Na letošek v restauraci dokonce nachystali speciální rallye menu s osvědčenými jídly, jako jsou žebírka nebo pivovarský guláš.

Slávka Vraníková vzpomíná na závody ráda, přináší i spoustu legrace. „Před startem jela na kole po trase závodu starší obyvatelka Trnavy do kostela a natěšení fanoušci z tribuny na ni volali, že si zapomněla startovní číslo,“ směje se Vraníková a doufá, že letošní atmosféra bude stejně veselá.

Pro celý Zlínský kraj je Barum Rally jednou z nejdůležitějších akcí.Na Zlínsko totiž zavítá až dvě stě tisíc diváků z celé republiky i okolních států, aby spatřili evropskou špičku.

„Přestože je Barum Rally akce, která je pro náš region chvilkovou zátěží, má pro něj pozitivní ekonomický dopad,“ sdělila ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Petra Psotková.

Na druhou stranu se s touto akcí pojí velké množství uzavírek silnic. První velká uzavírka byla během čtvrteční noci a týká se centra Zlína v okolí ulic Gahurova a Benešovo nábřeží. Centrum bude uzavřeno také v pátek od 16. hodiny do jedné hodiny ráno. Dnešní uzavírka nemine ani obce Pohořelice a Komárov.

Kvalifikace a Shakedown před startem soutěže
Dopolední kvalifikaci Barumky vyhrál Rus Gryazin, Kopecký dojel druhýSobotní celodenní dopravní omezení nastane v obcích Nové Dvory, Březová a Slušovice, dále ve Vsetíně, Semetíně, Hošťálkové a Rajnochovicích. Poslední sobotní trasa povede přes obce Sušice, Kudlovice, Košíky, Jankovice, Bunč, Kostelany a Traplice. Od nedělního rána do pozdního odpoledne budou uzavřeny vesnice Halenkovice, Žlutava, Bělov, části Zlína Malenovice a Maják a obce Všemina, Trnava, Podkopná Lhota, Vlčková, Kašava, Držková a Lukov. Důležité je, aby veřejnost dbala pokynů policistů i organizátorů.

„Aktuální informace o dopravní situaci či objízdných trasách se veřejnost může dozvědět prostřednictvím telefonní linky 974 666 555,“ informoval mluvčí Policie ČR Zlínského kraje Petr Jaroš.

Obyvatelé neprůjezdné Kašavy si ale nestěžují. Spíš naopak.

„V naší obci se Barumka jezdí dlouhodobě, takže jsme s uzavírkami sžití. Závody jsou atrakcí, zejména pro mladou generaci, která se o motosport zajímá,“ sdělil starosta Kašavy Josef Jarcovják. Zároveň usuzuje, že pro podnikatele znamená tato víkendová akce vylepšení rozpočtu, protože sem přijíždí spousta turistů, převážně z Polska, a například místní cukrárna praská ve švech. Kromě toho Barum Rally netrpělivě očekávají i místní spolky. „Hasiči a fotbalisté si chystají stánky a staví tribuny, ze kterých budou společně fandit,“ dodal Jarcovják.

Rally pilot ze Zlína a rodák z Holešova Adam Lahola
Premiéry. Lahola si prosadil Barumku, přítelkyně New York