Jak to, že jste tentokrát jel i Rally Bohemia a nevrátil se až na srdeční Barumku?

Rally Bohemia je pro mě druhou srdeční záležitostí. (úsměv) V místě jsem vyrůstal, Škodovka mi tam dala možnost stát se továrním jezdcem a několikrát jsem tam vyhrál krásné rychlostní zkoušky. Také je to dobrý test před Barumkou.

Zaznamenal jste nadšení fanoušků po tom, co jste zveřejnil, že se vrátíte na tratě?

Vůbec jsem nečekal tak obrovskou odezvu a zájem médií. Přijelo hodně fanoušků na Bohemku, což není tak prestižní závod, aby na něj pravidelně jezdili lidé z Moravy. Takže očekávám, že v domácím prostředí to bude pecka.

Nechal jste se slyšet, že Barumkou váš návrat zase skončí. Nicméně nemůže vás zlomit právě ta mohutná podpora?

Asi ne. Je to příjemné, ale člověk musí mít i soudnost. Dohodli jsme se s generálními partnery, že start na Barumce bude zároveň poděkování fanouškům. Avšak ukáže až čas, jestli se o něco ještě pokusíme. Pro mě už to hlavně není o závodění, ale o tom, že se chci svézt. To je pro mě i jednodušší a do jisté míry zajímavější.

Oproti předchozí etapě jezdíte s vozem R5. Vnímáte rozdíl?

Je to naprosto odlišné auto než S2000. V podstatě je velmi podobné strojům WRC.

Barumku znáte od A do Z. Existuje něco, co vás může ještě překvapit?

Jsem asi jeden z mála, kdo si trať zatím nevyzkoušel. Ve středu jsem řešil, jak se jede Pindula, protože první úsek jsem nikdy nejel. Je trochu úsměvné, že člověk někde jezdí z práce a ve finále si nikdy tuto trasu neprojel. Bude pro mě novinkou.

Kolem letošního závodu se hodně řešil africký mor prasat. Neměl jste strach, že se podnik zruší?

Takové věci se mohou přihodit vždy. Kdyby se nejelo, svět se mi nezboří. Ale pro pořadatele to znamenalo spoustu bezesných nocí.

Překvapilo vás startovní pole, které čítá 151 posádek?

Je poměrně velké. Ono to má postupný vzestup, protože Mezinárodní automobilové federaci (FIA) se povedl velmi dobrý tah, a totiž kategorie R5. Zaujala spoustu nových týmů a závodníků, i z nižších tříd. Dostalo se to do úrovně, že R5 je špičkové auto za relativně přijatelné peníze a je i provozuschopné během sezony.

Kdo je pro vás hlavní favorit na vítězství, Jan Kopecký?

Honza Kopecký, Kajetan Kajetanowicz, Alexej Lukjaňuk nebo Bryan Bouffier.

Co říkáte dominanci Jana Kopeckého na Barumce?

Je to tovární jezdec, má špičkové auto. Škoda je dnes opravdu na výši. Honza neustále najíždí další kilometry a tím se zlepšuje. Takže na Barumce pojede svůj vlastní závod.

Cítíte aspoň trochu výzvu potrápit jej?

Já ho určitě nepotrápím. Člověk musí být nohama na zemi. (úsměv)

JAN ŠMÍD, JAN NAVRÁTIL