ZLÍNSKÁ TRIATLONISTKA JEŠTĚ PŘED DVACETI MĚSÍCI NEUMĚLA PLAVAT

Rodačka z Holešova na ostrov v Pacifiku odcestovala už v pondělí 2. října, kdy absolvovala cestu dlouhou dvacet tisíc kilometrů letadlem po ose Praha – Amsterdam- Seattle – Kona. Cesta trvala třicet hodin. Havaje se Kotopulu v AG kategorii žen 35-39 let zúčastní poprvé v kariéře.

Kdy Vás napadlo zúčastnit se závodu v Havajském Ironmanovi?

Bylo to spíše přání někdy se tohoto závodu zúčastnit, nebo se tam alespoň podívat. Vůbec by mě nenapadlo, že se mi to podaří několik měsíců po absolvování prvního závodu na ironmanových tratích. A to jsem před dvaceti měsíci ještě neuměla ani plavat a ani nevlastnila plavecké brýle. Ovšem když člověk chce, tak jde téměř všechno.

Kdy jste se na Havajský Ironman kvalifikovala?

Bylo to loni v září. Byli jsme na dovolené na Malorce. Tam se konal ironmanový podnik a já jsem se do něho přihlásila. Chtěla jsem si vyzkoušet zahraniční atmosféru. I když už mě trénoval Petr Vabroušek, kvalifikovat se na Havaj nebylo v plánu. Nakonec jsem byla mile překvapená, protože výsledný čas devět hodin a jednačtyřicet minut mi zajistil účast v Pacifiku.

Jak jste se poslední dny v Česku připravovala?

Po zisku titulu mistryně republiky v dlouhém duatlonu v polovině září v Příbrami mě trochu zaskočilo chladné počasí. Proto jsem se nejvíc připravovala doma na trenažéru v přetopené místnosti.

Jak vlastně vypadal Váš tréninkový den?

Většinou jsem zvládla všechny tři disciplíny. Každý den jsem měla hodně nabitý. Musela jsem skloubit trénink, rodinu i práci. Na nic jiného už jsem neměla čas. Každý den jsem zhruba za hodinu uplavala tři kilometry, na kole najezdila tři až pět hodin a naběhala za sedmdesát minut až dvě a půl hodiny třináct až třicet kilometrů. Vždy podle toho, co mě naordinoval trenér Vabroušek.

Jak budete na Havaji dolaďovat formu?

Budu se řídit pokyny trenéra Petra Vabrouška. Hlavně se však budu muset aklimatizovat a zvyknout si na úplně jiné časové pásmo. Vždyť časový rozdíl mezi Zlínem a Havajskými ostrovy je dvanáct hodin. Také bych si chtěla projet trasu cyklistiky a proběhnout se po trati maratonu. Jedenáct dní by snad mohlo stačit. Snad mě tělo bude poslouchat.

Co pro Vás Havajský Ironman znamená?

Je to absolutní vrchol v těžkých podmínkách. Vysoká vlhkost, velké horko, silné nárazové větry k Havaji tradičně patří. K těmto nástrahám je pak nutné přičíst čas strávený uprostřed lávových polí, kde nic není, co by vás zastínilo před rozpáleným sluncem. Přesto se do tohoto závodu každý rok snaží kvalifikovat tisíce triatlonistů. Podaří se to pouze těm nejlepším. Ještě před dvěma roky by mě ani nenapadlo, že ze mě bude triatlonistka a že mě tato sportovní disciplína chytne za srdce. Loni v lednu jsem si o triatlonu přečetla knížku a v září už jsem se kvalifikovala na Havaj.

Co budete dělat těsně před startem?

Před každým Ironmanem bývám dost nervózní. Jak se znám, tak budu hledat, kde mám nohy a možná i ruce. Do velkého depa, kde bude přes 2000 kol, se půjdu stokrát podívat, kde mám to svoje. Nejraději bych ale vyhledala nějaké osamělé místo. To tam ovšem půjde těžko.

S jakou taktikou půjdete do závodu?

Většinou žádnou taktiku nemám. Jenom doufám, že voda při plavání bude teplá, protože tam nejsou neopreny. Ve vodě se budu snažit udržet nějaké skupinky. Na kole to nepřepálit a podobně tomu bude i v maratonu. Nebudu to přehánět ani s pitím.

Jaký si dáváte cíl?

Přiblížit se přání všech co mi fandí. Závod si však chci hlavně užít. Čas pod deset hodin by mě hodně potěšil.

KOTOPULU NA CESTĚ ZA HAVAJSKÝM IRONMANEM NEZASTAVILO ANI PATNÁCTILETÉ PŘERUŠENÍ SPORTOVNÍ KARIÉRY

Helena Kotupulu se narodila v roce 1980. Její sportovní život je však hodně zajímavý. ,,V mládí jsem se věnovala střelbě, lezení na skalách, vysokohorské turistice a cyklistice. S atletikou jsem začala ve čtrnácti letech v AK Kroměříž. Už v té době se mi dařilo a na mistrovství Moravy a Slezska i na mistrovství republiky jsem se většinou umisťovala na medailových pozicích. Brzy jsem ale musela kvůli únavové zlomenině holenní kosti kariéru ukončit. Bohužel lékaři toto zranění identifikovali až po šesti měsících a proto následovala dlouhá léčba. Tenkrát to bylo pro mě neskutečně těžké. Sport byl totiž můj svět. Navíc mě později sužovaly další zdravotní potíže. Absolvovala jsem několik operací. Tu poslední před čtyřmi lety. V tomto období už jsem se také věnovala rodině, narodily se mi děti. To mělo samozřejmě přednost před vším ostatním,“ svěřila se Kotopulu.

Nejlepší česká triatlonistka se ke sportu vrátila až v pětatřiceti letech. Znovu jsem začala pořádně jezdit na kole a pořád jsem nebrala vážně varování lékařů z minulosti. Prvním závodem byl holešovský Drásal. Do něho jsem šla bez tréninku, na vypůjčeném kole. Jenom jsem si to chtěla vyzkoušet. Ovšem i přes defekt a následným tříkilometrovým během vedle kola lesem k servisní stanici se mi v Hostýnských vrších dařilo. To mi dalo impuls do restartu sportovní kariéry. Záhy jsem vyhrála ženskou čtyřdílnou bikerovou sérii Král Hostýnek. Postupem času jsem začala také běhat a tenkrát jsem si řekla, že když dvakrát do roka uběhnu 10 kilometrů, tak se nemůže nic stát. A před rokem už jsem si závodila v triatlonu,“ popisuje svůj životní sportovní příběh Ironmanka ze Zlína.

Jejím prvním triatlonem byl v červenci v roce 2015 Hulmen. ,,Jako hodně špatný plavec jsem v něm skončila na bronzové pozici. Následný rok v lednu jsem si přečetla knížku Život bez hranic. Byla o vítězce Ironmanu na Havaji. Tato kniha mě inspirovala a v září už jsem se do nejslavnějšího Ironmana na světě kvalifikovala,“ prozradila dále Helena Kotopulu, která pracuje jako fitness trenérka a instruktorka HEAT Programu a instruktorka spinningu. To vše ve vlastním malém fitness studiu.

 ,,Práce mě hodně baví a je mým koníčkem. Bez podpory manžela, rodiny a přátel bych ji ale nemohla dělat,“ děkuje Kotupulu.

Největší triatlonové úspěchy Heleny Kotopulu

Rok 2016

  • Moraviaman v Otrokovicích – 4. místo
  • Slovakman v Piešťanech – 3. místo
  • Ironman na Malorce – 1. místo
  • Vítězství v šestidílném Okresním triatlonovém poháru na Kroměřížsku

Rok 2017

  • Mistryně republiky v dlouhém triatlonu v rámci Moraviamanu
  • Mistryně republiky v olympijském triatlonu
  • Mistryně Slovenska v dlouhém triatlonu v rámci Slovakmanu
  • Mistryně republiky v polovičním Ironmanu
  • Mistryně republiky v dlouhém duatlonu

NEJLEPŠÍ ČESKÝ IRONMAN PETR VABROUŠEK VĚŘÍ, ŽE V SILÁCH KOTOPULU JE NA HAVAJI UMÍSTĚNÍ NA PÓDIU 

Region – Triatlon má ve zlínském regionu tradici i spoustu kvalitních závodníků. Vždyť v mekce tohoto sportovního odvětví se v minulosti představili Petr Vabroušek, Jiří Daněk, Petr Kučera, Václav Petrásek Milan Merva a Jana Žaludková. Helena Kotopulu je v Pacifiku další vyslankyní z našeho kraje. Petr Kučera si na Havaji dokonce zazávodil i v terénním triatlonu Xterra.    

Petr Vabroušek (nejlepší český Ironman. Od roku 1998 až 2013 patnáctkrát v řadě účastník Havajského Ironmana. Osobní trenér).

Helenu už víc jak rok trénuji. Takže vím kolik je za jejími výsledky cílevědomosti a dřiny. Kvalifikaci na Havaj loni na podzim na Ironmanu na Malorce zvládla na výbornou. Proto doufám, že se jí bude podobně dařit i při premiérovém startu na mistrovství světa na Havaji. Málokomu v historii se tam ovšem podařilo uspět na poprvé, protože tamní podmínky jsou velmi specifické. Obecně jí tvrdé podmínky a horko ale vyhovují. Proto má šanci na dobrý výsledek. Na své soupeřky nabere ztrátu v úvodním plavání v Pacifiku. Na kole a při běhu by ji však měla stahovat. Důležité bude nepodcenit doplňování energie a tekutin a hlavně optimálně udržet úsilí po celý téměř desetihodinový závod. Natrénováno má skvěle, zdraví ji aktuálně slouží. Určitě bude na všechno dobře připravená. Je to ovšem Ironman a při něm se může přihodit desítky různých komplikací. Umístění na pódiu pro pět nejlepších v její kategorii je určitě v jejich silách. Musí se ale sejít forma se štěstím.

Milan Merva (zlínský účastník Havajského Ironmana v roce 2015)

Helenu Kotopulu znám jenom ze dvou televizních záznamů.  Pravděpodobně to pro ni bude splněný sportovní sen. Je to její možnost porovnání se světovou ironmanovou špičkou. Čeká ji poznání havajského podnebí, ale také prostředí plného emocí, strachu i respektu. Před havajským Ironmanem spousta účastníků myslí na nejlepší možný výsledek, ovšem v průběhu závodu se myšlenkové pochody mění. Jaké myšlence uvěří, je jenom její volba. Nedávno se přiznala, že její nejoblíbenější disciplínou je cyklistika, což je pro Ironmana výhoda. Dávat pozor by si měla na přemotivovanost. Ve vodě to tam byla velká mela. Mohla by dostat nečekaný úder, který by mohl ovlivnit její celkový výsledek. Pokud si před závodem, během závodu i po závodě udrží vnitřní pocit štěstí a spokojenosti, tak to pro ni bude skvělý zážitek.

Jiří Daněk (předseda klubu TRI-MAX Moraviaman Team Otrokovice. Účastník Havajského Ironmana v roce 2000)

Letošní triatlonová sezona byla v jejím podání výborná. Kde se postavila na start, tam vyhrála. Účast na Havaji si proto zaslouží. Čeká ji však nejnáročnější závod v kariéře. A to jak vzhledem ke konkurenci, tak i ke klimatickým podmínkám. V tamním prostředí ovšem může bojovat sama se sebou a bude ráda, když závod dokončí. Ale protože vím, že jí horko vyhovuje, že Havaji dává vše a má nejlepšího trenéra co má bohaté zkušenosti z tohoto závodu, tak může bojovat o stupně vítězů. Její velkou výhodou je, že dokáže svižně běžet závěrečný maraton. Nesmí však přepálit začátek závodu. Taková chyba se v Havajském Ironmanovi neodpouští.

Karel Janák (předseda triatlonového klubu Titan Trilife Zlín)

Každému, kdo startuje v Havajském Ironmanovi účast přeji. Pokud tam chce Helena Kotopulu výrazněji uspět, možná mohla ještě chvíli počkat. Čeká ji tam úplně něco jiného, než na co byla doposud zvyklá. Ovšem ve své kategorii by mohla být štika. Ať ale závodí, jak je zvyklá a pobyt v Pacifiku si užije.

Mikis Kotopulos (manžel)

Za poslední rok, kdy vybojovala spoustu českých ironmanových, triatlonových a duatlonových titulů, ale také za každodenní tréninkovou dřinu si start na Havaji zaslouží. Je naprosto skvělé, za jak krátkou dobu se na tak prestižní závod kvalifikovala. Ten však bude velmi těžkou prověrkou. Nejenom co se týká časového posunu a klimatických podmínek. Musí si hlídat hydrataci celého těla, nepřepálit začátek, a neustále mít kontrolu kolem sebe. Její tříčlenný ženský doprovod se určitě postará o full servis, aby podala ten nejlepší výkon a byla na sebe pyšná. Pokud ji nezklame zdraví a nějaká technická závada, tak svoji kategorii vyhraje. Její největší předností je obrovská vůle a srdce bojovníka. To dokázala při loňském srpnovém Slovakmanovi, který dokončila se zlomeným prstem na noze. Dávat pozor si musí při orientaci. Potřebovat to bude hlavně v depu kol. Také by si měla uvědomit, že při trénincích na Havaji nebude na cestě sama. Trénink totiž bude probíhat za plného provozu. Celá rodina na ni budeme myslet a budeme ji fandit při sledování přímého přenosu. A i kdyby závod nedokončila, tak pro nás bude ta nejlepší.

Alena Martinková (osobní trenérka plavání)

S Helenou se znám zhruba rok. Vloni ji za mnou poslal Petr Vabroušek, abych jí pomohla s plaváním. Je milá, srdečná a na to, jakých dosáhla výsledků i neuvěřitelně skromná. V trénincích je vytrvalá, poctivá a pracovitá. Umí si velmi dobře zorganizovat čas. Na to, že není bývalá plavkyně, tak si ve vodě vede velmi dobře. Je vnímavá na moje pokyny a téměř vše co po ní v technice chci, hned provede, což je velmi vzácné. Má cit pro vodu. V plavání dělá velké pokroky. Za necelý rok srazila víc než půl minuty z času na 100 metrů. Na Havaji ji přeji bez ohledu na umístění krásný sportovní zážitek, samozřejmě však vítězství.

Gabriela Dvořáková (členka realizačního týmu Heleny Kotopulu na Havaji)

Helenu znám z jejího fitnessu, kam jsem před třemi roky začala docházet. Je velmi skromná, veselá, cílevědomá, tvrdá na sebe, ale vnitřně je velmi citlivá s velkým srdcem. Dokáže se strhnout pro konkrétní věc. Kolem ní se vytvořila parta lidí, která si vzájemně pomáhá a podporuje. Dokonce se společně zúčastňujeme některých závodů. Také proto vznikl náš support team na Havaj. Neskutečně se zlepšila v plavání. Velký výsledek na Havaji by byl pro ni odměnou za tvrdou dřinu. Mojí funkcí v Pacifiku je kuchařka. Díky ní jsem se již dávno přeorientovala na zdravou, lehkou stravu, plnou živin.

Gabriela Krejčí (členka realizačního týmu Heleny Kotopulu na Havaji)

Helču znám dva roky z jejího fitka.  Charakterizovala bych ji jako sportovce s velkým srdcem. Ke všem je velmi milá a každému pomůže. Je cílevědomá a tvrdě si jde za svým cílem. Její výsledky mluví za vše. Její slabinou je plavání, ale ve vodě na sobě tvrdě maká a dělá v ní pokroky. Plavání ale nikdy nebude jej srdeční záležitostí. Na Havaji ji přeji, hlavně ať se jí nic nestane a dorazí do cíle v pořádku. Samozřejmě by se mi líbilo, kdyby závod vyhrála a aby byla se svým výsledkem spokojená. Moc ji držím pěsti. V Pacifiku se budu starat o její psychickou pohodu a dobrou náladu v celém našem týmu.              

HISTORIE A ZAČÁTKY HAVAJSKÉHO IRONMANA 

Kořeny dlouhého triatlonu se vážou k roku 1978. Na Havaji se před tím tradičně plaval Roughwater swim, jezdil se dvoudenní cyklistická závod kolem Oahu a běhal maraton u Honolulu. Jejich účastníci plavec, cyklista a běžec se přeli, kdo je nejlepší vytrvalec. Proto vznikl trojboj o vzdálenosti 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a 42,2 kilometru běhu. Tyto vzdálenosti se později staly základem celé série závodů Ironman.