Právě v Krausových stopách by chtěl Jiří Čech kráčet a věří, že si splní sen v podobě účasti na olympijských hrách 2018 v jihoko­rejském Pchjongčchangu.

Úspěšný juniorský reprezentant Jiří Čech připouští, že skikros v „dospělé" podobě je mnohem těžší. „I mezi juniory se skikrosu lidé sice věnují hodně, ale ne na profesionální úrovni. Zatímco na seniorské úrovni už jsou všichni profíci a věnují se tomu naplno, je to jejich zaměstnání. Třeba oproti mně, který ještě studuji," řekl Čech před svým premiérovým startem na „dospěláckém" mistrovství světa v Rakousku. „Je tak o něco těžší to skloubit všechno dohromady, abych se tomu mohl také věnovat úplně naplno. Ale snažím se ze všech sil," říká nadějný skikrosař, jenž kromě sportu stíhá také studovat na Fakultě stavitelství a architektury ČVUT v Praze. Vést si dobře na obou frontách není jednoduché, ale nikoliv nemožné. „Skloubit to zatím jde, ale všichni okolo se mi snaží nějak pomoct. Učitelé jsou shovívaví a zároveň i trenéři. Náš program je udělaný tak, aby se to skloubit dalo," ocenil student-sportovec pomoc ze všech stran.

Na skikros se vrhl díky svému strýci. „Taky dělal skikros. I když ne na té úplně nejvyšší úrovni, ale dovedl mě k tomu. A tím, že jsem se na závodech hned chytil a dostal se pak do týmu s Tomášem Krausem, tak mě to motivovalo dál, abych byl lepší a lepší. Viděl jsem, čeho lze dosáhnout," připomněl skikrosař Slovanu Luhačovice.

O 19 let starší Kraus, dvojnásobný skikrosový mistr světa, je pro něho s tím, co má v dlouhé kariéře za sebou, inspirací. „Tomáš je pro mě symbolem skikrosu. Společně s ním jsme spolu strávili na soustředěních tři roky a celému týmu to hodně přineslo. Tomáš už ví po psychické, ale i fyzické stránce, jak se jezdí, co a jak. Umí v tom zkrátka chodit, takže nám toho v tomto směru předal hodně," ocenil Čech přínos české skikrosové legendy.

Před svým prvním světovým šampionátem v dospělé kategorii neměl Jiří Čech zrovna ideální situaci na poli odjetých závodů. „Příprava jako taková byla super, zvládl jsem všechno, co jsem chtěl. Bohužel nevycházely závody, hned dva kvalitní podniky ve Francii koncem minulého roku byly zrušeny, takže závodnické vytížení mi trochu chybí," podotkl Čech.

Pro nadcházející šampionát v akrobatickém lyžování má Jiří Čech skromné cíle, odvážnější je ale při výhledu do budoucna. „Teď v Rakousku chci především sbírat zkušenosti, skvělé by bylo dostat se do postupové dvaatřicítky. Dívám se však hlavně dopředu. Minulou sezonu byla olympiáda v Soči, což byl můj přechod od juniorů mezi seniory. Takže tu další vidím jako můj hlavní cíl a vrchol, na kterém budu pracovat, aby se mi ho podařilo dosáhnout. Korea by byla super, kdyby vyšla," zasnil se nad ideální variantou nejbližší budoucnosti Jiří Čech.

Do dějiště mistrovství světa v akrobatickém lyžování, které v Kreischbergu začalo ve čtvrtek, se Jiří Čech vydává právě dnes. Ve čtvrtek a v pátek jsou tréninky, v sobotu je kvalifikace a závod se pojede v poslední den šampionátu v neděli.