Kostka od samotného začátku držel pedál s plynem hezky u podlahy a jeho náskok utěšeně narůstal. Opanoval celkem pět ze sedmi rychlostních zkoušek a druhému Antonínu Tlusťákovi nadělil téměř čtyřicet vteřin. Celkově poskočil na druhou příčku.

„Jsme rádi, že se nám podařilo prolomit smůlu, dojet do cíle a navíc zvítězit. To vše jsou pozitiva," neskrýval svou spokojenost zlínský soutěžák. „Samotnou soutěž jsme si opravdu užili, auto fungovalo perfektně, dokázali jsme využít jeho obrovský potenciál a sami jsme se vyvarovali jakýchkoliv výraznějších chyb," těšilo jezdce vozu Citroën C4 WRC.

Stříbrnou pozici získal další regionální pilot Antonín Tlusťák, jenž se speciálem Mitsubishi Lancer WRC uspěl nad Janem Sýkorou v boji o druhé místo. „Od začátku jsme věděli, že na Tomáše a jeho citroën nemáme. Jeli jsme si tedy svoje tempo a snažili se hlavně nechybovat, což se nám podařilo," nastínil jednoduchou taktiku účastník evropského šampionátu.

Právě na úkor mistrovství Evropy, které se jelo souběžně na Madeiře, se totiž zúčastnil sobotního sprintu a o dobrý výsledek opravdu stál. „Podali jsme koncentrovaný výkon, s druhým místem jsme maximálně spokojeni a stále se držíme mezi nejlepší trojicí celkové klasifikace," dodal spokojený Tlusťák.

Těsně pod stupni vítězů dojel Jaromír Tomaštík. Vsetínský pilot s vozem Subaru Impreza WRC patřil k příjemným překvapením soutěže, když jako jediný dokázal vyhrát dvě rychlostní zkoušky nad suverénním Kostkou. „Pro nás to byla opravdu podařená soutěž. Pěkně jsme se svezli na zcela nových tratích, což jistě přivítala většina pravidelných účastníků šampionátu," připomněl Tomaštík, že sobotní podnik byl do seriálu zařazen vůbec poprvé.

Hned za ním pak dorazil na cílovou rampu Pavel Valoušek, jenž sprint v Kostelci pojal spíš jako testování na Barumku. „Vyzkoušeli jsme si i nastavení vozu, která v rámci časů pro nás nebyla příliš vhodná, ale chtěli jsme je přesto otestovat. Před Barumkou nás čeká ještě start v nějaké z dalších soutěží i běžný test," nastínil další plány otrokovický pilot.

Až šestou příčku obsadil lídr šampionátu Roman Odložilík. „Místní tratě příliš nesvědčí vozům S 2000. Jinak jsme ale s výsledkem spokojeni. Předpokládali jsme již před soutěží, že na vozy WRC zde stačit nebudeme. Důležité ale je, že jsme v cíli a auto je v pořádku," oddechl si zlínský soutěžák.

Další soutěží rallyspritového mistrovství bude za čtrnáct dní pačejovská Agropa Rally, která je zároveň posledním testem před Barumkou.

VÝSLEDKY: 1. T. Kostka, Houšť (Citroën C4 WRC) 37:40,0, 2. Tlusťák, Škaloud (Mitsubishi Lancer WRC) –38,9, 3. Sýkora, Škardová (Mitsubishi Lancer Evo IX R4) –46,0, 4. Tomaštík, Vrečka (Subaru Impreza WRC) –49,0, 5. Valoušek, L. Kostka (Peugeot 207 S2000) –59,5, 6. Odložilík, Tureček (Škoda Fabia S2000) –1:18,7. Průběžné pořadí MČR: 1. Odložilík 98 b., 2. T. Kostka 90, 3. Tlusťák 85.

Autor: Jiří Hejtmánek