Letos si navíc klub z krajského města, který se v roce 1998 stal českým šampionem, pohoršil o dvě pozice. "Do play off jsme šli z osmého místa na České Budějovice, které byly ve formě. Přesto jsme sehráli tři vyrovnané duely, které jsme ztratili v pěti setech. Umíme sehrát dobré úseky zápasů, ale velmi často je nedotáhneme do vítězného konce. Proto jsme zaslouženě vypadli," říká zlínský manažer a trenér RomanMacek, od minulého týdne navíc i staronový předseda Asociace volejbalových klubů.

Nejste už nervózní z toho, že pravidelně končíte sezonu v úvodním kole vyřazovací části?

V dlouhodobé části nedokážeme překvapit. Výchozí pozice pro play off ze spodu pak není ideální. Nejen proto, že máme o jeden zápas doma méně, ale v první řadě pro sebedůvěru mančaftu. Řadu sezon jsme začali dobře, měli solidní úseky. Jenže týmy na prvních čtyřech příčkách prokazovaly vždy vyšší výkonnost než my.

Jak hodnotíte letošní sezonu?

Těžko můžeme mluvit o spokojenosti. Stanovili jsme si cíl v podobě šesté příčky, abychom nenarazili v play off na nejsilnější celky. Částečně spokojení můžeme být s výkonností ve čtvrtfinále. Sérii proti Českým Budějovicím jsme sehráli v intencích našich možností, i když na soupeře to nestačilo. Největší spokojenost panuje se zvládnutím semifinálové skupiny Českého poháru, kde jsme přesvědčivě porazili domácí Opavu, úřadujícího mistra z Ostravy a Brno. Finále s Libercem bylo věrným obrazem extraligové sezony, první set jsme hráli dobře a pak se najednou zasekli a dál to nešlo.

Čemu takové výpadky přičítáte?

Mančaft nemá klasického tahouna, který by to vzal v krizových a zlomových situacích na sebe. Když se daří většině, přidají se i ostatní. A naopak, když to nejde většině, tak do toho spadnou i ti, kteří by nás měli táhnout. Věřím, že do role lídra jednou doroste Fila, kvalitním hráčem je i Paták. I těm ale něco chybělo, aby zápasy rozhodli v náš prospěch. Výrazné osobnosti, jakými byli v dřívějších dobách Smolka, Kaláb nebo Goga, nám bolestně scházejí.

Na soupisce Fatry jsou buď volejbalisté do pětadvaceti let, nebo starší třiceti. Chybí střední generace. Proč?

Máto svoji logiku. Snažíme se pracovat s mladými a perspektivními hráči, kteří až dorostou, tak odcházejí do kvalitních evropských lig. Ať už to byl v předchozích letech Obdržálek, po něm Novotný a naposledy Baránek. Abrát průměrné volejbalisty, jak já jim říkám - žoldáky, to není naše filozofie. Otázka starších hráčů zase souvisí s tím, že se Zlínem spojují svou další budoucnost, a proto jsou tady.

Z nastupující generace odchovanců však řada stagnuje…

Vždy razím heslo: "Mládí je přednost, ale ne zásluha." Musí přesvědčit svou výkonností. UKrby byly problémy s tím, že začal studovat těžkou školu a Skyba ještě nastupoval za juniory. Třeba Michal Čechmánek se ale zvláště ve druhé části sezony své šance zhostil dobře. První přechod mezi dospělé se mu nezdařil, po letech farmaření a hostování v první lize ve Starém Městě dostal druhou příležitost a chopil se jí. Na postu blokaře má své místo.

Český reprezentační kouč Zdeněk Haník pozval tento týden dva zlínské hráče, smečaře Tomáše Filu a libero Jiřího Benceho, do širšího výběru pro Evropskou ligu. Berete to jako ocenění dobré práce klubu při výchově mladých?

Fila je dlouhodobě sledován. Bence udělal v letošní sezoně pokrok a nezůstalo to bez
odezvy. Že je talentem, se ví, jen na sobě musí pracovat.

Právě smečař Fila patří k velkým nadějím českého volejbalu. Jak dlouho ho udržíte?

Je v bloku mladých hráčů: Fila, Kolář, Bence, Krba…, kteří mají u nás dlouhodobou smlouvu. A nyní přichází čas, kdyby to měl klubu vrátit, a spolu s ostatními vytvořit mančaft, který by měl zaútočit na první půlku tabulky. Pro příští sezonu Fila zůstává a co bude dál, se uvidí. Jisté je, že časem zamíří do zahraničí. O hráče jeho talentu je logicky zájem. Naší filozofií ale je, aby odešel jako hráč, který si nebude hledat v novém klubu místo, ale který ho už bude mít.

Univerzál Paták letos ve Zlíně hostoval z Opavy. Zůstane, nebo se vrátí?

Nyní jsme v jednání s Opavou a podle všeho přebereme jeho smlouvu.

A co třicátníci, nahrávač Jakubíček a blokaři Sedláček s Herichem?

S nimi si vždycky dáme po skončení sezony oddychový čas, abychom vše zhodnotili v klidu a bez emocí. Odvíjet se to bude také od toho, jak postavíme tým pro příští ročník a od případných posil. Čas nás netlačí, jádro mančaftu máme a nemíníme dělat nějaká rázná rozhodnutí.

Byl někdo, kdo vyloženě zklamal?

Celá sezona probíhala v sinusoidě. Každý hráč měl světlé i horší okamžiky. Standard odehrál Paták, který zůstal i u nás čtvrtým nejvíce bodujícím hráčem extraligy. Na přihrávce se mi velmi líbil Fila, který má ale ještě rezervy v útoku a na servisu. Pokrok udělal Bence. Ze starších odehrál celou sezonu nahrávač Jakubíček, což je označením jeho určité kvality. Pokud jde o dvojici blokařů Sedláček, Herich, tak tam jsem byl v dlouhodobé části rozpačitý, protože se hodně vytráceli, co se týče bodové úspěšnosti. I proto dostával více šancí Čechmánek. Naopak v play off byla výkonnost Sedláčka výborná.

Na postu nahrávače se objevili tři hráči. Po Gogově ukončení kariéry v půlce sezony dělal Jakubíčkovi dvojku mladý Gurský. Většinu zápasů však odehrál Jakubíček. Myslíte, že se dá odehrát sezona pouze s jedním nahrávačem?

Ano. Problematičtější ale je, že Petrovi už není dvaadvacet (31. prosince bude mít 37 let - pozn. redakce). S Gogou jsme se domluvili na půl sezony. S ním to šlo velmi dobře. Svým nadšením pomáhal mančaftu. Po jeho odchodu jsme měli dvě možnosti. Buď sáhneme do nahrávačské sestavy a angažujeme někoho na post jedničky, anebo necháme důvěru Jakubíčkovi a využijeme našeho odchovance Gurského, který hostoval ve Starém Městě. Nakonec jsme se rozhodli pro variantu dalšího mladého hráče.

Což se však příliš nepovedlo. Až na vítězný duel v Kladně se Gurský viditelně trápil a s týmem si příliš nerozuměl…

Najít dvojici nahrávačů je velmi složité, protože každý má svůj rukopis. A pokud jsou hodně odlišné, je to enormně těžké. Gurský i Jakubíček mají jiný způsob vedení hry i techniku. Neříkám, který je lepší, ale skloubit je dohromady, je nesmírně obtížné. Je jednoduché říct z hlediště, že když se nedaří jednomu nahrávači, ať ho nahradí druhý. Opak je ale pravdou. Mančaft může změna nahrávače rozložit. Třeba Jakubíček s Gogou mají podobnou techniku nahrávky a vedení hry. Čím více se ale Gurský zapracovával do týmu, tím více byla na některých smečařích vidět nerozhodnost. Gurského ale proto nezatracuji, má bez diskuse budoucnost

To vás ale dostává do prekérní situace. Jak z ní ven?

Jsou tři řešení. Buď se vymění pozice nahrávačů, nebo to zůstane tak, jak to je teď anebo přijde někdo nový.

Sám jste bývalý nahrávač. Které variantě dáváte přednost?

Těžká otázka. Kdybych věděl, rád odpovím. (Úsměv.) Nahrávač je pro nás klíčový post a otázce jeho obsazení se budeme věnovat s maximální pečlivostí a rozvahou. Rozhodnutí padne v kontextu s dalšími případnými hráčskými změnami.

Už se vám podařilo ulovit nějakou posilu?

Domluvili jsme se s Petrem Karabcem, který u nás bude pokračovat ve své ohromně bohaté a úspěšné kariéře. V klubu bude působit jako hráč i člen realizačního týmu při přípravě. Je to vítězný typ, který odehrál řadu sezon v italských soutěžích. V devadesátých letech patřil k nejlepším českým volejbalistům. Jeho zkušenosti by nám měli hodně pomoci. Je to Zlíňák, má tady kořeny. Kde jinde by měl hrát než u nás. (Úsměv.)

Karabec je ale univerzálem stejně jako Paták. Nevznikne tak nezdravá konkurence?

Paták samozřejmě zůstává jedničkou na pozici diagonálního hráče. Dokážu si představit, že nastoupí oba dva dohromady. Karabcovo angažmá ale pro nás není klíčové tím, že přijde na palubovku a bude všechny porážet. Důležitější je, že v týmu bude hráč, který to vezme v˙klíčových momentech na sebe.