Malenovický železný muž v posledních dnech absolvoval tréninky pouze v domácích podmínkách.

,,S ohledem na lednovou World Marathon Challenge jsem na úkor plavání a kola trochu navýšil běžecký objem. Snad se to na jižní polokouli projeví v závěrečném maratonu," doufá Vabroušek.

Ironman z našeho kraje se k protinožcům přesune v úterý po šestihodinovém letu z Vídně do Dubaje. Pak ho čeká dalších jedenáct hodin v letadle na cestě do Perthu.

,,Zbylých 220 kilometrů do místa konání závodu v Busseltonu dojedu v pátek minibusem," upřesnil triatlet z Malenovic, jenž hned po příletu do Perthu ještě v pátek navštíví a stihne besedu s krajany v tamním Československém spolku.

13 300 kilometrů vzdálené letovisko Busselton leží v jihozápadní Austrálii.

,,Plavat se bude kolem nejdelšího mola na jižní polokouli v třiadvacetistupňovém moři, kde je rozšířený výskyt žraloků. Proto bude nutná elektronická ochrana proti těmto mořským živočichům. Cyklistika se pojede v okolních lesích a závěrečný maraton se poběží podél moře. Kolo i maraton mají absolutně rovinatý charakter. Všechny účastníky bude ale sužovat třicetistupňové vedro a silný nepříjemný vítr," přiblížil prostředí Petr Vabroušek.

Triatlet z předměstí Zlína se v tomto podniku již několikrát představil. Na nejlepší výsledek dosáhl v roce 2004, kdy v Austrálii skončil na čtvrtém místě.

,,V Busseltonu jsem byl desetkrát. V oblíbeném závodu jsem vždy skončil v elitní desítce výsledkové listiny. Na tyto úspěchy bych chtěl navázat i letos. Po plavání však budu v průběžném pořadí pravděpodobně mimo elitní padesátku. O co nejlepší výsledek potom zabojuji v cyklistice a běhu," slibuje reprezentant klubu Author Tufo Trilife Zlín.

,,V posledním Ironmanovi sezony 2016 a v jediném v tomto období na jižní polokouli se však sejde skvělá konkurence. Řada soupeřů už chce začít sbírat první body do kvalifikace na Havaj 2017. Na startu se proto objeví například domácí Australané Kastelein, Fattel, Ogden a Fox, Novozélanďan Bozzone, Američan Potts, nebo také Francouz Chevrot, Dán Pettersen, Ital Casadei a Švýcar Berkel," představil závěrem ještě favority Vabroušek.

Lubomír Hotař