Na trati rozložené do dvou okruhů mezi zlínským náměstím Míru, Benešovým nábřežím, Podvesnou, Čepkovem, Rybníky a bývalým Baťovským areálem, se zviditelnili také běžci z našeho regionu. Tomáš Blaha z AK Asics Kroměříž skončil čtvrtý (1:15:36), Jan Kalenda z AK Zlín pátý (1:15:46), Petr Kučera z otrokovického Kesbuk Teamu šestý (1:18:02), Martin Hečko z kašavského Valachbajk Teamu sedmý (1:19:02), Josef Sedláček (AK Asics Kroměříž, 1:19:16) osmý a Milan Merva ze Zlína bral za čas 1:20:34 devátou příčku.

Závod žen ovládla Ukrajinka Valentina Kiliarska (1:22:12), před Martinou Vévodovou z AK Perná (1:25:12). Ziskem bronzu se pyšní atletka ze Zlína Helena Kotopulu (Zorba Team, 1:27:05). Jana Žaludková z Cyklogatu Malenovice doběhla v čase 1:31:20 čtvrtá a Martina Novotná z klubu TUV SÜD Rusava Bike Team získala páté místo (1:32:55). Na startu půlmaratonu se v deseti kategoriích prezentovalo 487 běžců, dvacet jich závod nedokončilo.

TOMÁŠ BLAHA PO ZÁVODĚ RELAXOVAL NA KONCERTU ČECHOMORU

Nejúspěšnějšímu regionálnímu běžci ve Festivalovém půlmaratonu Tomáši Blahovi se vystoupení ve Zlíně povedlo. ,,Ukrajinci a Jiří Petr byli podle očekávání suverénní. Nicméně já jsem zvolil dobrou taktiku. Na začátku jsem se nenechal strhnout ostrým tempem. Běžel jsem volněji a na Kučeru jsem se dotáhl až na šestém kilometru. Od 12. kilometru už jsem se od svého případného konkurenta na zisk předních příček definitivně odpoutal. Přede mnou byl ale ještě Kalenda. Toho jsem překonal až 300 metrů před cílem. Na zlínském náměstí jsem měl sice k medaili daleko, ovšem čtvrtá příčka je také dobrým počinkem," pochvaloval si matador AK Asics Kroměříž, jemuž se však na trati nevyhla ani menší krize. ,,Tu jsem ale snadno kolem desátého kilometru překonal. Po celý průběh závodu mě ovšem trochu pálily paty, protože jsem běžel v nových botech," přiznal při večeří u špaget Blaha. A jak cenný výsledek čtvrtý muž v absolutním pořadí a vítěz kategorie čtyřicátníků oslavil? ,,Po závodě jsem zůstal ve Zlíně na koncertu Čechomoru," užíval si v sobotu sportovní i kultůrní pohodu Tomáš Blaha.

KOTOPULU HORKO NEVADILO. NA VÝKONU ŽALUDKOVÉ SE PODEPSALO STĚHOVÁNÍ

Také mezi ženami měla Kiliarska závod pod kontrolou. Rovněž další favoritku Martinu Vévodovou na stříbrné příčce nikdo neohrožoval. Ovšem nezratily se ani běžkyně z našeho kraje. ,,Horko mi nevadilo. Ukrajinka se sice podle předpokladů brzy odpoutala od všech svých ostatních soupeřek a postupně si na čele vytvořila velký náskok. Já jsem se chvíli pohybovala ve skupince s Vévodovou a Žaludkovou, abych se v průběhu desátého kilometru definitivně usadila na třetím místě," prozradila Helena Kotopulu. ,,Na mě bylo naopak dneska dost teplo, proto jsem byla v závěru unavená. Kdybych se ale přiblížila svému osobnímu půlmaratonskému rekordu, který mám těsně pod jednu hodinu a osmadvacet minut, tak jsem možná mohla zabojovat o třetí příčku. Soupeřky přede mnou ovšem byly tentokrát lepší. Na mém výkonu se také projevilo stěhování do nového rodinného domu," přiznala Jana Žaludková.

Vítězové jednotlivých kategorii Festivalového půlmaratonu ve Zlíně 2016: Muži do 30 let: 1. Martin Hečko (Valachbajk Team) 1:19:02. Muži do 40 let: 1. Pavlo Veretskyi (Ukrajina) 1:10:09. Muži do 50 let: 1. Tomáš Blaha (AK Asics Kroměříž) 1:15:36. Muži do 60 let: 1. Vlastimil Bukovjan (Kesbuk) 1:21:38. Muži nad 60 let: 1. Jiří Petr st. 1:47:15. Ženy do 30 let: 1. Valentina Kiliarska (Ukrajina) 1:22:12. Ženy do 40 let: 1. Helena Kotopulu (Zorba Team) 1:27:05. Ženy do 50 let: 1. Jana Žaludková (Cyklogat Malenovice) 1:31:20. Ženy do 60 let: 1. Hana Vašátová (individualista) 2:00:33. Ženy nad 60 let: 1. Dagmar Dvořáčková (TK Brno) 2:08:13.

Lubomír Hotař