Blíže než do předkola play-off tak nyní svěřenci trenérů Romana Macka a Přemysla Obdržálka mají do baráže. „Sezonu jsme nerozehráli vůbec dobře. Umístění i bodový zisk jsou špatné. Nejlépe z toho vypadá počet vítězství,“ prohlásil samozřejmě nespokojený šéf Fatry Zlín Roman Macek starší.

Moravané po loňské nepřesvědčivé sezoně dál tápou. V extralize prohráli poslední čtyři duely, s Ostravou vypadli v osmifinále Českého poháru. „Je to nepříjemné. Výkonnost není stabilní, dostali jsme až na dno tabulky. Pokusíme se ale v odvetách restartovat,“ slibuje Macek.

Zkušený kouč a funkcionář ale moc dobře ví, že v silné konkurenci to bude nesmírně složité. Fatra má jeden z nejmladších týmů v extralize. Navíc na rozdíl do soupeřů sází téměř výhradně na odchovance a hráče z okolí. Jediným legionářem je Slovák Peter Barták.

„Někteří už tak mladí nejsou, spíše se tak chovají v herních činnostech,“ podotýká Macek. „V rozhodujících chvílích hrozně chybujeme. A nejde jenom o koncovky zápasů, ale i momenty, kdy soupeř zvýší intenzitu a zlepší svoji hru. Když nás zatlačí servisem, jsme nepřesní a zmatkujeme,“ přidává.

Fatře schází správní lídři, výrazné osobnosti. Nedaří se klíčovým hráčům, mladíci mají kolísavou formu. Výsledkem jsou přibývající porážky a pozice na chvostu.

Zlíňany nejvíce štvou těsné porážky v Příbrami a doma s Brnem. „Oba zápasy přitom byly zcela rozdílené,“ připomíná Macek. „V Příbrami jsme podali asi nejlepší výkon na soupeřově palubovce. Vedli jsme už 2:0. Domácí ale výborně zlepšili servis a my se zhroutili,“ pokračuje.

S Brnem zase volejbalisté Fatry otočili vývoj a ještě v rozhodující páté sadě vedli 8:7. Dvě hrubé chyby ale připravily Zlín o možnou výhru. „Je potřeba, abychom dvakrát či třikrát za sebou zahráli dobře a bodovali,“ ví Macek.

Nevyrovnanost výkonu Moravany sráží do extraligového podprůměru. Čechmánkovi a spol. nevyšel hned vstup do sezony. Po televizním duelu v Liberci Fatra nezvládla ani úvodní domácí duel s Ústím nad Labem. Po porážce 1:3 se těžce zvedala. „Byla to velká škoda. Ústí nebyl neporazitelný soupeř,“ cítí Macek.

Pak přišla série náročných duelů s favority. „Věděli jsme, že máme těžký los. Zápasy ale nebyly úplně špatné,“ míní zkušený kouč.
Zlínští se pak zlepšili. Přemohli Kladno i Odolenu Vodu a po triumfu v Benátkách nad Jizerou poskočili na osmé místo. „Na chvilku jsme se sice zvedli, ale poslední třetina první poloviny sezony nám zase nevyšla,“ štve Macka.

Po zpackaných duelech s Ostravou, Prahou a Brnem přišel pád na předposlední příčku. Scénář posledních zlínských duelů se přitom často opakuje. „Jednoznačně za soupeři zaostáváme na servisu a částečně i na přihrávce,“ říká Macek.

Klíčová je ve volejbale spolupráce prvního nahrávače s útočníky. A právě tohle ve Zlíně nefunguje. „V tomto opravdu máme velké rezervy. Hodně nám to pokulhává,“ přiznává Macek.

Slovák Barták se zatím nevyrovnal s tlakem, není tím pravým lídrem. „Všechno začíná od nahrávky a je pro mě smutným překvapením, že zápas s Brnem dohráváme s juniorem na nahrávce, protože prvnímu nahrávači to nejde,“ zlobí se Macek, který jediného legionáře v týmu počastoval tvrdou kritikou. „I když je Radim Šulc šikovný a perspektivní, nemůže nám zachraňovat a otáčet zápasy,“ říká.

Formu však nemají ani jiné opory. „Hoši jsou profesionálové. Osa hráčů, na kterých se mužstvo postavilo, to musí zvládnout,“ zdůrazňuje.

Problémy zatím nevyřešilo ani přesunutí smečaře Vašíčka na post libera. „Tím jsme přišli o útočnou sílu,“ cítí Macek.

Zbraně ale zkušený trenér neskládá. „Vím, že je složité se z toho dostat, ale potřebovali bychom to zlomit sérii dvou či tří vyhraných zápasů,“ uvedl.

Vedení Fatry se zabývá myšlenkou posílení kádru. Rozpočet je ale omezený. „Uvažujeme o tom. Na druhé straně kádr z posledních let jsme udrželi a zatím týmu důvěřujeme,“ říká Macek.

V sobotu proti Liberci ale nastoupí tradiční sestava bez výrazných změn. „Pokusíme se favorita zaskočit. Soupeři jsme ale vyšli před zápasem evropského poháru vstříc, takže hrát se bude s jiným míči. Třeba nám to ale pomůže,“ doufá Macek.