech bez bodu poslední. To před sezonou nikdo nečekal. I když to na palubovce posíleného Karlovarska měli Zlíňané hodně složité, dal se na západě Čech uhrát lepší výsledek.

„Body se tam moc čekat nedali, ale myslel jsem si, že tam budeme úspěšnější a že nějaký set, který by nám pomohl do dalších zápasů, získáme,“ uvedl Čechmánek.

Zatímco jednomu z favoritů celé soutěže při letošní premiéře statečně vzdorovali, doma proti Odolena Vodě předvedli mizerný výkon a zaslouženě prohráli.

„Utkání nám vůbec nevyšlo,“ přiznává pětatřicetiletý blokař.

„Soupeř byl na nás dobře připravený. Předčil nás po taktické stránce a ve všech herních činnostech,“ přidává.

Přitom zlínští volejbalisté se s hráči Aera utkali v létě hned dvakrát a pokaždé je porazili. Znovu se ale ukázalo, že příprava je něco jiného než mistrovská soutěž.

„Zatímco konkurenční týmy zkoušejí, vymýšlejí a točí různě s hráči, my hned od začátku nastupujeme v základní sestavě. U nás je strategie trošku jinak postavená,“ vysvětluje.

Vedení Fatry navíc dlouhodobě sází na odchovance a hráče z okolí. Jediným zahraničním hráčem na soupisce Zlína je momentálně marocký nahrávač Karim Lamri. Zajímavá posila z Afriky se ale zatím neobjevuje v základní sestavě, ale spíš epizodně střídá.

Podle Čechmánka ale tým nepotřebuje posilovat.

„Mančaft má svoji kvalitu, což předvedl už několikrát. Jen to prostě zatím neumíme prodat v zápasech,“ štve oporu Fatry.

I proto svěřenci trenérů Obdržálka a Macka dál tvrdě makají a odstraňují nedostatky. Zlepšit musí řadu věcí, jednou z nich je třeba servis, který je alfou a omegou současného volejbalu.

„Třeba proti Odolena Vodě jsme ho neměli úplně špatný, ale nedokázali jsme balon pořádně umístit. Podle trenéra jsme soupeři podáním vůbec neuškodili,“ říká Čechmánek.

Předcházející duely už Zlíňané hodili za hlavu, teď se soustředí na nadcházející souboj v Příbrami, která taky ještě nevyhrála.

„Ale v žádném případě to nebude jednoduché, protože soupeř začal první zápas dobře a s Ostravou urval alespoň jeden bod. Na nás si určitě budou Příbramští věřit,“ ví zkušený volejbalista.

Ani Fatra se ale nemusí protivníka bát.

„Já už ani nerozděluji soupeře na hodně dobré nebo hodně špatné. V naší situaci je každý zápas důležitý a těžký,“ dodává.