V OMÁNU SI ZAHRÁLO 1181 STOLNÍCH TENISTŮ Z 69 ZEMÍ

,,Šampionátu v Maskatu se zúčastnilo 1181 hráčů a hráček z 69 zemí. Nejpočetnější výpravou se 313 stolními tenisty byli Indové, Němců tam bylo 198, Japonců 56. Čtvrtou nejpočetnější výpravu mělo Česko, které reprezentovalo 47 hráčů a hráček,“ informuje Jaroslav Kučera.

,,Česko na mistrovství světa získalo 7,5 cenných kovů. Z toho byly 3 stříbra a 4,5 bronzové medaile. A protože v naší výpravě nebyl žádný špičkový reprezentant, tak lze tuto bilanci považovat za úspěch,“ upozornil Kučera.

VE DVOUHŘE HO ZASTAVIL ÚŘADUJÍCÍ MISTR EVROPY NIELS RAMBERG

Stolní tenista SK Slavičín byl mezi sedmdesátníky ve dvouhře nasazený jako šestka. V singlu postoupil do čtvrtfinále. V základní skupině si poradil s Ustalem z Estonska 3:0 (7, 5, 6), Indem Dighem 3:0 (5, 3, 6) a po těžkém boji se Švýcarem Greterem také 3:0 (11, 1, 12).

,,V partii se Švýcarem jsem byl trpělivý a dařilo se mi připravovat závěrečný útok. Dva sety to ale byl velký boj. Greter získal v Ománu stříbro v deblu a to svědčí o jeho stolně tenisových kvalitách,“ prozradil Kučera.

V pavouku v 1. kole porazil Agrabiho z Palestiny 3:1 (8, 7, -10, 6), ve 2. kole překonal Australana Solomense 3:1 (7, 9, -6, 7), v osmifinále porazil Gleda z Chorvatska 3:0 (7, 8, 7), ve čtvrtfinále prohrál s nasazenou turnajovou dvojkou, mistrem Evropy z italského Rimini Nielsem Rambergem z Dánska 0:3 (-7, -12, -4).

,,Palestincovi dělal problémy potah na mojí raketě. S levorukým Australanem Solomensenem, který ve výměnách hodně riskoval, jsem byl jistější. Podobně tomu bylo s Gledem z Chorvatska. Ve čtvrtfinále jsem měl šanci na výhru pouze ve druhé sadě. V partii o postup do semifinále byl bývalý dánský reprezentant Niels Ramberg lepší. Vůbec mu nevadil materiál na mé pálce,“ uznal Jaroslav Kučera.

,,S postupem do čtvrtfinále a hlavně s předvedeným výkonem jsem ovšem v singlu spokojený,“ dodal ještě stolně tenisový matador z Valašska.

VÝHRADY MÁ K LOSOVÁNÍ A NASAZENÍ DO VYŘAZOVACÍCH ZÁPASŮ

Ten všem soupeřům předal vkusné suvenýry města Slavičín. Sám si z Perského zálivu přivezl také několik dárků od soupeřů.

,,Velké výhrady ale mám k losování a nasazení do pavouka. Podle soutěžního řádu, pokud ještě platí, jsem se měl s Rambergem utkat až v semifinále,“ zlobí se Kučera.

TURNAJ VE ČTYŘHŘE SI ZAHRÁL S FRANCOUZEM DESCOMOMBESEM

Slavičínský reprezentant se těšil i na turnaj ve čtyřhře. Účast na šampionátu však na poslední chvíli odřekl jeho stálý partner Jiří Fafek z Chomutova. Pořadatelé mu proto přidělili volného hráče průměrného Francouze Jaena-Paula Descomombese.

V základní skupině se Česko-francouzskému páru dařilo. Kučera, Descomombes z ní postoupili ze druhého místa, když postupně prohráli s pozdějšími mistry světa s Jiangem s Wangem z Číny 0:3 (-1, -2, -4), pak zdolali Tyera s Sardanem z Indie 3:1 (7, 8, -9, 4) a porazili Estonce Ojamu s Laumetsem 3:2 (-7, 9, 7, -10, 7).

V 1. kole hlavní soutěže pak Jaroslav Kučera se svým francouzským spoluhráčem nestačili na Hildebranta s Fisherem z Německa, se kterými prohráli 0:3 (-8, -12, -6).

,,V duelu s Němci jsme podali bojovný výkon. Soupeři však byli za stolem jistější. Škoda, že jsme nezvládli koncovku druhého setu. Utkání mohlo být vyrovnanější,“ myslí si Kučera.

POBYT V MASKATU SI UŽÍVAL. RELAXOVAL HLAVNĚ V BAZÉNU

V Ománu se mu líbilo.

,,Zápasy v Maskatu se hrály v luxusní hale. Všude byl samý mramor a absolutní čistota. O úklid se starali brigádníci z Indie. Výhradně muži, ženy v Ománu nepracují. Jejich jediná povinnost je start se o rodinu. Ideální bylo také počasí. Teploty se pohybovaly kolem 25 stupňů. Ve volném čase jsme se koupali na střeše hotelu, kde byly dva nádherné bazény. Jeden pro ženy a jeden společný. Byly tam také dva tenisové kurty. V přízemí hotelu Grand Millenium bylo velké perfektně vybavené Fit centrum a také dva bazény s vířivkami. Vše v ceně ubytování. Takže, když jsem zrovna nehrál, tak jsem si užíval,“ svěřil se s mimo sportovními zážitky z Perského zálivu Jaroslav Kučera.

A to nebylo všechno.

NAVŠTÍVIL FARMU BEDUÍNŮ A PROJEL SE NA LODI PO INDICKÉM OCEÁNU

,,Do Ománu jsem s dalšími Čechy odletěl s jednou německou cestovní kanceláří dřív. Před šampionátem jsme měli pestrý program. Dvouhodinovou jízdu pouští do farmy Beduínů, kde chovali stádo velbloudů a tam toho skoro všechny ženy využily k projížďce na velbloudech. Navštívili jsme bývalé hlavní město Ománu Nizwu s nádhernými a pečlivě udržovanými památkami. Navštívili jsme také velkou mešitu, rybí a normální trhy v Maskatu. Byli jsme na výletě dřevěnou lodí po Indickém oceánu. Strava byla výborná. Snídaně i obědy formou švédských stolů s velkým množstvím ovoce a zeleniny, ale s malým množstvím uzenin a zásadně bez piva a alkoholu,“ podělil se o další zážitky Kučera.

UŽ V SOBOTU BUDE HRÁT DŮLEŽITÝ TURNAJ V HAVÍŘOVĚ

Po návratu z ománského šampionátu má slavičínský stolně tenisový srdcař o dalším programu jasno.

,,Už tuto sobotu 11. února mě čeká první letošní turnaj Velké ceny Českomoravského klubu veteránů v Havířově. Hrát budu i veteránské turnaje na Slovensku,“ plánuje Kučera.

DALŠÍ SVĚTOVÉ ŠAMPIONÁTY SE USKUTEČNÍ V ITÁLII A INDII

Mistrovství světa veteránů ve stolním tenise se hraje každé dva roky. Ten v Ománu se kvůli Covidu konal až letos v lednu. Další světové šampionáty se uskuteční v italském Římě v roce 2024 a v Indii v roce 2026. Letos se ještě bude hrát na přelomu června a července 15. veteránské mistrovství Evropy v norském Sandefjordu.