Dnes ráno rodačka z Rožnova pod Radhoštěm nastoupila ve Vídni na palubu letadla, které míří do srbského Bělehradu, kde zítra od 17.45 český celek vyzve v první bitvě Eura Ukrajinu.

„Určitě je to nejen pro mě, ale pro celý tým splněný sen. Je to přesně to, pro co házenou hrajeme. Možná jediná Peťa Vítková-Válová si pamatuje, jaké to tehdy bylo," zmínila 23letá Růčková jedinou hráčku současného výběru, která tehdejší éru pamatuje.

Co od šampionátu očekáváte?

Už je to, že jsme se tam po osmi letech dostali, je bomba. Budeme se snažit postoupit i ze skupiny, ale víme, že to bude těžké. Máme obhájkyně titulu z Norska, domácí Srbky a poté poměrně silnou Ukrajinu, se kterou jsme ale neměli možnost se měřit na turnaji v Kyjevě.

Kudy povede cesta za postupem ze skupiny, ke kterému vám může stačit i jedna výhra?

Papírově to vypadá na Ukrajinu, ale i Srbky budou pod tlakem domácího prostředí. Budou muset něco předvést, ale přes Ukrajinu to vidím reálněji.

Zatímco v Mostě hrajete i do útoku, v reprezentaci jste obranářkou. Mluvil s vámi už trenér Bašný, jako, máte pozici v týmu?

Každá hráčka má nějakou svou roli. Je to už předem dané a máme nějaký zajetý režim.

Oslavila jste s rodinou postup a nominaci na mistrovství Evropy?

Tím, že už nebydlím doma, ale hraji v Mostě, jsme to nějak extra neslavili. Spíš rodiče byli rádi, že jsme se tam dostali.

Nějaký talisman do tašky sbalíte?

Nemám žádný.

Po osmi letech strávených ve Zlíně jste přestoupila do Mostu. Je to velká změna?

Tím, že je tam trenér Poloz, který mě už vedl ve Zlíně, to pro mě změna není. Ale vím, že po mostecké hráčky to změna byla. Hlavně v systému hry. Jsme druhé, tak je to zatím po herní stránce super.

Takže produkujete stejný způsob hry?

Je to podobné. Preferuje norský styl, běhavou házenou vycházející z tvrdé obrany. Stejně jako ve Zlíně i v Mostě je to založené na stejném principu.

Když si představím město Most, vybaví se mi komíny a nepříliš půvabné prostředí a životní styl. Jak na vás působí tamní prostředí?

Nemám moc času se tam potulovat, protože chodím do práce a poté jedu na trénink. Ale myslím si, že je to zbytečně až moc nafouknuté. Není to tak hrozné. Když jsem odcházela, obávala jsem se, že jsou tam Romové a uhelné město, ale byla jsem mile překvapená. Není to taková tragédie. Zabydlela a zvykla jsem se tam dobře. Nemůžu si stěžovat.

PETRA RŮČKOVÁ

Datum narození: 8. 2. 1989 v Rožnově pod Radhoštěm

Výška: 174 cm

Váha: 72 kg

Post: spojka

Současný klub: Most

Házenkářský vzor: Petra Čumplová, Anja Andersen

Zaměstnání: grafička v tiskárně

Bývalé kluby: Rožnov pod Radhoštěm (1999–2001, žákovské kategorie), Lesana Zubří (2001–2004 žákovské kategorie), Zlín (2004–2012, 1. liga žen + WHIL).

Největší úspěchy: 3. místo ve WHIL (2010–2011)

V reprezentaci: 54 zápasů/34 branek