„Výsledkový propadák to sice nebyl, ale ve hře českého týmu mi scházel systém. Je sice pravda, že absentovali zraněný Jícha a Juříček, který se dočasně vzdal reprezentace, ale národní družstvo hrálo vNorsku více méně na náhodu a na můj vkus příliš individuálně. Nic by na tom nezměnil ani start Kubeše, kterého během šampionátu skolila viróza,“ je přesvědčen trenér, který národnímu kouči Pauzovi vytýká především absenci klasické střední spojky.

„Byla chyba, že nevzal ssebou ryzího rozehrávače. Naší hře citelně scházel dirigent. Myslím, že některý zhráčů Zubří– jako například Martin Hrstka– měl dostat šanci,“ je přesvědčen Kovařík.

Ideální podle něj nebyla ani nominace veterána Šetlíka. „Ve své době to byl špičkový pivot a do kolektivu zapadl, ale naší hře nic nedal. Házená je už někde jinde.“

Největší rozdíl mezi českým výběrem a evropskou špičkou byl ve hře spojek. „Stejně jako vextralize byla hra křídel lepší. Dokud nebudeme mít kvalitní spojky, které si musíme vychovat, bude těžké se výrazněji prosadit,“ upozornil Kovařík.

Za velkou ostudu české výpravy označil faux pas sMartinem Prachařem, kdy byl po odehrání prvního duelu pro administrativní chybu vyřazen zME. „Takové věci se můžou stát, ale ne na mezinárodní úrovni. Neúspěch tuto osudu ještě násobí,“ míní Kovařík.

Vpřípadě, že Pavel Pauza složí funkci a nebo sním Český svaz házené neprodlouží stávající smlouvu, zřad kandidátů na reprezentačního trenéra by vybral slovenského kouče Zubří Ivana Hargaše. „Ač byl kdekoliv, vždy byly za ním vidět výsledky. Podle mne by měl dostat šanci,“ dodal Pavel Kovařík.