Svěřenkyně trenéra Jana Bašného si v kvalifikační skupině upevnily druhé postupové místo za suverénním Švédskem. Pokud národní tým v odvetě vyhraje, získá jistotu, přičemž i prohra o méně jak 11 branek dává více než slušnou naději.

„Cítíme velkou šanci, na druhou stranu je předčasné se radovat. Poněvadž nás ještě v neděli čeká odveta v Lublani, je za námi prakticky jen poločas. Ale rozehrané to máme parádně,“ připustila Jana Simerská, hráčka druholigového francouzského Nice.

„Tak výrazné vítězství před utkáním nikdo nečekal, na druhou stranu v cizím prostředí to bude těžší, zvláště když Slovinky třeba nastoupí v plné síle,“ nedělá si iluze odchovankyně zlínské házené.

„Soupeř ale bude muset začít více riskovat. Pokud ale budeme hrát jako naposledy, kdy výborně zahrály spojky, a obrana v čele s Raníkovou bude opět pevná, věřím v úspěch. Z týmu je totiž cítit velké štěstí, uvolnění a odhodlání,“ potvrdila hráčka, která se během minulých dní strávených v Česku s rodinou neviděla.

„Všichni pracují a Most je z ruky, o to je to přes týden složitější. Ale určitě se dívali v televizi,“ směje se. „Pro mě jsou reprezentační srazy i přesto velkou odměnou, rozptýlením. Vracím se pak pozitivně nabitá.“

Česká ženská házená čeká již dlouhých osm let na účast v některém z vrcholných mezinárodních turnajů.

„Několikrát jsme již byly blízko postupu, ale nakonec to nedopadlo, proto jsem v prohlášeních opatrná,“ přiznala Simerská. „Vzpomínám si, že jsem byla na MS v Dánsku a v roce 2004 na Evropě v Maďarsku. Ale to jsem byla ještě mladá a moc příležitostí na palubovce jsem nedostala. O to větší motivaci mám nyní pomoci týmu uspět a po dlouhé době se zase podívat na šampionát,“ přiznala 33letá hráčka.

Její klubové srdce po půlroční pauze opět tluče pro francouzský tým. Zpět mezi elitu totiž pomáhá druholigovému Nice. „Šest kol jsme zatím stále první, ale rozhodnutí asi padne v dubnu, kdy se utkáme s přímým rivalem, který nyní má stejně bodů jako my,“ popsala aktuální situaci ve svém klubu Simerská, která zatím netuší, kde bude působit v příští sezoně.

„Stále totiž bojuji se svými operovanými koleny. Bude záležet na klubu, zda mě bude chtít, jestli nabídnou smlouvu. Já bych zájem měla. V Nice se mi moc líbí, navíc i přes pauzu jsem nebyla ve Francii zapomenuta. V příštích třech týdnech se rozhodne,“ očekává Simerská.