Závod, který je součástí série Czechman Tour 2024, je Mistrovstvím republiky v dálkovém triatlonu a je zařazen do Československého poháru v dálkovém triatlonu.

Start na otrokovickém Štěrkovišti je v 7 hodin.

Celou akci bude moderovat Petr Bludský. Toho budou doplňovat ještě dva moderátoři, které pořadatelé odtajní až těsně před závodem.

Moraviamana po doběhnutí posledního triatlonisty zakončí kolem sobotní půlnoci ohňostroj.

,,Plavat se bude na třech okruzích v přírodním koupališti na Štěrkovišti. První disciplínu navíc pro lepší orientace pro diváky triatlonisté zpestří po každém okruhu výběhem z vody. Cyklistická část bude probíhat na pěti šestatřicetikilometrových okruzích na uzavřených silnicích I. třídy mezi Otrokovicemi, Tlumačovem, Hulínem, Kvasicemi a Kotojedy. Převýšení jednoho okruhu je kolem 200 metrů. Závěrečný maraton se poběží po cyklostezce podél řeky Moravy z Otrokovic do Kvasic a zpět. Proto bude cyklostezka v tomto úseku mezi 12. a 21. hodinou uzavřená,“ informuje ředitel závodu Jiří Daněk.

V Moraviamanu je vypsáno 11 mužských a stejný počet ženských kategorií. Bojovat se bude i v oblíbeném štafetovém Moraviamanu. Štafet se mohou zúčastnit dvou až jedenáctičlenná družstva. Každý tým si může zvolit libovolné střídání závodníků. Podmínkou je projetí všemi kontrolami.

Také letošní Moraviaman začíná tradičně dřív a to už ve čtvrtek 20. června od 14.30 hodin dětskými duatlonovými závody.

,,Tento závod je součástí Slavata triatlon Tour a je určen pro děti z dětských domovů z celého našeho kraje i pro děti ze základních škol. Při něm si děti můžou půjčit kolo,“ upozorňuje Daněk.

V otrokovickém podniku očekávají účast zhruba 180 jednotlivců, zazávodí si v něm také kolem 25 štafet.

,,Společně s dětmi by si tak mohlo od profesionálů až po výkonnostní sportovce a děti letos u nás zasportovat kolem 550 účastníků Moraviamana,“ předpokládá ředitel závodu.

Závod je bohatě dotován. Na finančních odměnách se v kategoriích Elite rozdá 100 000 Kč. Absolutní mužský vítěz obdrží 30 000 Kč, nejlepší žena bude odměněná 20 000 Kč. Navíc za překonání traťového rekordu, jak v kategorii mužů, tak i v kategorii žen je vypsána prémie 5000 Kč.

Ani v sobotu se na otrokovickém Štěrkovišti nezapomíná na děti a mládež, kde si od 10.30 hodin můžou v různých soutěžích zazávodit děti všech věkových kategorií. Pro ty nejmenší je připraven 100 metrů a 300 metrů dlouhý závod v běhu, pro starší děti pak aquatlon složený ze 100 metrů plavání a 1 kilometru běhu. Pro děti jsou připravené hodně zajímavé ceny. Startovné do dětských závodů je zdarma.

„Letos k největším favoritům Moraviamana patří loňský vítěz Českého poháru v dálkovém triatlonu Jan Šneberger a reprezentant domácího Moraviaman Teamu Michal Holub. V Otrokovicích bude ve svém oblíbeném závodě bojovat o co nejlepší umístění i legendární Petr Vabroušek. Mezi ženami je největší favoritkou držitelka ženského traťového rekordu Brňačka Simona Křivánková. Na obhajobu prvenství z loňského roku myslí i zlínská triatlonistka Helena Kotopulu. O českého mistra v soutěži družstev zabojují regionální týmy Titan Trilife Zlín a domácí Moraviaman Team,“ tipuje Jiří Daněk.

Nejlepší muži jsou v cíli očekáváni kolem 15.15 hodin, nejlepší žena by měla protknout cílovou pásku kolem 16.10 hodin.

Vyhlášení vítězů bude po doběhu posledního triatlonisty v časovém limitu 17 hodin, nejpozději o půlnoci ze soboty na neděli.

Průběh celého závodu bude možné sledovat na internetovém streamu. Reportáž z něho bude pořizovat i Česká televize.

V posledním ročníku Moraviamana 17. června 2023 závod mužů vyhrál v traťovém rekordu v čase 8:15:57 Tomáš Řenč (Triatlon Slaný), před Janem Šnebergerem (TT Příbram, 8:34:30), na bronzové pozici skončil Jan Oppolzer (Kerbos, 8:37:31). Petr Cívela (Titan Trilife Zlín, 8:51:38) doběhl do cíle na 6. místě.

V závodě žen zvítězila Helena Kotopulu (CSG Tri Team, 10:07:57), před Markétou Cibulkovou (Iron Stars Beroun, 10:21:45), třetí příčku brala za čas 11:38:34 Julie Stolarčíková (USK Akademik Cheb).

Držitelkou ženského traťového rekordu 9:18:37 je z 18. června 2016 Simona Křivánková (Rocktechnik triatlon).

PROGRAM MORAVIAMANA V OTROKOVICÍCH 2024:
Pátek 21. června:
14:00 Sportovní Expo
14:00 – 19:00 Prezentace
19:30 Briefing
Sobota 22. června:
5:20 – 6:40 Uložení – každý závodník po uložení veškerého vybavení dostane startovní číslo
7:00 Start závodu
15:15 Předpokládaný doběh do cíle nejlepšího muže
16:10 Předpokládaný doběh do cíle nejlepší ženy
24:00 Ohňostroj