Bývalý elitní silniční cyklista Jan Hruška vyhrál 16. ročník 120 kilometrů dlouhého závodu přes Hostýnské vrchy v čase 4:51:40.1 hodiny, čímž vylepšil dosavadní rekord o 7:44.3 minuty. Jeho předchozí majitel Ondřej Fojtík dojel druhý a nezavršil tak vítězný hattrick tří po sobě jdoucích prvenství.

„Nevěděl jsem o závodu vůbec nic kromě toho, v kolik se startuje a jak je dlouhý. Rekord ale není daný ani tak mou osobou, jako spíše silnější konkurencí. Díky tomu se závod odvíjel dynamicky a rychle,“ vykládal Hruška, který tak proměnil hned svůj premiérový start na nejtěžším a nejdelší bikemaratonu v České republice ve vítězství.

Výrazné vylepšení času měla na svědomí také změna tratě. „Vynechali jsme několik úseků v přírodních rezervacích. Délka se o nějaký kilometr snížila a ubylo pár metrů převýšení,“ přiznal Jaromír Ondrušák, jeden ze spolupořadatelů podniku. „Cesta na Tesák byla jiná a scházel jeden výjezd a sjezd před Kelčským Javorníkem,“ všiml si Fojtík. „To dělalo asi deset minut. Jinak se mi ale zdálo, že jedeme nejpomaleji za dobu, co tady závodím.“

Výsledky letošního ročníku na předních místech výrazně ovlivnily technické potíže hlavních protagonistů. Jako první postihly právě Hrušku. „Přibližně na devadesátém kilometru jsem namotal řetěz do výpletu a asi dvě minuty stál, než jsem ho vyrval ven,“ popisoval své patálie.

Daleko větší smůla ale číhala na Jana Jobánka. Člen domácí stáje Merida Biking Holešov vedl podle informací z tratě několik kilometrů před koncem o šest minut, jenže ve finiši měl propastnou ztrátu devíti minut na Hrušku.

„V poslední sjezdu jsem roztrhl pneumatiku, byla v ní obrovská díra, která nešla zalepit. Do cíle jsem dojel na ráfku,“ smutnil Jobánek, kterému tak prvenství proklouzlo doslova mezi prsty.

S Jobánkem se utrhl ve druhé části závodu Fojtík. Obhájce titulu však jeho závěrečnému tempu nestačil a pak se přes něj přehnal ještě Hruška. „Dostal jsem obrovskou krizi a měl velké problémy vůbec dojet. Na začátku týdne mě trápila viróza, takže mi síly vydržely jenom na čtyři a půl hodiny,“ podotkl trojnásobný vítěz Drásala.

Výsledky

Kategorie Elite (120 km): 1. Jan Hruška (CYKLOTRENINK.com) 4:51:40.1, 2. Ondřej Fojtík +1:37.3, 3. Svatopluk Janečka (oba (VOLVO AUTO HASE MTB TEAM) +1:39.4, 4. Václav Ježek (ALPINE PRO – AUTHOR TEAM) +8:12.0, 5. Martin Haman (SUPERIOR RIDERS) +8:20.4, 6. Jan Jobánek (Merida Biking Holešov) +9:06.2.

Malý Drásal (55 km): 1. Pavel Boudný (ODLO – SPECIALIZED) 2:08:02.2.

Junioři: 1. Matěj Pulpán (Scott Veloservis) 1:53.2.