Od našich východních sousedů totiž přicházejí dvě reprezentantky – zkušená spojka Alžběta Tóthová (35) a brankářka Martina Túrociová (26). A podle všeho nezůstane jen u nich.

„Jednáme ještě s dalšími dvěma hráčkami, jejichž jména ale zatím nechci prozradit. Stejně jako poslední dvě posily by měly našemu mladému týmu dát především zkušenost, která nám v uplynulé sezoně chyběla. Začínám mít ze vznikající sestavy opravdu dobrý pocit," přiznala předsedkyně zlínské házené Daniela Sobieská, kterou navíc v nejbližších dnech čeká jednání s českou brankářskou legendou Lenkou Černou, která v minulých dnech skončila jako hráčka v Michalovcích a i jako členka realizačního týmu u slovenské reprezentace.

„Velmi ráda bych o ni doplnila náš realizační tým. Uvidíme, jestli najdeme společnou řeč," pousmála se šéfka klubu.

Největší spokojenost přitom panuje s příchodem velezkušené střední spojky Alžběty Tóthové, která je ověnčena mnoha vavříny. Naposled pomohla k titulu ostravské Porubě, kde nedávno ukončila angažmá.

„S ní přichází okolo dvou set branek. Od sice starší, ale stále šikovné Alžběty si slibujeme především zkušenost a klid na palubovce. I proto jsme s ní podepsali dvouletý kontrakt," upřesnila předsedkyně, kterou překvapila rychlost jednání. „Nepřichází žádná primadona s velkými nároky. Je to hráčka, která zapadá do naší koncepce," pochvaluje si Sobieská.

Zatímco tip na získání Tóthové klub získal od kouče Sabadky, druhá posila, shodou okolností z jeho bývalého reprezentačního výběru, byla čistě volbou klubového vedení. Vyztužit brankářský post přichází Martina Túrociová ze Šaľy. „Začali jsme s ní jednat po odchodu Dederlové do Olomouce. Jsme přesvědčeni, že Martina bude kvalitní náhradou. Délku kontraktu ještě doladíme do konce týdne," stručně poznamenala šéfka.

Naopak druhou hráčkou, která po Dederlové opouští Zlín, je bývalá reprezentační spojka Lea Šviráková, která neodolala vábení Poruby. „Lea je tři týdny po operaci kolena a moc jsme chtěli, aby se doléčila u nás. Poněvadž jí ale skončila smlouva a nechce zůstat, nikoho na sílu držet nebudeme," konstatovala předsedkyně s tím, že ale ostravský klub ještě jednání se Zlínem nemine. Poněvadž je mladší 23 let, bude muset uhradit nemalé výchovné dle tabulek.

Přestože plány a nákupy Zlína se mohou zdát jako megalomanské, ekonomiku klubu to prý neohrozí. „Náš tým žádnou profesionálku ve svém středu mít nebude, dál fungujeme na poloprofesionální bázi a prioritou pro nás zůstává práce s našimi odchovankyněmi. Někdy je ale potřeba kádr drobně doplnit o hráčky zvenčí. A na co posily lákáme? Snažíme se jim u nás najít práci a k tomu nějaký přivýdělek právě interligovou házenou," prozradila s úsměvem svůj recept na úspěšný lov posil Sobieská.

Vizitky posil:

ALŽBĚTA TÓTHOVÁ

Střední spojka. Narozena: 18. 2. 1978 v Komárně. Výška/váha: 177/68. Přezdívka: Bebka-Bebe

Předešlá působiště: Zlatná na Ostrove, Prešov, Debrecín, Šaľa, Bánovce nad Bebravou.

Sportovní úspěchy: trojnásobná mistryně Slovenska a trojnásobná vítězka Slovenského poháru, čtyřnásobná nejlepší házenkářka Slovenska, několikanásobná nejlepší střelkyně WHIL i slovenské ligy, nejlepší hráčka WHIL (2004).

MARTINA TÚROCIOVÁ

Brankářka. Narozena: 3. 10. 1986. Výška/váha: 180/71.

Naposledy byla hráčkou Šaľy, v současnosti je členkou užšího reprezentačního týmu Slovenska.

Tóthová už nabídku z interligy nečekala

Nejzkušenější hráčkou a tahounkou zlínských házenkářek se podle všeho stane Alžběta Tóthová. Zkušená střední spojka po dvou úspěšných sezonách v ostravské Porubě kývla na nabídku nejhoršího českého celku uplynulého ročníku interligy a upsala se mu na dva roky.

„Naše ambice v nadcházející sezoně budou určitě vyšší, neboť v týmu cítím velký potenciál. Věřím, že s novým trenérem se nám to podaří," přiznala pro agenturu Sita pětinásobná nejlepší házenkářka Slovenska.

Sama přitom po nedávném odchodu z Ostravy měla více nabídek, aby dala přednost jediné interligové. „Původně jsem si myslela, že už z mezinárodní soutěže žádnou nedostanu a chvíli to vypadalo, že zamířím do zahraničí. Poté mě ale oslovil Zlín," popsala souběh nedávných událostí 35letá hráčka, podle které v jejím rozhodování sehrál roli nový trenér Sabadka.

„Velmi dobře ho znám jako člověka, navíc mi i v národním týmu vždy věřil. Velká škoda, že byl od reprezentace odvolán, cítila jsem, že s ním šly naše výkony nahoru," doplnila.

Podle Tóthové může být přestup do Zlína pro některé překvapením, ale sama toho nelituje. Naopak. „Udělala jsem dobré rozhodnutí, vše jsem si dobře rozmyslela. Zlín není daleko a navíc je to klub, se kterým toho mohu ještě hodně dosáhnout. Odejít někam do Polska či Norska s dětmi by nebylo jednoduché," vysvětlila rodačka ze Zlatnej na Ostrove.⋌(mb)