V uplynulých 45 letech jej každý vítěz po ročním držení musel vrátit.

„Honza má nyní hned několik mečbolů jej získat. V sudé letopočty mu to sice u nás moc nejde, ale už se raději poohlížíme po nové trofeji, která nás odhadem vyjde na nějakých třicet tisíc korun," spočítal s úsměvem šéf závodu Miloslav Regner.

Ke splnění podmínky organizátora zisku velkého poháru je potřeba buď vyhrát třikrát po sobě, nebo celkem pětkrát.

Hned čtyři jezdci sahali po hattricku, ale Vladimír Hubáček, Nor John Haugland, Ital Enrico Bertone ani Roman Kresta neuspěli. V případě Němce Demutha a Rakušana Wittmanna po dvou výhrách k pokusu ani nedošlo, neboť do Zlína nepřijeli.

„Pohár je v krásné krabici, a když na něm člověk vidí ta jména, bylo by pěkné jej mít doma. Udělám maximum, abych zde ještě jednou vyhrál. Nejlépe už o víkendu," směje se Kopecký, čtyřmi prvenstvími již nyní nejúspěšnější závodník Barumky.

„A to jsme zde vyhráli už i v roce 2004 s Fabií WRC, ale tehdy tyto speciály jely jen jako součást českého mistrovství," posteskl si.

Do Zlína nakonec dorazilo 123 posádek z 19 států, devět se jich omluvilo.

Z favoritů nechybí nikdo, zřejmě na svůj čtvrtý český titul v Baťově městě dosáhne Kopecký, velkou konkurencí pro něj bezpochyby ale budou vedoucí muž mistrovství Evropy Polák Kajetan Kajetanowicz, dále Rus Alexej Lukjaňuk (oba Ford Fiesta R5) a Francouz Bryan Bouffier (Citroën DS3 R5). Z české scény budou rychlí i domácí Pavel Valoušek, Jaromír Tarabus nebo „okruhář" Tomáš Kostka.

„Do Zlína se vždy moc těším, zdejší závod je populární, je zde hodně fanoušků a panuje fenomenální atmosféra," rozplýval se při příjezdu Kajetanowicz, jenž zde loni bral bronz.

„Určitě chceme vyhrát, ale díváme se především směrem k obhajobě evropského titulu. Ten máme na dosah," potvrdil.

Na jezdce, kteří budou kromě bodů do seriálu MČR bojovat i o ty evropské, během prodlouženého víkendu čeká celkem 740 kilometrů a obsahuje 15 rychlostních zkoušek na osmi úsecích v celkové délce 230 km.

„Oproti loňsku jsme změnili čtyřicet procent tratí," potvrdil Jan Regner, zástupce ředitele soutěže.

Předehrou k samotné rallye bude dnešní dopolední kvalifikační erzeta, respektive shakedown v Pohořelicích. První posádka se vydá vstříc nástrahám nejnáročnější automobilové soutěže v tuzemsku v 16 hodin na náměstí Míru, první městská rychlostní zkouška je na programu až večer za tmy (21.00).

Vítěz závodu bude znám až na konci víkendu – v neděli po 15. hodině, přičemž stejně jako v posledních ročnících organizátoři očekávají návštěvu více než 200 tisíc fanoušků rallye.