VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Zlína se vrací internacionál Petr Karabec

ZLÍN - Volejbalová extraliga mužů dospěla ke svému vrcholu. Finále i série o bronzové medaile začíná dnes a stejně jako v předchozích sedmi ročnících v nich bude scházet Fatra Zlín. Jejím nejlepším umístěním v novém miléniu tak zůstávají tři šesté příčky ze sezon 2000/01, 2002/03 a 2004/05.

27.4.2007
SDÍLEJ:

VYBOJOVAL EXTRALIGU. Petr Karabec hrál po návratu z Itálie první ligu za ČZU Praha. Klub z hlavního města vyhrál ve finále nad Dobřichovicemi 3:0 na zápasy i díky umění Karabce.Foto: GetPhoto/Martin Sidorják

Letos si navíc klub z krajského města, který se v roce 1998 stal českým šampionem, pohoršil o dvě pozice. "Do play off jsme šli z osmého místa na České Budějovice, které byly ve formě. Přesto jsme sehráli tři vyrovnané duely, které jsme ztratili v pěti setech. Umíme sehrát dobré úseky zápasů, ale velmi často je nedotáhneme do vítězného konce. Proto jsme zaslouženě vypadli," říká zlínský manažer a trenér RomanMacek, od minulého týdne navíc i staronový předseda Asociace volejbalových klubů.

Nejste už nervózní z toho, že pravidelně končíte sezonu v úvodním kole vyřazovací části?

V dlouhodobé části nedokážeme překvapit. Výchozí pozice pro play off ze spodu pak není ideální. Nejen proto, že máme o jeden zápas doma méně, ale v první řadě pro sebedůvěru mančaftu. Řadu sezon jsme začali dobře, měli solidní úseky. Jenže týmy na prvních čtyřech příčkách prokazovaly vždy vyšší výkonnost než my.

Jak hodnotíte letošní sezonu?

Těžko můžeme mluvit o spokojenosti. Stanovili jsme si cíl v podobě šesté příčky, abychom nenarazili v play off na nejsilnější celky. Částečně spokojení můžeme být s výkonností ve čtvrtfinále. Sérii proti Českým Budějovicím jsme sehráli v intencích našich možností, i když na soupeře to nestačilo. Největší spokojenost panuje se zvládnutím semifinálové skupiny Českého poháru, kde jsme přesvědčivě porazili domácí Opavu, úřadujícího mistra z Ostravy a Brno. Finále s Libercem bylo věrným obrazem extraligové sezony, první set jsme hráli dobře a pak se najednou zasekli a dál to nešlo.

Čemu takové výpadky přičítáte?

Mančaft nemá klasického tahouna, který by to vzal v krizových a zlomových situacích na sebe. Když se daří většině, přidají se i ostatní. A naopak, když to nejde většině, tak do toho spadnou i ti, kteří by nás měli táhnout. Věřím, že do role lídra jednou doroste Fila, kvalitním hráčem je i Paták. I těm ale něco chybělo, aby zápasy rozhodli v náš prospěch. Výrazné osobnosti, jakými byli v dřívějších dobách Smolka, Kaláb nebo Goga, nám bolestně scházejí.

Na soupisce Fatry jsou buď volejbalisté do pětadvaceti let, nebo starší třiceti. Chybí střední generace. Proč?

Máto svoji logiku. Snažíme se pracovat s mladými a perspektivními hráči, kteří až dorostou, tak odcházejí do kvalitních evropských lig. Ať už to byl v předchozích letech Obdržálek, po něm Novotný a naposledy Baránek. Abrát průměrné volejbalisty, jak já jim říkám - žoldáky, to není naše filozofie. Otázka starších hráčů zase souvisí s tím, že se Zlínem spojují svou další budoucnost, a proto jsou tady.

Z nastupující generace odchovanců však řada stagnuje…

Vždy razím heslo: "Mládí je přednost, ale ne zásluha." Musí přesvědčit svou výkonností. UKrby byly problémy s tím, že začal studovat těžkou školu a Skyba ještě nastupoval za juniory. Třeba Michal Čechmánek se ale zvláště ve druhé části sezony své šance zhostil dobře. První přechod mezi dospělé se mu nezdařil, po letech farmaření a hostování v první lize ve Starém Městě dostal druhou příležitost a chopil se jí. Na postu blokaře má své místo.

Český reprezentační kouč Zdeněk Haník pozval tento týden dva zlínské hráče, smečaře Tomáše Filu a libero Jiřího Benceho, do širšího výběru pro Evropskou ligu. Berete to jako ocenění dobré práce klubu při výchově mladých?

Fila je dlouhodobě sledován. Bence udělal v letošní sezoně pokrok a nezůstalo to bez
odezvy. Že je talentem, se ví, jen na sobě musí pracovat.

Právě smečař Fila patří k velkým nadějím českého volejbalu. Jak dlouho ho udržíte?

Je v bloku mladých hráčů: Fila, Kolář, Bence, Krba…, kteří mají u nás dlouhodobou smlouvu. A nyní přichází čas, kdyby to měl klubu vrátit, a spolu s ostatními vytvořit mančaft, který by měl zaútočit na první půlku tabulky. Pro příští sezonu Fila zůstává a co bude dál, se uvidí. Jisté je, že časem zamíří do zahraničí. O hráče jeho talentu je logicky zájem. Naší filozofií ale je, aby odešel jako hráč, který si nebude hledat v novém klubu místo, ale který ho už bude mít.

Univerzál Paták letos ve Zlíně hostoval z Opavy. Zůstane, nebo se vrátí?

Nyní jsme v jednání s Opavou a podle všeho přebereme jeho smlouvu.

A co třicátníci, nahrávač Jakubíček a blokaři Sedláček s Herichem?

S nimi si vždycky dáme po skončení sezony oddychový čas, abychom vše zhodnotili v klidu a bez emocí. Odvíjet se to bude také od toho, jak postavíme tým pro příští ročník a od případných posil. Čas nás netlačí, jádro mančaftu máme a nemíníme dělat nějaká rázná rozhodnutí.

Byl někdo, kdo vyloženě zklamal?

Celá sezona probíhala v sinusoidě. Každý hráč měl světlé i horší okamžiky. Standard odehrál Paták, který zůstal i u nás čtvrtým nejvíce bodujícím hráčem extraligy. Na přihrávce se mi velmi líbil Fila, který má ale ještě rezervy v útoku a na servisu. Pokrok udělal Bence. Ze starších odehrál celou sezonu nahrávač Jakubíček, což je označením jeho určité kvality. Pokud jde o dvojici blokařů Sedláček, Herich, tak tam jsem byl v dlouhodobé části rozpačitý, protože se hodně vytráceli, co se týče bodové úspěšnosti. I proto dostával více šancí Čechmánek. Naopak v play off byla výkonnost Sedláčka výborná.

Na postu nahrávače se objevili tři hráči. Po Gogově ukončení kariéry v půlce sezony dělal Jakubíčkovi dvojku mladý Gurský. Většinu zápasů však odehrál Jakubíček. Myslíte, že se dá odehrát sezona pouze s jedním nahrávačem?

Ano. Problematičtější ale je, že Petrovi už není dvaadvacet (31. prosince bude mít 37 let - pozn. redakce). S Gogou jsme se domluvili na půl sezony. S ním to šlo velmi dobře. Svým nadšením pomáhal mančaftu. Po jeho odchodu jsme měli dvě možnosti. Buď sáhneme do nahrávačské sestavy a angažujeme někoho na post jedničky, anebo necháme důvěru Jakubíčkovi a využijeme našeho odchovance Gurského, který hostoval ve Starém Městě. Nakonec jsme se rozhodli pro variantu dalšího mladého hráče.

Což se však příliš nepovedlo. Až na vítězný duel v Kladně se Gurský viditelně trápil a s týmem si příliš nerozuměl…

Najít dvojici nahrávačů je velmi složité, protože každý má svůj rukopis. A pokud jsou hodně odlišné, je to enormně těžké. Gurský i Jakubíček mají jiný způsob vedení hry i techniku. Neříkám, který je lepší, ale skloubit je dohromady, je nesmírně obtížné. Je jednoduché říct z hlediště, že když se nedaří jednomu nahrávači, ať ho nahradí druhý. Opak je ale pravdou. Mančaft může změna nahrávače rozložit. Třeba Jakubíček s Gogou mají podobnou techniku nahrávky a vedení hry. Čím více se ale Gurský zapracovával do týmu, tím více byla na některých smečařích vidět nerozhodnost. Gurského ale proto nezatracuji, má bez diskuse budoucnost

To vás ale dostává do prekérní situace. Jak z ní ven?

Jsou tři řešení. Buď se vymění pozice nahrávačů, nebo to zůstane tak, jak to je teď anebo přijde někdo nový.

Sám jste bývalý nahrávač. Které variantě dáváte přednost?

Těžká otázka. Kdybych věděl, rád odpovím. (Úsměv.) Nahrávač je pro nás klíčový post a otázce jeho obsazení se budeme věnovat s maximální pečlivostí a rozvahou. Rozhodnutí padne v kontextu s dalšími případnými hráčskými změnami.

Už se vám podařilo ulovit nějakou posilu?

Domluvili jsme se s Petrem Karabcem, který u nás bude pokračovat ve své ohromně bohaté a úspěšné kariéře. V klubu bude působit jako hráč i člen realizačního týmu při přípravě. Je to vítězný typ, který odehrál řadu sezon v italských soutěžích. V devadesátých letech patřil k nejlepším českým volejbalistům. Jeho zkušenosti by nám měli hodně pomoci. Je to Zlíňák, má tady kořeny. Kde jinde by měl hrát než u nás. (Úsměv.)

Karabec je ale univerzálem stejně jako Paták. Nevznikne tak nezdravá konkurence?

Paták samozřejmě zůstává jedničkou na pozici diagonálního hráče. Dokážu si představit, že nastoupí oba dva dohromady. Karabcovo angažmá ale pro nás není klíčové tím, že přijde na palubovku a bude všechny porážet. Důležitější je, že v týmu bude hráč, který to vezme v˙klíčových momentech na sebe.

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kovář 19 000 Kč Kováři Operátoři kovací linky (kováři). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 23. Poznámka: Pracovní náplň: obsluha kovací linky, výměna zápustkového nářadí, měření vyráběných výkovků., Požadujeme: vzdělání technického směru výhodou, manuální zručnost, dobrý přístup k práci, zodpovědnost., Nabízíme: práci ve stabilní a prosperující společnosti, týden dovolené navíc, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na dovolenou, penzijní připojištění, lázeňskou péči, masáže ve firmě, možnost vzdělávání a profesního růstu., V případě Vašeho zájmu, zašlete, prosím, životopis na email eva.hrabalova@viva.cz.. Pracoviště: Kovárna viva, a. s., Vavrečkova, č.p. 5333, 760 01 Zlín 1. Informace: Eva Hrabalová, . Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 18 700 Kč Sociální pracovníci v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník,pracovník v sociálních službách,pedagogický pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18700 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, práce v Nízkoprahovém zařízení KamPak?(sociální služba typu nízkoprahového zařízení pro děti a mládež), s cílovou skupinou dětí, mládež a mladí dospělí ve věku , od 11 do 26 let,ohrožení nebo zasažení sociálním vyloučením., Přímá práce s uživateli služby:, - sociálně - pedagogická práce s uživateli služby, - poskytování základních činností: výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, pomoc při uplatňování, práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí, zprostředkování kontaktu se společenským, prostředím, sociálně terapeutické činnosti, - poskytování poradenství, informačního servisu, kontaktní práce s uživateli služby, - spolupráce s návaznými službami a orgány veřejné správy, Nepřímá práce:, - vedení příslušné administrativy související s poskytováním sociálních služeb, - příprava a organizace volnočasových a výchovně - vzdělávacích aktivit pro uživatele služby, - příprava podkladů pro zpracování metodiky služby, - prohlubování kvalifikace, Požadavky:, - trestní bezúhonnost, - splnění kvalifikačních předpokladů pro pozici "sociální pracovník, "pracovník v sociálních službách" nebo "pedagogický pracovník" dle Zákona 108/2006 Sb., - pokročilá znalost práce na PC (programy MS Office, práce s internetem), - osobní předpoklady - pozitivní vztah k dětem a mládeži, empatie, komunikační dovednosti, - schopnost pracovat v týmu i samostatně, organizační schopnosti, zájem o prohlubování kvalifikace nad rámec, povinného vzdělávání dle ZSS, - řidičský průkaz sk. B výhodou, praxe a zkušenosti v sociální oblasti výhodou, - více informací o pracovišti na www.dokampaku.cz, Standartní pracovní doba:, Pondělí - Pátek 9:30 - 18:00 hod, bez víkendů a státních svátků, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., Zaměstnanecké výhody:, 5 týdnů dovolené, výkonová složka mzdy, pravidelná supervize, další vzdělávání v oboru, možnost zapojení se do dalších projektů organizace., Kontaktovat e-mailem: michal.filak@gmail.com, Výběrové řízení 26.11.2018, 10:00 hod., na adrese , Horní náměstí 96, 763 21 Slavičín. Pracoviště: Vzdělávací, sociální a kulturní středisko při nadaci jana pivečky, o. p. s. - dvě provozovny, Horní náměstí, č.p. 96, 763 21 Slavičín. Informace: Michal Filák, +420 739 656 660. Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 20 000 Kč Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií Junior obchodní manažer/ka, administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SWS a.s. patří podle sdružení Czech Top100 mezi 100 nejvýznamnějších firem České republiky. Zaměstnáváme 250 kvalifikovaných pracovníků a jsme jedním z největších IT distributorů na českém trhu, na kterém působíme již 25 let. , , Nabízíme zázemí stabilní prosperující firmy, motivující finanční ohodnocení, profesní rozvoj a vzdělávání formou školení, prostor k uplatnění svých nápadů a znalostí, příjemné neformální pracovní prostředí, zaměstnannecké výhody (jazykové kurzy, stravenky, Cafaterie, sick days atd.) , , Koho hledáme? , Hledáme aktivní, pracovitou, komunikativní a pečlivou osobnost, která bude zodpovědně vyřizovat obchodní administrativu a s klienty udržovat dobré obchodní vztahy. Zkušenosti v našem oboru mohou být výhodou, nejsou však podmínkou, vše potřebné Vás během zkušební doby naučíme. Důležitý je Váš opravdový zájem a chuť pracovat jako obchodní manažer/ka pro naši společnost. , , Další požadavky: , • základy AJ a zákl. ekonomické znalosti , • znalost MS Office , • základní orientaci v oblasti IT , • ŘP sk. B , , Co Vás čeká? , • přijímání a vyřizování objednávek, , • poskytování informací obchodním partnerům, , • péče o stávající klientelu a služební cesty za klienty, , • rozšiřování spolupráce se stávajícími partnery.. Pracoviště: Sws a. s. - březová, 763 15 Slušovice. Informace: Mgr. Petr Šich, +420 577 640 307. Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 16 000 Kč Obsluha strojů na výrobu obuvi Dělník obuvnické výroby (obsluha strojů a zařízení). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Fare, spol. s r. o. - brumovská, Brumovská, č.p. 1031, 766 01 Valašské Klobouky. Informace: FARE, spol. s.r.o., +420 604 611 160.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil
AKTUALIZOVÁNO

Teenager Chytil je v NHL k nezastavení! Čtvrtým gólem v řadě překonal Jágra

Panthers Otrokovice. Ilustrační foto

Strhující finiš přinesl Panterům dva body. V prodloužení rozhodl Kvapil

Česká devatenáctka si věří na postup z prvního místa

Česká fotbalová reprezentace do devatenácti dnes zápasem proti Chorvatsku završí základní část kvalifikačního cyklu na mistrovství Evropy 2019. K postupu z vedoucí příčky stačí svěřencům Jana Suchopárka bod, nicméně sám trenér i jeho svěřenci myslí pouze na vítězství.

Ondráček smekal klobouk, Sedláček čaroval. A Berani vyloupili Plzeň

FOTOGALERIE / Paráda! S plným bodovým ziskem se vracejí z Plzně hokejisté PSG Berani Zlín, kteří na Západě Čech vydolovali výhru 2:1 díky trefám Kuldy a Ondráčka podpořeným dalším výtečným výkonem brankáře Jakuba Sedláčka.

VIDEO: Chytil v NHL září. Skóroval třetí zápas za sebou

Už byl zase mezi třemi vyhlášenými hvězdami nočního zápasu NHL. Hokejový útočník New Yorku Rangers Filip Chytil se blýskl třetím gólem v zápase v řadě i v ročníku a přispěl k výhře svého týmu 4:2 nad Floridou.

Bez překvapení. Fatra podlehla obhájci ve třech setech

Volejbalisté Zlína po dvou výhrách vyšli v extralize znovu bodově naprázdno.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT