„Vyhráli jsme erzety, bojovali s Kopeckým, Lukjaňukem nebo Sordem. Byl to perfektní závod. Možná mě to bude za pár dní mrzet, ale nyní jsem spokojený,“ prohlásil v cíli Jakeš.

K ještě větší euforii a stupním vítězů mu scházelo velmi málo. Konkrétně tři setiny sekundy. Tak blízko byl Jakeš k senzačnímu bronzu. „Bohužel jsem udělal spoustu chyb,“ štve závodníka z regionu. „Kdybychom se jich vyvarovali, mohli jsme bojovat o první místo,“ ví valašský jezdec.

Jakeš se spolujezdcem Petrem Machů se v závěru pokusili zaútočit, Sorda ale z bronzové pozice nesundali. Nad tím, kde ztratili rozhodující tři desetiny, nepřemýšleli. „Jak to Filip Mareš na Kašavě rozbil, trošku jsme tam přibrzdili. To ale Dani taky,“ myslí si Jakeš.
Pilot z Hutiska-Solance má zřejmě za sebou nejlepší závod kariéry. „Dobrá Barumka byla i v roce 2013, kdy jsme s mitsubishi taky vyhráli, ale tohle je nejvíc,“ vyznává se.

Barum Czech Rally Zlín 2018. Cíl na náměstí Míru. 1. místo Jan Kopecký
Neporazitelný Kopecký: Sezona z říše snů

K výbornému výsledku mu pomohl i nový stroj, se kterým absolvovali letošní osmačtyřicátý ročník. „Je to tím autem,“ souhlasí Jakeš. „S ním je to daleko jednodušší než s S 2000 nebo R5, kterou jsem měl předtím. Na řízení je to úplně jednoduché,“ tvrdí.

Jakeš ví, že s novým vozem může konkurovat těm nejlepším a bojovat o nejvyšší příčky. „Dříve jsme jezdili třináctí čtrnáctí, teď jedeme o bednu,“ připomíná.

Pilotovi ze Vsetínska dojmy z nového vozu nepokazily ani defekty. „Ty se stávají pořád,“ mává rukou. „Kvůli nim jsme dvakrát udělali hodiny, na Kašavě jsem byl venku. Jelo se rychle a dělaly se chyby. Kluci před námi je nedělali, proto skončili lépe než my,“ přidává.

Známý podnik letos poznamenalo také počasí. Závodníci se museli vypořádat s deštěm, mokrými i kluzkými tratěmi. „Bylo to těžké na volbu pneumatik,“ přiznává Jakeš. „Vždycky je blbé, když na jedné erzetě prší a na druhé je sucho. V neděli už jsme si to ale užili,“ líčí pilot z Valašska, kterého kromě Španěla Sorda porazil také druhý Rus Lukjaňuk a vítěz Jan Kopecký. „Je to nejlepší jezdec v Česku, navíc tovární. Kdo jiný by měl vyhrát?“ ptá se Jakeš.

Do konce sezony ho čeká závod v Příbrami a možná sprint ve Vsetíně.

Barum Czech Rally Zlín 2018. Cíl na náměstí Míru. 3. místo Demi Sordo
Španěl Sordo chtěl vyhrát. Užil jsem si to, tvrdil