Letos chce dlouholetý trenér dostihových koní Zdeněk Seménka na předcházející úspěchy navázat a v silné konkurenci sbírat nejen trofeje, ale i vydělávat peníze potřebné pro fungování své stáje.

„Máme hodně dobré koně, takže věřím, že sezona bude minimálně stejně úspěšná jako ta loňská,“ přeje si zkušený kouč.

Seménka se stejně jako v minulých sezonách zaměřil hlavně na Itálii. Na Apeninském poloostrově

v minulosti několikrát triumfoval, výbornou formu ukázali jeho koně i o víkendu, kdy na prestižních závodech v Miláně obsadili první a třetí místo.

„I když je teprve začátek sezony, šlo o docela významné dostihy, takže z umístění máme radost,“ přiznává.

Skvělý překážkář Quinze de la Rose pod vedením svého stálého jezdce Jana Faltejska opanoval steeplechase, když zvítězil po velkém sólu stylem start – cíl. „Quinze letos běhá poprvé,“ upozorňuje.

V hlavním dostihu na čtyři kilometry pak skončil Skins Rock s žokejem Pavlem Složilem třetí, když nestačil na vítězného koně Dominique s žokejem Faltejskem, druhý byl žokej Velek na koni Edinson.

„Tento dostih patří do kategorie Grupa 1, což je něco jako ve fotbale Liga mistrů. I proto se tohoto umístěním cením víc než vítězství ve steeplechase,“ přiznává Seménka.

„Skins Rock je kůň, kterého mám rád. Běhá nejlepší dostihy. V jeho disciplíně moc lepších koní není,“ tvrdí. „Letos tam byl dvakrát a vždycky se umístil, což opravdu není náhoda,“ míní.

Koně ze stáje Aryman-Divoky se letos na jihu Evropy představili už potřetí a zdaleka ne naposledy. „Pro nás je to tam atraktivnější, v Itálii jsou dostihy celoroční sport, navíc na nějaké úrovni, mnohem lépe dotované,“ říká.

Seménka bere závody v Miláně jako přípravu na podniky v Meranu. Ve vyhlášeném lázeňském městě pod alpskými vrcholy se 40 tisíci obyvateli se největší italský překážkový dostih běhá už 81 let.

Na vyhlášené závodiště se chystají i koně ze stáje Aryman-Divoky. „Do Itálie během následujících šesti týdnů pojedeme hned pětkrát. Povezeme tam více koní, takže věřím, že na úspěchy navážeme,“ doufá.

Seménka se svými svěřenci ovšem závodí i v Česku. Letos na jaře už se představili v Mostě nebo v Lysé nad Labem. V kalendáři mají zaškrtnuté i závody v polské Vratislavi.

„Pro nás je to samozřejmě v zahraniční zajímavější, protože koně mohou v případě úspěchu vydělat více peněz. Tamní závody jsou lépe dotované, v tuzemsku jsou finanční prémie za vítězství až na pár výjimek, jako je Velká Pardubická, velmi slabé, ale jsme rádi i za to, protože v okolních státech se závody ruší. Jsem rád, že tady alespoň nějak fungujeme,“ uvedl.

Úspěšná stáj Aryman-Divoky připomínající trenérova bývalého velmi úspěšného svěřence, vítěze čtyř velkých dostihů včetně Zlatého bičíku a Poháru Filmového festivalu Arymana, se nachází ve Zdounkách poblíž Kroměříže.

Trenér Zdeněk Seménka dříve působil především na Slovácku. „Bydlím na Velehradě, fungujeme asi dvacet let. Úspěchy ale máme až poslední čtyři roky, protože dříve jsem se ke špičkovým koním nedostal,“ usmívá se.

V současné době má ve středisku dvaadvacet dostihových koní, jeden vyjde ročně na dvě stě tisíc korun. Většina z nich má původ ve Francii.

Seménka momentálně spolupracuje se známým a úspěšným žokejem Faltejskem a začínajícím nadějným jezdcem Pavlem Složilem. Oba si připsali úspěch právě na víkendové akci v Miláně. „Z Pavla bude v budoucnu špičkový jezdec,“ očekává.

Tak snad se jeho prognózy potvrdí. Další závody ukážou.