VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Zlína se vrací internacionál Petr Karabec

ZLÍN - Volejbalová extraliga mužů dospěla ke svému vrcholu. Finále i série o bronzové medaile začíná dnes a stejně jako v předchozích sedmi ročnících v nich bude scházet Fatra Zlín. Jejím nejlepším umístěním v novém miléniu tak zůstávají tři šesté příčky ze sezon 2000/01, 2002/03 a 2004/05.

27.4.2007
SDÍLEJ:

VYBOJOVAL EXTRALIGU. Petr Karabec hrál po návratu z Itálie první ligu za ČZU Praha. Klub z hlavního města vyhrál ve finále nad Dobřichovicemi 3:0 na zápasy i díky umění Karabce.Foto: GetPhoto/Martin Sidorják

Letos si navíc klub z krajského města, který se v roce 1998 stal českým šampionem, pohoršil o dvě pozice. "Do play off jsme šli z osmého místa na České Budějovice, které byly ve formě. Přesto jsme sehráli tři vyrovnané duely, které jsme ztratili v pěti setech. Umíme sehrát dobré úseky zápasů, ale velmi často je nedotáhneme do vítězného konce. Proto jsme zaslouženě vypadli," říká zlínský manažer a trenér RomanMacek, od minulého týdne navíc i staronový předseda Asociace volejbalových klubů.

Nejste už nervózní z toho, že pravidelně končíte sezonu v úvodním kole vyřazovací části?

V dlouhodobé části nedokážeme překvapit. Výchozí pozice pro play off ze spodu pak není ideální. Nejen proto, že máme o jeden zápas doma méně, ale v první řadě pro sebedůvěru mančaftu. Řadu sezon jsme začali dobře, měli solidní úseky. Jenže týmy na prvních čtyřech příčkách prokazovaly vždy vyšší výkonnost než my.

Jak hodnotíte letošní sezonu?

Těžko můžeme mluvit o spokojenosti. Stanovili jsme si cíl v podobě šesté příčky, abychom nenarazili v play off na nejsilnější celky. Částečně spokojení můžeme být s výkonností ve čtvrtfinále. Sérii proti Českým Budějovicím jsme sehráli v intencích našich možností, i když na soupeře to nestačilo. Největší spokojenost panuje se zvládnutím semifinálové skupiny Českého poháru, kde jsme přesvědčivě porazili domácí Opavu, úřadujícího mistra z Ostravy a Brno. Finále s Libercem bylo věrným obrazem extraligové sezony, první set jsme hráli dobře a pak se najednou zasekli a dál to nešlo.

Čemu takové výpadky přičítáte?

Mančaft nemá klasického tahouna, který by to vzal v krizových a zlomových situacích na sebe. Když se daří většině, přidají se i ostatní. A naopak, když to nejde většině, tak do toho spadnou i ti, kteří by nás měli táhnout. Věřím, že do role lídra jednou doroste Fila, kvalitním hráčem je i Paták. I těm ale něco chybělo, aby zápasy rozhodli v náš prospěch. Výrazné osobnosti, jakými byli v dřívějších dobách Smolka, Kaláb nebo Goga, nám bolestně scházejí.

Na soupisce Fatry jsou buď volejbalisté do pětadvaceti let, nebo starší třiceti. Chybí střední generace. Proč?

Máto svoji logiku. Snažíme se pracovat s mladými a perspektivními hráči, kteří až dorostou, tak odcházejí do kvalitních evropských lig. Ať už to byl v předchozích letech Obdržálek, po něm Novotný a naposledy Baránek. Abrát průměrné volejbalisty, jak já jim říkám - žoldáky, to není naše filozofie. Otázka starších hráčů zase souvisí s tím, že se Zlínem spojují svou další budoucnost, a proto jsou tady.

Z nastupující generace odchovanců však řada stagnuje…

Vždy razím heslo: "Mládí je přednost, ale ne zásluha." Musí přesvědčit svou výkonností. UKrby byly problémy s tím, že začal studovat těžkou školu a Skyba ještě nastupoval za juniory. Třeba Michal Čechmánek se ale zvláště ve druhé části sezony své šance zhostil dobře. První přechod mezi dospělé se mu nezdařil, po letech farmaření a hostování v první lize ve Starém Městě dostal druhou příležitost a chopil se jí. Na postu blokaře má své místo.

Český reprezentační kouč Zdeněk Haník pozval tento týden dva zlínské hráče, smečaře Tomáše Filu a libero Jiřího Benceho, do širšího výběru pro Evropskou ligu. Berete to jako ocenění dobré práce klubu při výchově mladých?

Fila je dlouhodobě sledován. Bence udělal v letošní sezoně pokrok a nezůstalo to bez
odezvy. Že je talentem, se ví, jen na sobě musí pracovat.

Právě smečař Fila patří k velkým nadějím českého volejbalu. Jak dlouho ho udržíte?

Je v bloku mladých hráčů: Fila, Kolář, Bence, Krba…, kteří mají u nás dlouhodobou smlouvu. A nyní přichází čas, kdyby to měl klubu vrátit, a spolu s ostatními vytvořit mančaft, který by měl zaútočit na první půlku tabulky. Pro příští sezonu Fila zůstává a co bude dál, se uvidí. Jisté je, že časem zamíří do zahraničí. O hráče jeho talentu je logicky zájem. Naší filozofií ale je, aby odešel jako hráč, který si nebude hledat v novém klubu místo, ale který ho už bude mít.

Univerzál Paták letos ve Zlíně hostoval z Opavy. Zůstane, nebo se vrátí?

Nyní jsme v jednání s Opavou a podle všeho přebereme jeho smlouvu.

A co třicátníci, nahrávač Jakubíček a blokaři Sedláček s Herichem?

S nimi si vždycky dáme po skončení sezony oddychový čas, abychom vše zhodnotili v klidu a bez emocí. Odvíjet se to bude také od toho, jak postavíme tým pro příští ročník a od případných posil. Čas nás netlačí, jádro mančaftu máme a nemíníme dělat nějaká rázná rozhodnutí.

Byl někdo, kdo vyloženě zklamal?

Celá sezona probíhala v sinusoidě. Každý hráč měl světlé i horší okamžiky. Standard odehrál Paták, který zůstal i u nás čtvrtým nejvíce bodujícím hráčem extraligy. Na přihrávce se mi velmi líbil Fila, který má ale ještě rezervy v útoku a na servisu. Pokrok udělal Bence. Ze starších odehrál celou sezonu nahrávač Jakubíček, což je označením jeho určité kvality. Pokud jde o dvojici blokařů Sedláček, Herich, tak tam jsem byl v dlouhodobé části rozpačitý, protože se hodně vytráceli, co se týče bodové úspěšnosti. I proto dostával více šancí Čechmánek. Naopak v play off byla výkonnost Sedláčka výborná.

Na postu nahrávače se objevili tři hráči. Po Gogově ukončení kariéry v půlce sezony dělal Jakubíčkovi dvojku mladý Gurský. Většinu zápasů však odehrál Jakubíček. Myslíte, že se dá odehrát sezona pouze s jedním nahrávačem?

Ano. Problematičtější ale je, že Petrovi už není dvaadvacet (31. prosince bude mít 37 let - pozn. redakce). S Gogou jsme se domluvili na půl sezony. S ním to šlo velmi dobře. Svým nadšením pomáhal mančaftu. Po jeho odchodu jsme měli dvě možnosti. Buď sáhneme do nahrávačské sestavy a angažujeme někoho na post jedničky, anebo necháme důvěru Jakubíčkovi a využijeme našeho odchovance Gurského, který hostoval ve Starém Městě. Nakonec jsme se rozhodli pro variantu dalšího mladého hráče.

Což se však příliš nepovedlo. Až na vítězný duel v Kladně se Gurský viditelně trápil a s týmem si příliš nerozuměl…

Najít dvojici nahrávačů je velmi složité, protože každý má svůj rukopis. A pokud jsou hodně odlišné, je to enormně těžké. Gurský i Jakubíček mají jiný způsob vedení hry i techniku. Neříkám, který je lepší, ale skloubit je dohromady, je nesmírně obtížné. Je jednoduché říct z hlediště, že když se nedaří jednomu nahrávači, ať ho nahradí druhý. Opak je ale pravdou. Mančaft může změna nahrávače rozložit. Třeba Jakubíček s Gogou mají podobnou techniku nahrávky a vedení hry. Čím více se ale Gurský zapracovával do týmu, tím více byla na některých smečařích vidět nerozhodnost. Gurského ale proto nezatracuji, má bez diskuse budoucnost

To vás ale dostává do prekérní situace. Jak z ní ven?

Jsou tři řešení. Buď se vymění pozice nahrávačů, nebo to zůstane tak, jak to je teď anebo přijde někdo nový.

Sám jste bývalý nahrávač. Které variantě dáváte přednost?

Těžká otázka. Kdybych věděl, rád odpovím. (Úsměv.) Nahrávač je pro nás klíčový post a otázce jeho obsazení se budeme věnovat s maximální pečlivostí a rozvahou. Rozhodnutí padne v kontextu s dalšími případnými hráčskými změnami.

Už se vám podařilo ulovit nějakou posilu?

Domluvili jsme se s Petrem Karabcem, který u nás bude pokračovat ve své ohromně bohaté a úspěšné kariéře. V klubu bude působit jako hráč i člen realizačního týmu při přípravě. Je to vítězný typ, který odehrál řadu sezon v italských soutěžích. V devadesátých letech patřil k nejlepším českým volejbalistům. Jeho zkušenosti by nám měli hodně pomoci. Je to Zlíňák, má tady kořeny. Kde jinde by měl hrát než u nás. (Úsměv.)

Karabec je ale univerzálem stejně jako Paták. Nevznikne tak nezdravá konkurence?

Paták samozřejmě zůstává jedničkou na pozici diagonálního hráče. Dokážu si představit, že nastoupí oba dva dohromady. Karabcovo angažmá ale pro nás není klíčové tím, že přijde na palubovku a bude všechny porážet. Důležitější je, že v týmu bude hráč, který to vezme v˙klíčových momentech na sebe.

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 22 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhláři, montážníci interiérů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Jedná se o výrobu atypického nábytku na zakázku, práce manuální a se stroji. Možná práce na montážích. , Možnost karierního růstu.. Pracoviště: Am interiér, a.s., Záhumení V, č.p. 322, 763 02 Zlín 4. Informace: Bernatík Michal, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči nákladní dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz skupiny C, E, profesní průkaz, strojnický průkaz na nakladače a bagry výhodou, Základní mzda 19.000,- Kč + prémie a příplatky, Místo výkonu práce je provozovna Brno, Železná 16, Nabízíme: 25 dnů dovolené, obědy, stravenky. Pracoviště: Metalšrot tlumačov a. s., Mánesova, č.p. 510, 763 62 Tlumačov. Informace: Petr SIGMUND, +420 603 144 623.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízeč ve zdravotnických zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Hvězda, z. ú. - dům služeb seniorům, Zarámí, č.p. 4077, 760 01 Zlín 1. Informace: Ludmila Sedláčková, +420 725 440 514.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 19 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Skladníci - prodejci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme ideálně středoškoláka se zaměřením na elektro nebo alespoň praxí na obdobné pozici. Pokud jsi vyučen v oboru a jsi šikovný, tak máš úplně stejnou šanci., Potřebná je pro nás Tvá znalost a orientace v elektroinstalačním materiálu se zaměřením především na silnoproud, Víš, o čem mluvíme, když se zeptáme na Word, Excel, Outlook, případně SAP, Vzhledem k charakteru práce se těšíme na někoho spolehlivého s dobrými komunikačními schopnostmi, milým vystupováním a fyzickou zdatností., Oceníme Tvou chuť se něco naučit a také učit nás., Tvou výhodou bude, pokud umíš, nebo se chceš naučit jezdit s VZV., Náplň práce: pracovat ve velkoobchodním skladu s elektroinstalačním materiálem a svítidly, budeš aktivně obsluhovat zákazníky, případně pohotově reagovat na jejich dotazy, na denním pořádku budeš přijímat a vychystávat materiál, dále na Tobě bude doplňování chybějícího zboží do regálů., Nabízíme: na začátku spolupráce Ti vše potřebné vysvětlí a ukáží zkušení kolegové, smlouva na HPP při nástupu, dvanáctkrát za rok dostaneš výplatu a to, že ji budeš mít na účtu včas, tak je u nás samozřejmostí, práci v perspektivní a stabilní společnosti s působnosti po celé ČR, čím šikovnější budeš, tím vyšší budou Tvé prémie, čekají Tě kolegové se smyslem pro humor a chutí do práce, pravidelně Tě budeme školit, a v neposlední řadě Tě čekají teambuildingové akce, jelikož si uvědomujeme důležitost správně fungujícího kolektivu., Výhody: stravenky, Kontakt e-mailem do předmětu prosím uveďte: Skladník-prodejce Zlín. Pracoviště: Janča & emas group s.r.o. - zlín, Březnická, č.p. 5602, 760 01 Zlín 1. Informace: Ing. Markéta Zichová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Zlína (ve žlutých dresech) se v úvodním zápase nové sezony utkali s Mladou Boleslaví. Zápas nedohrál domácí kapitán Lukáš Železník. Foto: Deník/Libor Kopl
39

Bílkova paráda. Ševci po famózním obratu skolili Boleslav

FK Mladá Boleslav - Fastav Zlín, ilustrační foto

FORTUNA:LIGA startuje. Ševci chtějí odplatu za potupnou porážku 1:5

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
dnes 12:57

V Rosicích trénují mladí Saudové. Usilují o místo v týmu, který hrál MS

Před měsícem sledovali, jak jejich země zápolí na světovém šampionátu v Rusku, a nyní se snaží zaujmout natolik, aby si jednou pozvánku do seniorského národního týmu vysloužili i oni. V Rosicích na Brněnsku se aktuálně připravuje reprezentace do 23 let ze Saúdské Arábie.

dnes 10:02

Stejskal: Jestli zopakujeme Chorvatsko, o postup mít strach nebudu

/ROZHOVOR/ Přestože byli nováčkem soutěže, počínali si nadmíru zdatně. Fotbalisté Českého Brodu B obsadili v právě skončené sezoně I. A třídy solidní šestou příčku. „Převládá spokojenost, ale nesmíme se uspokojit. Týká se to některých zápasů i tréninků. Ale když slyším jak je to jinde, musím kluky pouze pochválit,“ říká trenér Jindřich Stejskal.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
dnes 11:05

Znojemské otestuje exotika, přijede katarské mužstvo Al-Rayyan

S katarským mužstvem Al-Rayyan SC sehrají ve středu druholigoví fotbalisté 1.SC Znojmo FK přátelské utkání. Příležitost mají podle vedení klubu dostat hlavně náhradníci.

dnes 08:42

Brankář Sigmy Buchta: Slavia byla efektivní, já jsem nic nechytil

/ROZHOVOR/ Nepříjemný vstup do ligové sezony zažila fotbalová Sigma a především brankář Miloš Buchta. „Pro gólmana jsou nejhorší zápasy, kdy si nesáhne na balon a jen je loví ze sítě,“ konstatoval strážce olomoucké branky po jasné domácí prohře 0:3 se Slavií Praha. „Musíme na to rychle zapomenout,“ nabádá brankář, jenž nedávno oslavil 38. narozeniny.

Gajić se poprvé trefil v lize. "Mám stejně gólů jako Zlámal," směje se

Šestasedmdesát zápasů. Tak dlouho čekal srbský stoper Zoran Gajić na první gól v české nejvyšší soutěži. Rodák z Bělehradu se trefil až ve třetí sezoně.

Plavkyně Gogelová je mistryní republiky v závodě na padesát metrů prsa

Šest medailí a jeden titul mistra České republiky získali na letním národním šampionátu v Praze závodníci Plaveckého klubu Zlín. Nejúspěšnější členkou výpravy byla Michaela Gogelová. Juniorská reprezentantka časem 34,78 sekundy brala zlato v závodě na padesát metrů prsa.

Polohová štafeta Žraloků vybojovala na mistrovství republiky premiérové zlato

Tenhle úžasný výsledek se zlatým písmem zapíše do dějin Zlínského plaveckého klubu. Smíšená polohová štafeta ve složení Monika Langerová, Matěj Zábojník, Lukáš Macek a Gabriela Chudárková na letním mistrovství České republiky v Praze vybojovala mezi dospělými historicky první titul Žraloků.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 1 1 0 0 3:0 3
2. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
3. AC Sparta Praha 1 1 0 0 2:0 3
4. FC Fastav Zlín 1 1 0 0 3:2 3
5. Bohemians Praha 1905 1 1 0 0 2:1 3
6. FC Slovan Liberec 1 1 0 0 1:0 3
7. 1. FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
8. FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
9. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
10. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
11. FK Mladá Boleslav 1 0 0 1 2:3 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT