Mezi chlapci byla nejlepší Masarykova ZŠ a MŠ z Velké Bystřice, ta si se základní školou Újezdu u Brna poradila jasně 32:26.
Finálové utkání dívek bylo od prvních minut nesmírně vyrovnané. Mírně navrch ale měly plzeňské hráčky. „První poločas mohl být z naší strany určitě lepší, příliš spokojená jsem s ním nebyla," přiznala gólmanka Zlína Andrea Vařechová.
Ta se později stala hlavní hrdinkou rozhodujícího zápasu o Pohár ministryně školství. V základní hrací době totiž utkání vítěze nepoznalo a tak musely rozhodnout střely ze sedmimetrové značky. V sedmé sérii vychytala právě zlínská brankářka Adélu Pitulovou z Plzně a zařídila tak obhajobu loňského primátu pro svůj celek.
„Bylo to o dost těžší než v předchozím roce. Rozhodně jsme měli větší nervy, navíc to byla pro většinu z nás poslední možnost," usmívala se po utkání do televizních kamer ČT Vařechová.
Na tvářích plzeňských hráček byly po prohraném finále patrné stopy zklamání, v některých případech došlo i na slzičky smutku. „Snažili jsme se, co to šlo, ale při sedmičkách jsme to nezvládli. V závěrečných dvaceti minutách se na nás již projevila únava. Celkově však musím říci, že to stálo za to," našla pozitivum opora 31. ZŠ z Plzně Lucie Drozdová.
Ve finálovém klání chlapců se opakoval souboj ze základní skupiny. V něm hoši ze základní školy z Velké Bystřice zdolali své vrstevníky z Újezdu u Brna 26:22. A radovali se také v závěrečném utkání turnaje. O jejich výhře nebylo pochyb už v prvním dějství.
„Jsme všichni strašně šťastní, že se nám to povedlo. Dali jsme do toho srdíčko a podle mě jsme byli oproti soupeři mnohem rychlejší," hodnotila finálovou výhru 32:26 opora Velké Bystřice Štěpán Souček, který se už těšil na následující oslavy.
„Nebudou malé, náš pan ředitel je určitě také šťastný, bude to super. Je to pro nás velký úspěch, který těší o to víc, že spolu hrajeme pohromadě už několik let," usmíval se Souček.
Oslavy druhého místa, již druhého v řadě, se nemohli dočkat také žáci základní školy Újezdu u Brna.
„Chtěli jsme vyhrát, ale druhé místo je také dobré. Asi na nás trošku dolehla nervozita, navíc nejsme tolik sehraní, výsledek zápasu odpovídal kvalitám obou týmů," dodal Újezdský Jiří Gregorovič.
Výsledky
Semifinále dívky: 31. ZŠ Plzeň – Masarykova ZŠ, Velká n. Veličkou 20:15, ZŠ Křiby, Zlín – ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 32:4
Semifinále chlapci: ZŠ Nezvěstice – ZŠ Újezd u Brna 23:24, Masarykova ZŠ a MŠ, V. Bystřice – ZŠ Jičín, Železnická 22:21
Finále dívky: 31. ZŠ Plzeň – ZŠ Křiby, Zlín 24:25 po sedmimetrových hodech
Finále chlapci: Masarykova ZŠ a MŠ, V. Bystřice – ZŠ Újezd u Brna 32:26
O 3. místo dívky: ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská – Masarykova ZŠ, Velká n. Veličkou 6:29
O 3. místo chlapci: ZŠ Nezvěstice – ZŠ Jičín, Železnická 18:12
O 5. místo dívky: ZŠ a MŠ Nové Veselí - ZŠ J. Arbesa, Most 2:32
O 5. místo chlapci: ZŠ a MŠ Nové Veselí – ZŠ a MŠ nám. Svobody, Praha 18:33
O úrazy není při házené nouze, říkají mladé zlínské házenkářky
Loňské vítězství mezi dívkami v celorepublikovém finále Sportovní ligy základních školy o Pohár ministryně školství v házené i letos obhájilo družstvo složené z žákyň osmých a devátých tříd 17. Základní školy Zlín Křiby.
Ve škole se třídami s rozšířenou výukou tělesné výchovy se zaměřením na házenou se tento sport provozuje intenzivně.
„Hrajeme závodně házenou všechny, zhruba tak od devíti let, některá déle, některá zase kratší dobu. V tělocviku sice ne, ale máme školní tréninky, tak čtyřikrát týdně hodinu nebo hodinu a půl," popsala jedna ze členek školního házenkářského družstva Karolína Bumbálová.
Hodně se běhá a samozřejmě také trénuje střelba. V nejbližší době budou zlínská děvčata hrát žákovskou ligu o titul mistryní České republiky ve starších žačkách.
Kapitánkou týmu, která současně hájí branku, je Andrea Vařechová.
„Z mého pohledu brankářky je nejtěžší ve správnou chvíli poznat, kam míč poletí, a to je někdy hodně těžké. A já jsem pořád v brance - už od malička jsem byla nejvyšší, tak asi proto," dodala s úsměvem kapitánka družstva.
O tom, že házená je dost drsný sport, a to zejména pro něžné pohlaví, svědčí častá zranění. A nejsou to jenom naražené prsty, i přes chrániče pohmožděná kolena nebo vymknuté kotníky.
„Při krajském kole mě sestřelila hráčka na šesti metrech, já jsem bouchla hlavou do palubovky a zbytek si už nepamatuji. Měla jsem těžký otřes mozku a dávala jsem se dohromady dva týdny. Pak jsem zase šla hrát. Rodiče byli nejdříve naštvaní a doktoři mi zakázali sem jet, ale nakonec jsem je přemluvila," popsala další ze zlínských házenkářek Karolína Daňková.
Z toho vyplývá, že děvčata hrou žijí. A aby tomu tak bylo i nadále, je záležitostí trenéra.
„Jednoznačně nejtěžší je udržení kázně, a aby měl trénink smysl, musí děvčata bavit a motivovat k dalšímu výkonu. Musí být různorodý, aby se na něj těšily a nesklouzl do rutiny," prozradil trenér zlínských házenkářek Marek Kolář.
A jestli svým svěřenkyním za obhajobu poháru něco slíbil?
„Zatím nic nechtěly, ale teď, jakmile to bylo vysloveno, už asi něco chtít budou," dodal s úsměvem Marek Kolář.