Dcera bronzové olympijské medailistky je vosmnácti letech českou jedničkou vrychlostních disciplínách

Ostruhy získává talentovaná lyžařka především vzávodech Evropského poháru. Dosavadním maximem zlínské rodačky je šesté místo ze Super-G, pro které si dojela 17.ledna vitalském Caspoggiu, kde ještě skončila oden dříve jedenáctá ve sjezdu. „Zvýsledků mám radost, protože jsem porazila holky, které už bodovaly ve Světovém poháru,“ pochvaluje si svěřenkyně trenéra Svatopluka Kováře.

Dáváte přednost rychlostním disciplínám, čímž jste mezi českými lyžařkami ojedinělým zjevem. Čím vám sjezd učaroval?

Ještě když jsem studovala vAmerice, tak jsem si ho zkusila a dařilo se mi vněm. Nadchl mě, tak jsem se mu začala více věnovat. Narozdíl od točivých disciplín je však náročnější na přípravu. Abych mohla sjezd trénovat, musím létat přes léto do Jižní Ameriky za sněhem, většinou doChile.

Co říká vaše matka na to, že dáváte přednost sjezdu a super-G?

Byla by nejraději, kdybych se věnovala všem čtyřem disciplínám. Snažím se, slalom mi ale podle mých představ nevychází. Loni jsem prodělala hodně nemocí. Nejdříve příušnice a hned poté mononukleózu, takže jsem stíhala jenom rychlostní disciplíny a technické šli stranou, což mě trochu mrzí. Teď se budu snažit slalom a obřák dohnat.

Jaký je rozdíl mezi Evropským a Světovým pohárem?

Ve Světovém jezdí absolutní špičky. VEvropském je strašně moc holek na stejné úrovni, které čekají na poslední impulz, aby se mohli dostat do Světového poháru. Když se podíváte na výsledky Evropského poháru, tak jsou vněm mezi závodnicemi minimální rozdíly.

Co vám schází, aby jste pravidelně jezdila Světovýpohár?

Vpodstatě nic. Jenom teď na mě český svaz udělal trochu podraz. Měla jsem jet třeba vprosinci vkanadském Lake Louis sjezd, jenže svaz nakonec nominoval Šárku Záhrobskou, přestože jsem unás ve sjezdu jednička.

Válčíte ze svazem?

Trošku ano. Není to ale tak, že bych si se svazem nerozuměla. Problémem jev tom, že vČesku netrénuje reprezentace jako tým, ale každý sám. AŠárka Záhrobská je mistryní světa ve slalomu a před ostatními má přednost.

Znamená to, že si nerozumíte sklanem Záhrobských?

SŠárkou mám velmi dobrý vztah, dá se říci, že jsme kamarádky. Horší je to sjejím tatínkem. Navenek je sympatický člověk, ale snaží se pro Šárku získat maximum a občas to neděláfér.

Kdo zajišťuje servis vám?

Maminka se mnou jezdí na rychlostní disciplíny, protože je potřeba, aby někdo stál utrati a informoval mě otom, co se děje na sjezdovce. Babička to všechno jistí ze Zlína. (Smích.)

Byla vaše sportovní budoucnost předurčena tím, že jste dcerou slavné lyžařky?

Nikdo mě doma do ničeho nenutil. Na lyže mě ale postavili snad ještě dříve, než jsem chodila. (Úsměv).

Kromě závodění ještě studujete na Střední podnikatelské škole ve Zlíně. Jak se dá skloubit vrcholový sport se studiem?

Těžce. Jsem vmaturitním ročníku. Kdyby mi škola nevycházela vstříc, tak bych ani nemohla studovat. Mám individuální plán a posunuté první pololetí do začátku května a druhé do září. Když se vrátím ze závodů do Zlína, profesoři mi zadají, co se mám naučit a pak mě jednou za dva týdny nebo za měsíc vyzkouší.

Zčeho máte větší obavy? Maturity nebo sjezdu?

Postupně zjišťuji, že asi zmaturity. (Úsměv). Čeká mě čeština, angličtina, ekonomie a smíšený předmět právo, bankovnictví a management.

Angličtina asi pro vás nebude problémem, když pořádat cestujete posvěte?

Navíc jsem od patnácti do šestnácti studovala vždy přes zimu na sportovním gymnáziu vamerickém Vermontu, kde se mi věnoval Pavel Šťastný, který dříve trénovalmamku.

Do Zlín se asi přes zimu moc často nepodíváte? Jak probíhají návraty?

Pozdravím rodinu a známé, vyřídím, že jsem živá a zdravá a jedu zase pryč. Sezona mi končí vbřeznu a do září jsem kromě pár týdnů ve Zlíně. Od září do listopadu pak jezdíme co týden na ledovec.

Vrcholem letošní sezony pro vás bude únorové mistrovství světa juniorů ve španělském Formigalu. Co pro vás bude úspěchem?

Vrychlostních disciplínách bych se chtěla umístit vprvní pětce a dovést jednu medaili.

 

DCERA OČIMA MATKY

„Klára rozjela sezonu vrychlostních disciplínách dobře, pravidelně boduje. Na únorovém mistrovství světa juniorů ve Španělsku ale bude úspěchem první desítka. Generace děvčat vjejím věku je velmi silná. Co schází dceři, aby pravidelně jezdila Světový pohár? Především tým a zázemí, bez něhož to vdnešní době nejde. Vmých dobách jsme trénovali dohromady a omoc jsme se starat nemuseli. Kláru podporuje vzásadě jenom rodinný klan. Vsoučasné době hledáme možnosti spolupráce.“