Petr Novák, předseda Krajského svazu házené ve Zlíně.Ten spolu se třemi spolupracovníky provedl jako zástupce předsedy zlínskou exekutivu i předcházejícím problematickým obdobím, které se datuje už do prosince roku 2013.

„Tehdejší předseda David Divoka nám oznámil, že ke konci roku 2013 končí ve funkci předsedy krajského svazu házené. Hned v březnu následujícího roku jsme tedy plánovali zvolit na řádné krajské konferenci nového předsedu 
a zároveň doplnit počet členů exekutivy, protože jsme v té době fungovali jen ve čtyřech. Přišel ale pouze jeden návrh na člena exekutivy," popisuje s odstupem jednoho roku situaci nový předseda Novák.

Vedení proto pouze dovolilo do svých řad pátého člena 
a v provizoriu pokračovalo dál bez předsedy, když ve druhé polovině roku 2014 přišly další komplikace.

„Ve zprávě Kontrolní a revizní komise Českého svazu házené (ČSH) stálo, že kromě toho, že jsme řádně nezvolili předsedu, nemusíme mít v pořádku ani finanční hospodaření. To se velmi dotklo všech členů exekutivy a rozhodli jsme se, že skončíme," ohlíží se nyní Novák za krizí před půl rokem.

Volby se však tehdy zase musely odložit, chyběli totiž kandidáti na funkce. Až letos 
v lednu zareagovaly největší kluby Zlínského kraje Zlín 
a Zubří.

„Jejich zástupci navrhli své kandidáty, potom se přidaly 
i další kluby, takže se nakonec sešlo dost návrhů na pozice členů exekutivy, předsedy 
i zástupce Zlínského kraje 
v Radě ČSH. Volili jsme kompletně všechno," zdůrazňuje Novák. Kandidovali i členové odstupující exekutivy v čele
s Novákem.

Před novým vedením Zlínského krajského svazu házené teď leží mimo běžných úkolů a řízení soutěží také nové 
a ožehavé otázky.

„Od letoška musí mít všechny týmy pevné termíny zápasů bez hlášenek a to by mohl být u krajských soutěží problém. A pak nám chybí rozhodčí. Začátečníky často odradí sto padesát „rozhodčích" sedících mezi rodiči na tribuně, a často i trenéři, kteří to mladým sudím umí také znechutit. O školení rozhodčích licence D měli v našem kraji zájem pouze dva kandidáti 
a to je zoufale málo" upozorňuje Novák na aktuální problémy. ⋌(spo)