Král a první dáma zlínského půlmaratonu je z Ukrajiny. Slaví Veretskyi a Kiriars

VIDEA / Králem a první dámou zlínského půlmaratonu jsou běžci z Ukrajiny. Vytrvalci 32letý Pavlo Veretskyi a sedmadvacetiletá Valentina Kiriarska zvítězili ve 2. ročníku Festivalového závodu ve Zlíně. Oba tak obhájili prvenství z premiérového ročníku z loňského roku.

3.6.2017 AKTUALIZOVÁNO 4.6.2017

Zlínský půlmaraton.Foto: DENÍK/Daniel Ostrčilík

Veretskyi, který se od všech soupeřů odpoutal v průběhu 11. kilometru, dosáhl v 21,1 kilometru dlouhém závodu rozloženém do dvou okruhů, se startem a cílem na zlínském náměstí Míru, času 1:12:00.

Kiriarska, jež se na zlatou pozici probojovala na 5. kilometru, se blýskla výkonem 1:27:00.

Na start půlmaratonu, čtvrtmaratonu a ve štafetách se v krajském městě postavilo 1133 běžců. Rodinný běh si vyzkoušelo 217 nadšenců.

Stříbrnou pozici v mužích vybojoval časem 1:13:36 Jiří Petr z Kovalovic (Solomon/Suunto), třetí místo obsadil Jan Kalenda (AK Zlín, 1:14:57). Z regionálních reprezentantů skončil ještě Přemysl Žaludek (Kola Malenovice, 1:15:28) čtvrtý, Andrej Višněvský ze zlínského klubu Sri Chinmoy Marathon Team šestý (1:21:09), Filip Vabroušek z AK Zlín sedmý (1:21:44) a veterán Vlastimil Bukovjan z otrokovického Kesbuk Tamu doběhl v čase 1:23:34 jedenáctý.

Velký přehled o dění na čele měl čtvrtý v pořadí Přemysl Žaludek. ,,Veretskyi vyčkával do desátého kilometru. Poté ve druhé polovině závodu na prvním místě už jenom navyšoval svůj náskok. Také Jiří Petr měl druhou pozici pod kontrolou. Já jsem ale s Kalendou o bronzovou příčku bojoval až do konce. Soupeř z AK Zlín však v posledním kilometru dokázal zrychlit a na jeho nástup už jsem nedokázal zareagovat," prozradil čtvrtý ve výsledkové listině Žaludek, který se na půlmaraton přihlásil až den před závodem v pátek.

Mezi ženami brala druhou příčku Jana Žaludková (Kola Malenovice, 1:31:09), bronz získala za čas 1:35:54 Lada Jestribková (Universal USU Team). Iva Burešová z Uherského Hradiště skončila čtvrtá (1:40:57) a domácí Tereza Hrbáčová pátá (1:41:33).

,,Prvních deset kilometrů se mi běželo dobře. Pět kilometrů jsem se držela Kiriarské, potom se mi Ukrajinka mírně vzdálila a po prvním okruhu jsem na ni ztrácela 100 metrů. První krize na mě přišla mezi jedenáctým a dvanáctým kilometrem. Věděla jsem, že třetí v pořadí Jestríbková je daleko za mnou, tak jsem zvolnila. Na 13. kilometru jsem se osvěžila na občerstvovačce a následné dva kilometry už jsem znovu běžela slušným tempem.

Na 15. kilometru na mě ovšem přišla další velká krize. Dokonce jsem chtěla závod vzdát. Nevím, kde byl problém. Jestli ta zapříčinilo horké počasí, nebo ještě jsem po dvou virózách nebyla na tak dlouhou trať připravená. V závěru jsem prožívala peklo, ale díky silné vůli jsem závod dokončila," popsala své pocity nejúspěšnější regionální žena v cíli Jana Žaludková.

Višněvský: Baťovský areál má kouzlo. Ale bylo tam vedroS výkonem i umístěním v letošním Festivalovém půlmaratonu ve Zlíně je také spokojený Andrej Višněvský, přestože jako jeden z favoritů závodu skončil až na šestém místě.
„Začal jsem volněji, protože jsem chtěl ušetřit síly na závěr. A přestože se mi hned po startu čelo vzdálilo, tato taktika se mi vyplatila," tvrdí člen klubu Sri Chinmoy Marathon Team Zlín.
Višněvský se dlouho pohyboval na devátém místě. „Postupně jsem však předběhl Matěje Beníčka, Vlastimila Bukovjana a Filipa Vabrouška," prozradil.
Zlínský atlet byl nadšený z atmosféry kolem závodu. ,,Náměstí Míru bylo plné lidí. Také kolem trati byly početné skupiny diváků. Zvlášť u nemocnice Tomáše Bati a v Prštném. Navíc mě povzbuzovali moji fanoušci. Divákům chci také poděkovat, že několik z nich v některých úsecích vytvořilo umělé sprchy, kde nás polévali vodou," pochvaloval si osvěžení Andrej Višněvský.
Ten se také přiznal, že nejtěžším úsekem pro něho byl bývalý baťovský areál. ,,Toto prostředí má sice svoje kouzlo, bylo tam ale největší horko. Navíc se zde běželo do mírného kopce. Takže jsem byl rád, když jsem baťovský areál měl za sebou," svěřil se v cíli Višněvský. (hot)