Protesty ve Francii poznamenaly i právě probíhající evropský šampionát házenkářek. Na severozápadě země, v Brestu, jenž hostí skupinu D, ve které jsou také české reprezentantky, žádné výrazné nepokoje nejsou.

Poklidnou atmosféru průmyslového a nijak hezkého města narušují pouze silničních blokády. „Do haly jezdíme bočními cestami a silnicemi, trvá to trošku déle. Třeba na úvodní zápas s Rumunkami jsme místo patnácti minut jeli třicet. Musíme s tím prostě počítat,“ říká smířlivě trenér Jan Bašný.

Zatímco zkušený kouč podobné věci nijak zvlášť nevnímá, hráčky se při cestě na úvodní duel letošního mistrovství poněkud vylekaly. „Zrovna v sobotu, kdy jsme jely na zápas, byla tady kousek od hotelu stávka. Trošku nás to vyděsilo. Bály jsme se, aby protestující neuzavřeli silnici,“ přiznává křídelnice Veronika Malá.

Už ve středu při cestě na trénink se část týmu kvůli dlouhé koloně zdržel na cestě. „Jeden pruh byl zablokovaný,“ líčí Malá.

České házenkářky při jízdě z hotelu do arény doprovázejí policisté na motorkách. Při procházkách po městě je ale nikdo nehlídá.

„Žádné doporučení od organizátorů nemáme. Nikdo nám nic neříkal. Ale lidé nás neohrožují, nikdo na nás neútočí,“ říká Malá.

Český tým se v Brestu cítí bezpečně. „V sobotu odpoledne se sešli kousek nad hotelem. Za námi ale nejdou,“ vtipkuje Bašný.

Jinak ale nálada ve Francii dobrá není. Sobotní protesty proti zvyšování cen pohonných hmot skončily velkými škodami a zraněním více než stovky lidí. V Paříži byl dokonce poškozen Vítězný oblouk.

Prezident Emmanuel Macron svolal mimořádnou schůzi a ministr vnitra Christophe Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu. V televizi jsou k vidění rozbité výlohy nebo hořící auta. Mluví se také o rabování. Trenér českých házenkářek sobotní incidenty odsoudil. „Nesouhlasím s tím. Je to za hranou,“ je přesvědčený Bašný. Stávkujících se ale také zastává. „Nemyslím si, že to dělají lidé ve žlutých vestách. Spíše situace využívají jiné party,“ myslí si.

Třeba Veronika Malá, která působí v klubu Issy-Paris Hand, nepokoje zase až tolik nevnímá. „Žijeme v čtvrti na jihozápadě Paříže, takže se s tím nesetkávám každý den. Jenom když jedu do centra, tak tam nějací lidé jsou. Není to ale tak hrozné, jak to ve zprávách vypadá. Přijde mi to přibarvené,“ prohlásila.

Francouzi od 17. listopadu protestovali v sobotu už potřetí v rámci hnutí takzvaných žlutých vest nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale proti růstu životních nákladů obecně. „Francouzi jsou stávkový národ. Vždycky po nějaké době jde popularita prezidenta dolů. Tady to začalo před dvěma týdny. Primárně to bylo kvůli benzínu, pak se na to navalily další věci. Je to takový klasický průběh,“ říká Bašný, který ale na šampionátu mimoházenkářské věci až tolik nesleduje. „Nemám na to čas,“ dodává.