Premiérový ročník se konal 22. října 1950 v Chřibech a tratě mužů měřily 13,4 kilometru. „Účastníci nesli na zádech osmikilogramový batoh, takže se jednalo spíše o chůzi, než o běh,“ řekl s úsměvem jeden z organizátorů Jan Žemlík.

Prvního závodu se zúčastnilo 200 sportovců. Vítězná družstva mužů a dorostenců letos dostanou kopie původních pohárů. „Je to již třetí generace pohárů. První dva originály z roku 1954 a 1958 jsou k vidění na výstavě v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně,“ připomněl Žemlík.

Repliky bude letošním vítězům předávat Zdena Hofmanová-Jugasová, jež při prvním závodu se svým týmem vybojovala stříbrnou medaili. Za dva roky poté se stala mistryní republiky. Ve Fryštáku bude přítomen i Svatoslav Galík, jenž v roce 1970 získal bronzovou medaili ze štafety na světovém šampionátu v Německu.

Aktivním účastníkem bude naopak několikanásobný mistr Československa Jiří Novotný ze Zlína, který poběží v kategorii do 65 let. Mezi ženami se představí zase bývalá reprezentantka ze 60. let Eva Hohausová.

Do jubilejního ročníku se přihlásilo 450 běžců. K rekordní účasti 1732 závodníků z roku 1983 v Mysločo­vicích se však letošní ani zdaleka nepřiblížil. „Ze zahraničí se na startu objeví i čtyři Slováci. Česká špička tady ale nebude, protože podnik je oblastního charakteru,“ prozradil Žemlík.

Soutěžit se bude celkem ve 30 kategoriích. Nejkratší trať, na které se představí žáci, je dlouhá tři kilometry. Muži poběží osm. Stejně dlouhý okruh jako pro nejmladší kategorii je připraven i pro rodiče s dětmi. „Ale nebude tak náročný. Spíše se jedná o rovinatý terén,“ ubezpečil Jan Žemlík.

Prezentace všech aktivních účastníků proběhne v sobotu od 9 do 10.15 hodin. Výstřel ze startovní pistole zazní v 11 hodin a poslední závodník by měl proběhnout cílem okolo 14. hodiny.