V letošním 18. ročníku závodu startující na klasických tratích uplavou 3800 metrů, na kole ujedou 180 kilometrů a na závěr si zaběhnou maraton.

Víkendový podnik je součástí série Czechman Tour, ale hlavně je mistrovstvím České republiky v dlouhém triatlonu. Je rovněž zařazený do Česko-slovenského poháru v dlouhém triatlonu.

Start bude v 7 hodin v rekreační oblasti na otrokovickém Štěrkovišti. Štafety mají svůj start o hodinu později v 8 hodin.

Celou akci moderují známý triatlonový profesionál z Berouna Josef ,,Pepíno“ Svoboda a sportovní redaktor z České televize Stanislav Bartůšek. Moraviaman po doběhnutí posledního triatlonisty zakončí zhruba o půlnoci ohňostroj.

,,Plavat se bude na třech okruzích v přírodním koupališti na Štěrkovišti. První disciplínu navíc pro lepší orientaci diváků triatlonisté zpestří po každém okruhu výběhem z vody. Cyklistická část bude probíhat na čtyřech okruzích na trati mezi Otrokovicemi, Záhlinicemi, Kvasicemi, Tlumačovem, Střížovicemi Kroměříží, Kotojedy a zpět do Otrokovic. Převýšení jednoho okruhu je 208 metrů. Závěrečný maraton se poběží po cyklostezce podél řeky Moravy z Otrokovic do Kvasic a zpět. Proto bude cyklostezka v tomto úseku mezi 12. a 21. hodinou uzavřená,“ informuje ředitel závodu Jiří Daněk.

   V Moraviamanu je vypsáno 11 mužských a stejný počet ženských kategorií. Připravený je i závod tříčlenných družstev. Bojovat se bude i v oblíbeném Štafetovém Moraviamanu. Štafet se mohou zúčastnit dvou až jedenáctičlenná družstva. Každý tým si může zvolit libovolné střídání závodníků. Podmínkou je ovšem projetí všemi kontrolami.

Letošní Moraviaman ale začíná již tradičně ve čtvrtek v 14.30 hodin dětskými duatlonovými závody.

,,Tento závod je součástí Slavata triatlon Tour a je určený pro děti z dětských domovů z celého našeho kraje i pro děti ze základních škol. Při něm si děti můžou půjčit kolo,“ upozorňuje Daněk.

V otrokovickém podniku očekávají účast zhruba 400 jednotlivců a dalších 350 triatlonistů ve štafetách. Prezentovali se triatlonisté z Česka, Slovenska, Polska, Slovinska, Nizozemí, Makedonie, Itálie, Maďarska, Chorvatska, Estonska, Španělska, Německa a Rakouska. Na startu se možná objeví i handicapovaní sportovci. Zajímavými postavami budou i český herec a držitel Českého lva a ceny České filmové kritiky 2010 za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli v thrilleru Pouta Ondřej Malý. Zazávodí si i členové souboru Cirk La Putyka. 

,,Společně s dětmi by si tak mohlo od profesionálů až po výkonnostní sportovce a děti u nás zasportovat kolem 1000 účastníků Moraviamanu,“ přeje si ředitel závodu.

 Závod je i bohatě dotován, když jenom na finančních odměnách se v kategoriích Elite rozdá 100 000 Kč. Vítěz hlavní mužské kategorie si odnese 30 000 Kč. Navíc za překonání traťového rekordu, jak v kategorii mužů, tak i žen, je vypsána prémie 5000 Kč.

Chvályhodná je rovněž skutečnost, že se na Štěrkovišti nezapomíná ani na mládež. V sobotu od 10.30 hodin si můžou v různých soutěžích zazávodit děti. Pro ty nejmenší je připravený 300 metrů dlouhý závod v běhu, pro starší děti pak aquatlon složený ze 100 metrů plavání a 1 kilometru běhu.

„K největším favoritům hlavního závodu letos patří loňský vítěz Tomáš Řenč. Pro zisk zlaté příčky udělá maximum také malenovický veterán Petr Vabroušek. Překvapit však mohou i další borci. V ženách je hlavní aspirantkou na zisk prvenství Simona Křivánková,“ typuje hlavní organizátor Moraviamanu Otrokovice Jiří Daněk.

Nejlepší muži jsou v cíli očekáváni kolem 15.20 hodin, nejlepší žena by měla protknout cílovou pásku nejpozději kolem 16.10 hodin.

V loňském roce, kdy se Moraviaman konal 23. června, vítězný Tomáš Řenč (VANAMAN) triumfoval v čase 8:26:29. Tím se zároveň postaral o mužský traťový rekord. Mezi ženami loni dominovala časem 9:42:50 Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín).

Ženskou traťovou rekordmankou je z 18. června 2019 Simona Křivánková (Rocktechnik Triatlon, 9:18:37).