K tomu však musí nejprve ve Veselí nad Moravou, kde se závěrečná fáze turnaje koná, skolit téměř neporazitelnou pražskou Slavii. „Nejsme v pozici favorita, ale holky mají chuť se porvat o výsledek. Nůž na krku má soupeř,“ tvrdí hlavní kouč Zlíňanek Dušan Poloz. „Holky mají obrovskou chuť, jsou nažhavené. Zápas rozhodne, jak my nebo Slavistky stráví vánočního kapra,“ pousmál se.

Nejbližší sok v aktuální sezoně WHIL podlehl pouze jednou – v posledním podzimním kole doma Michalovcům. „Svou kvalitu potvrzují dlouhodobě,“ uvědomuje si zlínský stratég.

Aby podruhé za sebou český házenkářský gigant padl na kolena, musí zastavit se 102 góly druhou nejlepší kanonýrku Interligy Kláru Černou. „Ale Slavia disponuje vyváženým kádrem na všech postech. Mají všechny tři reprezentační spojky a nejlepší pivotku české házené Válovou-Vítkovou. Na krajích mladé juniorské reprezentantky,“ vyjmenoval Poloz.

Poslední soutěžní střetnutí sehrály jeho svěřenkyně před 41 dny. Proto by mohly být na házenou natěšené. „Ale u ženských člověk nikdy neví,“ podotkl s úsměvem reprezentační asistent.

Zlínský celek zatím ani neví, zda by ve Veselí nad Moravou v případě triumfu přenocoval a připravil se bez cestování na finále. „Dostali jsme stejně jako všichni účastníci propozice od pořádajícího svazu české házené. Ale rozhodneme se až během dne a podle výsledku. Přece jen to máme hodinu cesty,“ poznamenal Poloz, který bude mít kompletní kádr. „Navíc jednu budu muset ještě vyřadit. Možná ale vezmeme s sebou všech patnáct a rozhodneme se na místě,“ přiznal.

Obrovskou pauzu využily zlínské házenkářky k odpočinku i k přípravě. „Věnovali jsme se individuálním věcem, měli jsme i herní tréninky a kombinované s fyzickou přípravou. Na tři dny jsme byli na soustředění na horách v Koutech nad Desnou. Holky si tam odpočinuly od balonu. Sehráli jsme modelové utkání se staršími dorostenci. Poslední tři dny jsme měli volno a sejdeme se až dnes odpoledne den před zápasem,“ prozradil v kostce program družstva.

Právě na horách si celý tým udělal společný večer, kdy si při této příležitosti navzájem rozdal dárky. „Dostal jsem svou fotku z roku 1987 nebo 1988 ze hry v dresu TJ Gottwaldov proti Komárnu podepsanou všemi děvčaty. Je to pěkná vzpomínka,“ děkoval svým svěřenkyním Poloz.

Vítěz nebo poražený finalista bude mít právo zúčastnit se poháru EHF. Nejlepší družstvo kromě trofeje pro vítěze ČP získá i finanční prémii 25 tisíc, poražený finalista 15 tisíc korun a také pohár. Poražení semifinalisté získají finanční odměnu ve výši 7500 korun.

POHÁROVÉ OHLASY

Zlínská házenkářka Michaela Budayová: „Pravidelně jsme v poháru končily ve čtvrtfinále. Závěrečný turnaj jsem hrála snad ještě za trenéra Sotorníka nebo Zerzáně. Každopádně je mnohem lepší, že v závěru roku budeme hrát kvalitní zápasy a ne pouze trénovat, což žádný sportovec moc nemusí. Bohužel, los nám moc nepřál, máme Slavii. Každopádně přijatelnější by pro nás byl Most nebo Veselí.“

Trenér Mostu Tomáš Kuťka: „Pro nás jako pro nováčka je účast ve Final four obrovský úspěch. Ve čtvrtfinále proti Olomouci jsme potvrdili, že s uzdravenou Kupkovou a posilou Štolfovou budou naše ambice vyšší než doposud, a to i přesto, že nám z různých důvodů chyběly další tři zkušené hráčky. Veselí je v domácím prostředí favoritem a my rozhodně nemáme co ztratit. Jsem rád, že nás čeká takto kvalitní příprava, i když jsou pro nás poslední dva zápasy Českého poháru trošku pikantní v tom, že se stejnými celky, to znamená s Olomoucí a Veselím, se utkáme hned v prvních dvou lednových kolech Interligy.“

Trenér Slavie Petra Pína: „Jednoznačně bychom ve finálovém turnaji chtěli uspět a završit výborný rok 2010, ve kterém jsme získali již triumf v Interlize i v samostatné české soutěži. Navíc naše motivace je o to větší, že jsme minulý rok prohráli na domácí palubovce ve finále poháru s Veselím nad Moravou. Pokud by došlo k našemu dalšímu vzájemnému souboji, rádi bychom jim tuto porážku vrátili v jejich vlastní hale. A to je pro naše hráčky velká motivace. Abychom do finále vůbec postoupili, musíme nejprve zdolat Zlín, který podává v letošním roce velice dobré výkony a my proti němu rozhodně nastoupíme s velkým respektem. Přestože jsme se v domácí soutěži ještě nepotkali, všiml jsem si, že jeho hráčky jsou velice dobře fyzicky připraveny. Tým se snaží o rychlou moderní házenou, jak deklaruje i trenér Poloz. Velké posílení přišlo na postu spojky v osobě Štěrbové, takže na tomto postu má Zlín ohromný výběr hráček, které navíc na nedávné kvalifikaci získaly další mezinárodní zkušenosti.“

Házenkářka Veselí Jitka Tomečková: „Domácí prostředí je pro nás určitě výhoda. Snad si mezi svátky lidé udělají čas a přijdou nás podpořit. Most je přijatelný soupeř. Na druhé straně je to také silný protivník, který už potrápil hodně svých soupeřů. I my jsme hráli na severu Čech vyrovnanou partii. O našem vítězství jsme rozhodli až v posledních deseti minutách. Ale myslím, že když pokryjeme kanonýrku Martinkovou, tak bychom mohli postoupit do finále. Do finále postoupí Slavia. Zlín ale určitě bude bojovat o postup až do poslední minuty.

FAKTA

Program: 28. prosince: 1. semifinále: Most – Veselí nad Moravou (17.00), rozhodčí: Kohout, Novák – Ondráš, 2. semifinále: Slavia – Zlín (19.00), rozhodčí: Nesvadba, Simu – Jakub. 29. prosince: finále: (19.00), vyhlášení a předání cen finalistům (21.00).

Galerie vítězů Českého poháru: 1993 Slavia Praha, 1994 Slavia Praha, 1995 Novesta Zlín, 1996 Slavia Praha, 1997 Novesta Zlín, 1998 Slavia Praha, 1999 Slavia Praha, 2000 Slavia Praha, 2001 Slavia Praha, 2002 Olomouc, 2003 – 2007 nehrálo se, 2008 Olomouc, 2009 Olomouc, 2010 Veselí nad Moravou.