„S blížícím se začátkem určitě jsem nervóznější. Není to však poprvé, kdy povedu svůj tým v baráži. Na přelomu tisíciletí jsem po generační obměně kádru musel tuto nepříjemnou část sezony absolvovat s Bratislavou. Pevně věřím, že i nyní se Zlínem budu úspěšný,“ netají se jasným cílem kouč nejhoršího českého celku WHIL Luboš Amberský.

Měsíc a půl měl zlínský výběr, aby se na duely o záchranu co nejlépe připravil. Jak už ale letos je ve Zlíně zvykem, neobešlo se to bez komplikací.

„Především studijní povinnosti čtveřice našich maturantek nás přiměly přizpůsobit jim tréninkový plán. V globálu ale všechny hráčky splnily požadovaný objem pěti tréninků za týden. Třebaže příprava nebyla ideální, jsem s ní spokojen,“ přiznal Amberský, který mohl formu svého výběru otestovat pouze ve dvou přátelských duelech.

„Chtěl jsem jich odehrát minimálně pět. Museli jsme proto improvizovat. Herní činnost jsme proto pilovali v modelových duelech se zlínskými dorostenci nebo výběrem našich juniorek.“

Nejvíce vrásek na čele trenéru a vedení klubu přidělává svaz, přesněji reprezentace. V nejdůležitější fázi sezony pro Zlín byly totiž před kvalifikačními boji o ME se Švédskem povolány na soustředění národního týmu hned dvě klíčové hráčky - úderné spojky Růčková s Budayovou.

„Původně měla ještě odjet na sraz juniorek brankářka Dederlová, ale z toho naštěstí sešlo. I tak je to ze strany svazu necitlivý zásah do baráže, který především nás může poškodit,“ zlobí se slovenský trenér.

Nejlepší zlínské spojky se od pondělí připravují na soustředění českého výběru v Lovosicích, odkud se unavené vrátily včera pozdě v noci. „Bez našich klíčových hráček se nám v tomto týdnu těžce pilovaly herní varianty. V pátek nás čeká taktická příprava s videorozborem. Snad si do neděle odpočinou,“ přeje si Amberský.

Další problém vyvstal s termínem odvety. Zatímco první duel v Ostravě je na programu tuto neděli od 10.30 hodin, druhý zápas se má podle svazu hrát ve Zlíně o týden později od 17 hodin.

„Ale pokud naše reprezentantky budou povolány na zápas ve Švédsku, vrátí se ze severu dopoledne v den odvety, což je nepřípustné. Třebaže Ostrava nesouhlasí hrát o den později, mám od svazu přislíbeno, že rozhodne pro pondělní termín,“ prozradil předseda zlínského klubu pro ženskou složku Petr Habrovanský.

Soupeře, který moc touží do interligy, trenér Amberský v posledních týdnech pozorně sledoval, přičemž má k dispozici i videonahrávky. „Jejich hra stojí na trojici Vicudilíková - Holická - Drobcová, které jsou osou týmu. V Ostravě nás vedle bouřlivého publika čeká nepříjemný bojovný soupeř, se kterým budeme chtít uspět již v prvním zápase,“ dodal odhodlaně Luboš Amberský, jenž bude postrádat pouze zraněnou Snášelovou.