„Moc si to tu užívám, je to úžasné,“ zářil biatlonista František Palla. A sjezdařka Natálie Zouharová souhlasila: „Líbila se mi taneční vystoupení a super byly taky slavnostní zapálení ohně a následná hymna.“

Při zahájení tak nechyběla žádná z tradičních náležitostí, jaké provázejí zahájení velkých her. A díky mladým sportovcům Královéhradeckého kraje a jejich trumpetám ceremoniál trochu připomněl i slavnostní zahájení mistrovství světa 2010 ve fotbale v Jižní Africe, kde tehdy rezonovaly vuvuzely.

„Byla moc hezká atmosféra. Děkuji Zlínskému kraji za pozvání, byla pro mě čest nést vlajku a podílet se na zahájení olympiády,“ nechal se slyšet Balaštík, jenž vedl zástup reprezentantů v modro-černo-bílé kombinaci.

Zdaleka nebyl jediným (ex)hokejistou, který v neděli odpoledne plnil roli vlajkonoše. Prapor nesli i Tomáš Rolinek (Pardubický kraj), Milan Hnilička (Středočeský), Bohuslav Ebermann (Plzeňský) Bedřich Ščerban (Vysočina) a Radek Ťoupal (Jihočeský). O legendách Bohuslavu Šťastném a Vladimíru Martincovi, jejichž čísla dresů dokonce visí pod stropem pardubické arény, už byla řeč.

„Chci všem v prvé řadě pogratulovat, že jste se na olympiádu nominovali. Celá řada účastníků velkých olympijských her na ODM startovala a věřím, že spousta z vás je bude následovat,“ promluvil k účastníkům předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Ještě předtím rozehřál přítomné „Kinder warmup“ rozcvičkou bývalý krasobruslař Tomáš Werner. Naopak show zakončil zpěvák Adam Mišík. To už po ploše Tipsport arény pobíhaly téměř všechny děti. Klouzaly se po kousku ledové plochy, zpívaly Mišíkovy písničky a povídaly si mezi sebou bez ohledu na to, jestli na sobě měly oblečení stejného kraje či nikoliv. Od následujícího dne si ale na závodištích nedarují nic zadarmo.

Zlínský kraj skončil na minulé zimní ODM v roce 2014 v Ústeckém kraji na sedmém místě, nyní bude mířit o něco výš. „Máme ambice být na takzvaném „velkém pódiu“, to znamená do šestého místa,“ prozradil Filip Pastuszek z krajského Odboru školství, mládeže a sportu, který bude na ODM jako vedoucí zlínské výpravy.

„Bude to zajímavé. Chceme být tak úspěšní, jak jen to půjde,“ prohlásil biatlonista Alexandr Paťava. Kraj bude mít zástupce ve všech jedenácti sportech – v akrobatickém lyžování, hokeji, snowboardingu, alpských disciplínách, běžeckých disciplínách, rychlobruslení, biatlonu, šachách, lyžařském orientačním běhu a tanečním sportu.

O medaile se v Litomyšli, Letohradu, Dolní Moravě, Čenkovicích, České Třebové a Chocni bude soutěžit do čtvrtka 1. února.

Autor: David Jahoda – člen programu Mladí novináři na ODM 2018