Po bezmála roce opět na známém místě. I když známém… Jak sám reprezentační pivot Petr Šlachta přiznal, zrekonstruovanou halu v Zubří poznával jen z poloviny.

„Na jednu stranu je to hala, kde jsem hrál deset let, ale na druhou se tu hodně věcí změnilo. A to k lepšímu,“ chválí 25letý házenkář, který po loňské sezoně přestoupil ze Zubří do týmu Dabas VSE KC, nováčka maďarské soutěže.

„Například palubovka je jiná, než na jaké jsme zvyklí. Ze začátku nám to trošku klouzalo, ale pak asi vytřeli a už to bylo dobré,“ dodává s úsměvem Šlachta.

Na Valašsko se dvoumetrový chasník vrátil v rámci reprezentačního srazu. Vyvrcholením týdenního kempu pak bylo přátelské dvojutkání s Polskem. Na čtvrteční výhru z Katovic (25:21) ale Češi nenavázali a v Zubří v sobotu prohráli těsně 36:37.

Většina druhé půle jste tahali za kratší konec. Kde byla chyba?

Už od začátku zápasu jsme měli problém v obraně, kde jsme nebyli moc agresivní. Soupeř se rozstřílel z dálky a pak už jim to tam v podstatě padalo celé utkání. Ani naši gólmani si moc nesáhli na míč.

V čem se oba zápasy lišily?

Přišlo mi, že dneska byla házená daleko rychlejší. Po každém našem gólu se soupeř snažil hned odpovědět. Hodně to tlačili dopředu. Možná nás to ze začátku zaskočilo, těžko říct.

V červnu vás čeká kvalifikace s Ruskem, jaký to bude soupeř?

Zatím jsme Rusko moc nestudovali, to přijde až v tom červnu. Času je dost a určitě bude poctivá příprava. Rád bych si proti nim zahrál, ale ještě je to daleko.

Jak hodnotíte dosavadní sezonu v Dabas?

Zatím je to nad očekávání. Jako nováčci jsme měli cíl se udržet a v podstatě jsme na to měli dost bodů už před Vánocemi. Takže svým způsobem jsme měli splněno už v půlce sezony. Až do konce jsme pak hráli o účast v evropských pohárech, ale nakonec nám to asi nevyjde. To bychom museli porazit Veszprem nebo Szeged, což by byl velký zázrak (úsměv).

Jak se vám líbí v novém klubu?

Zatím jsem spokojený. Maďaři jsou vesměs hodně přátelští, takže tam nemám s nikým problém. Kolektiv máme výborný. Klub mi platí byt, který je asi kilometr od haly. Dokonce je úplně nový, takže jsem v něm první, což je paráda. Nemůžu si stěžovat.

Takže zůstáváte i v příští sezoně v Dabas?

Ano. V listopadu jsme prodloužili smlouvu o další dva roky. Zatím to vypadá, že jsou se mnou spokojení (úsměv).

Kolik máte prostoru na hřišti?

Ze začátku jsme se točili s druhým pivotem víceméně půl na půl. Bohužel se pak zranil na EURU, takže od té doby mám prostoru hodně a hraju většinou celý zápas. Uvidíme, jak to bude příští rok, jestli se to nějak změní nebo jestli třeba někdo nepřijde.

Jaká je maďarská liga?

Určitě je kvalitnější než česká a jsou v ní lepší hráči. Myslím si, že všichni jsou tam profesionálové, takže to tomu i odpovídá. Jsou tam těžší soupeři, takže ze sebe musí člověk vymáčknout daleko víc.

Překvapilo vás Maďarsko něčím?

Řekl bych, že mají na všechno spoustu času. Člověk jim leckdy musí říct desetkrát, než se něco teda stane. Rozhodně jsou hodně přátelští, což mě příjemně překvapilo. Na druhou stranu jsem musel čekat dva měsíce, než mi tam sehnali telefon a internet a to už bylo horší (smích).

A co maďarština, zvládáte ji?

Těžko (úsměv). Už nám ale sehnali nějakou učitelku, která zvládá angličtinu i maďarštinu, takže se pomalu začínáme učit. Je nás tam pár cizinců, kteří maďarsky neumí. Naštěstí není problém se domluvit anglicky, popřípadě se vždycky najde někdo, kdo mi z maďarštiny přeloží, co mám dělat.

Sledujete výkony Zubří?

Že bych sledoval každý zápas to ne, ale zhruba vím, jak se jim vede a jaké mají výsledky. Jsem rád, že se jim tak daří. Zřejmě jim i svědčí nová hala, tak uvidíme, jak se poperou s play off.
(dj)