Závod je součástí série Czechman Tour, ale hlavně je mistrovstvím České republiky v dlouhém triatlonu. Je rovněž zařazený do Českého poháru v dlouhém triatlonu.

Start je na otrokovickém Štěrkovišti v 7 hodin.

Celou akci bude moderovat sportovní redaktor České televize Stanislav Bartůšek

Moraviaman po doběhnutí posledního triatlonisty zakončí kolem půlnoci ohňostroj.

,,Plavat se bude na třech okruzích v přírodním koupališti na Štěrkovišti. První disciplínu navíc pro lepší orientaci diváků triatlonisté zpestří po každém okruhu výběhem z vody. Cyklistická část bude probíhat na pěti šestatřicetikilometrových okruzích na uzavřených silnicích I. třídy mezi Otrokovicemi, Tlumačovem, Hulínem, Kvasicemi a Kotojedy. Převýšení jednoho okruhu je kolem 200 metrů. Závěrečný maraton se poběží po cyklostezce podél řeky Moravy z Otrokovic do Kvasic a zpět. Proto bude cyklostezka v tomto úseku mezi 12. a 21. hodinou uzavřená,“ informuje Jiří Daněk, ředitel závodu.

V Moraviamanu je vypsáno 11 mužských a stejný počet ženských kategorií. Bojovat se bude i v oblíbeném štafetovém Moraviamanu. Štafet se mohou zúčastnit dvou až jedenáctičlenná družstva. Každý tým si může zvolit libovolné střídání závodníků. Podmínkou je projetí všemi kontrolami.

Letošní Moraviaman ale tradičně začíná již dřív a to ve čtvrtek 23. června od 14.30 hodin dětskými duatlonovými závody.

,,Tento závod je součástí Slavata triatlon Tour a je určený pro děti z dětských domovů z celého našeho kraje i pro děti ze základních škol. Při něm si děti můžou půjčit kolo,“ upozorňuje Daněk.

V otrokovickém podniku očekávají účast zhruba 200 jednotlivců a dalších 100 triatlonistů ve štafetách.

,,Společně s dětmi by si tak mohlo od profesionálů až po výkonnostní sportovce a děti u nás zasportovat kolem 600 účastníků Moraviamanu,“ přeje si ředitel závodu.

Závod je i bohatě dotován, když jenom na finančních odměnách se v kategoriích Elite rozdá 100 000 Kč. Absolutní mužský vítěz si získá 30 000 Kč. Nejlepší žena bude odměněná 20 000 Kč. Navíc za překonání traťového rekordu, jak v kategorii mužů, tak i v kategorii žen je vypsána prémie 5000 Kč.

Na otrokovickém Štěrkovišti se nezapomíná ani na mládež. V sobotu od 10.30 hodin si můžou v různých soutěžích zazávodit děti. Pro ty nejmenší je připravený 100 a 300 metrů dlouhý závod v běhu, pro starší děti pak aquatlon složený ze 100 metrů plavání a 1

kilometru běhu. Pro děti jsou připravené hodně zajímavé ceny. Startovné do dětských závodů je zdarma.

„K největším favoritům letos patří Jan Šneberger, Jan Oppolzer, nebo Slovák Karol Džalaj. Věřím i Petrovi Vabrouškovi. Překvapit však mohou i další borci. Možná někdo z Poláků. Mezi ženami je jasnou favoritkou Simona Křivánková,“ typuje Jiří Daněk.

Nejlepší muži jsou v cíli očekáváni kolem 15.15 hodin, nejlepší žena by měla protknout cílovou pásku nejpozději kolem 16.10 hodin.

Průběh celého závodu bude možné sledovat na internetovém streamu. Reportáž z něho bude pořizovat i Česká televize.

V posledním ročníku Moraviamana v roce 2021 závod mužů ovládl Tomáš Řenč (Triatlon Slaný), který dosáhl času 8:21:07. Závod žen vyhrála v čase 9:33:02 Brňačka Simona Křivánková (Rocktechnik triatlon).

Oba jsou také držitelé traťových rekordů v Moraviamanu. Tomáš Řenč mužský traťový rekord 8:19:06 pokořil 22. června 2019. Simona Křivánková ženský traťový rekord 9:18:37 zdolala18. června 2016.