Do maratonu, který odstartoval v pátek na palubovce tělocvičny valašskomeziříč­ského Gymnázia Františka Palackého, šel s cílem pokořit hranici dvanácti hodin. Že to bude o tři a půl hodiny více, by jej ani ve snu nenapadlo.

„Cítil jsem se po celou dobu poměrně dobře. Připravoval jsem se na rekord po celý rok, přičemž poslední tři měsíce byly opravdu hodně tvrdé. Rád bych poděkoval maséru Ladislavu Strnadelovi a realizačnímu týmu,“ svěřil se Deníku těsně po překonání další z velkých met v kariéře.

Borec, jehož výkon bude zaznamenán do Guinessovy knihy rekordů, bojoval ke konci s vyčerpáním. Při závěrečné exhibici se mu dokonce zatočila hlava a upadl na zem. Přihlížející strnuli, Charalambos však za chvíli opět odhodlaně pokračoval.

„Vzdávat se není můj styl. Nezbývalo, než to přetrpět,“ poznamenal žonglér. Rekord, kterým Bursas zaokrouhlil počet svých zápisů v Guinessově knize na dvacet, však byl zároveň jeho posledním. Sportovec s řeckými předky, který žije v Brankách u Valašského Meziříčí, totiž ihned po vytvoření rekordu oznámil konec kariéry.

„Jsem moc rád, že mohu skončit v takovéto pozici. Chtěl jsem moc udělat tento rekord a opět se připomenout. Nicméně nyní je čas odejít. Už nemám tolik motivace, a také se cítím celkem unavený,“ zdůvodnil Bursas Charalambos.

O tom, že čtrnáctiletá žonglérská kariéra Bursase Charalambose dospěla ke konci, je přesvědčen i jeho masér.

„Doufám, že to byl poslední rekord. Je téměř v důchodovém věku a to, co dokázal, nelze překonat. Byl by sám proti sobě,“ myslí si Ladislav Strnadel. Kromě masáží sportovci zajišťoval také pitný režim a stravu.

„Večer si dal i kávu, později jen čistou vodu, různé druhy čerstvého ovoce a bílé maso,“ prozradil.

Během jediného dne a noci se Charalambos stal nejenom rekordmanem v délce žonglování.

„Je i prvním na světě, kdo dokázal přelézt žebřík se dvěma míči na hlavě,“ připomněl meziříčský mluvčí Josef Beneš. Žonglér fanoušky zprávou o ukončení kariéry rozesmutnil, z jeho velkolepého závěru však byli všichni nadšení.

„Když si uvědomíme, kolik má let, je to více než obdivuhodné,“ vysekl borci poklonu například Jiří Juroška.