V 18. ročníku závodu startující na klasických tratích uplavou 3800 metrů, na kole ujedou 180 kilometrů a na závěr si zaběhnou maraton. Víkendový podnik je součástí série Ford Czechman Tour, ale je hlavně Mistrovstvím České republiky v dlouhém triatlonu. Je rovněž zařazený do Česko-slovenského poháru v dlouhém triatlonu.  Start bude v 7 hodin v rekreační oblasti na otrokovickém Štěrkovišti. Štafety mají svůj start o hodinu později v 8 hodin.

Celou akci moderuje známý triatlonový profesionál z Berouna Josef ,,Pepíno“ Svoboda a Moraviaman zakončí o půlnoci ohňostroj.

,,Plavat se bude na třech okruzích v přírodním koupališti na Štěrkovišti. První disciplína bude navíc pro lepší orientaci diváků zpestřena po každém okruhu výběhem z vody. Cyklistická část bude probíhat na čtyřech okruzích na trati mezi Otrokovicemi, Záhlinicemi, Kvasicemi, Tlumačovem, Střížovicemi Kroměříží, Kotojedy a zpět do Otrokovic. Převýšení jednoho okruhu je 208 metrů. Závěrečný maraton bude k vidění na nové trati. První maratonská část se poběží mezi Otrokovicemi, Tlumačovem a zpět. Ta druhá pak z Otrokovic po cyklostezce podél řeky Moravy do Kvasic a zpět. Proto bude cyklostezka v tomto úseku mezi 12. a 21. hodinou uzavřená,“ informuje ředitel závodu Jiří Daněk.

Ten také prozradil, že pořadatelé v porovnání s minulými roky letos zrychlili trať.

   V Moraviamanu je vypsáno jedenáct mužských a stejný počet ženských kategorií. Připravený je i závod tříčlenných družstev. Bojovat se bude i v oblíbeném Štafetovém Moraviamanu. Štafet se mohou zúčastnit dvou až jedenáctičlenná družstva. Každý tým si může zvolit libovolné střídání závodníků. Podmínkou je ovšem projetí všemi kontrolami.

Letošní Moraviaman ale začíná již tradičně ve čtvrtek od 15 hodin dětskými závody Moraviaman pro Slavata Tour. ,,Tento závod v duatlonu je určený pro děti z neúplných rodin i dětských domovů. Při tomto závodě si děti můžou půjčit kolo,“ upozorňuje Daněk.

V otrokovickém podniku očekávají účast zhruba 450 jednotlivců a dalších 350 triatlonistů ve štafetách. Prezentovali se triatlonisti z Česka, Slovenska, Rakouska, Německa, Maďarska, Polska, Chorvatska, Finska, Velké Británie a Alžírska. Na startu se možná objeví i handicapovaní sportovci.

,,Společně s dětmi by si tak u nás mohlo zasportovat od profesionálů až po výkonnostní sportovce a děti kolem 1000 účastníků Moraviamanu,“ přeje si ředitel závodu.

Závod je i bohatě dotován, když jenom na finančních odměnách se rozdá 100 000 korun. Vítěz hlavní mužské kategorie si odnese 30000 korun. Navíc za překonání traťového rekordu, jak v kategorii mužů, tak i žen, je vypsána prémie 5000 korun.

Chvályhodná je rovněž skutečnost, že se na Štěrkovišti nezapomíná ani na mládež. V sobotu od 10 hodin si můžou v různých soutěžích zazávodit děti. Pro ty nejmenší je připravený závod v běhu, ve 12 hodin začne aquatlon složený ze 100 metrů plavání a 1 kilometru běhu.

„K největším favoritům hlavního závodu letos patří David Jílek z pořádajícího domácího klubu Moraviaman Otrokovice. Dále pak předloňský vítěz Jan Oppolzer a také nový mistr republiky ve středním triatlonu Tomáš Řenč. Ten má stejného trenéra jako vítěz Havajského Ironmana Sebastián Kienle Luboše Bílka. Pro vítězství udělá maximum také Petr Vabroušek. Překvapit však mohou i další borci. V ženách je hlavní aspirantkou na zisk zlaté příčky zlínská Helena Kotopulu“ tipuje ředitel Tufo Moraviamanu Otrokovice Jiří Daněk.

Nejlepší muži jsou v cíli očekáváni kolem 15.30 hodin, nejlepší žena by měla protknout cílovou pásku nejpozději kolem 17. hodiny.

V loňském roce vítězný Lukáš Krpec z Rocktechnik Triatlonu triumfoval v čase 9:01:18. Mezi ženami loni dominovala časem 9:48:32 Helena Kotopulu (Moraviaman Otrokovice).

Traťové rekordy drží z roku 2016 Jan Oppolzer (Kerbos Team, 8:21:18) a Simona Křivánková (Rocktechnik Triatlon, 9:18:37).