„Návraty jako Dominik Hašek rozhodně neplánuji,“ směje se hrající předseda Panterů, jenž za necelý měsíc oslaví třicáté narozeniny.

Na sklonku kariéry si ještě vzpomíná na svůj první superligový gól.

„Před dvanácti lety v dresu Vítkovic v zápase o třetí místo s Brnem,“ spočítal vůdce Panterů.

Kdy ve vás dozrálo rozhodnutí ukončit kariéru?

Je to velmi jednoduché, chtěl jsem skončit už po minulé sezoně. Ale nechal jsem se přesvědčit trenérem, hráči i přítelkyní, ať si to ještě o jeden rok prodloužím. Hraji nejvyšší soutěž od roku 2004, což už je dlouhá doba.

Co by se muselo stát, abyste i po sezoně pokračoval?

Ta možnost v superlize neexistuje, florbal budu hrát, ale jen s kamarády za otrokovické béčko. Cítím, že je to definitivní odchod z nejvyšší soutěže.

Kromě gólmanské pozice jste během kariéry vyzkoušel všechny posty. Ke kterému máte nejblíže?

V podstatě jsem byl vždy univerzál a nastoupil jsem tam, kde bylo třeba. Samozřejmě když jsem měl rychlejší nohy, tak jsem hrál pravé křídlo, kde je možnost dát gól největší. Ale to je tak sedm let zpátky, kdy mi to ještě běhalo. (směje se) Zatím to vypadá tak, že se vrátím do obrany, kde jsem uzavíral minulé play-off.

Jste vůdcem týmu nejen na funkcionářském poli, ale i na hřišti a v kabině. Už vidíte svého nástupce?

Nechci říkat konkrétní jméno, to se postupem vykrystalizuje. Cítím však, že lídrů v týmu je více. Své kapitánství vnímám spíše jako čestnou funkci, lídrů je vždy na palubovce více. V užším okruhu nástupců jsou to ti hráči, kteří v Otrokovicích působí od začátku nejvyšší soutěže.

Jaký nejsilnější okamžik kariéry se vám na jejím sklonku vybaví?

Věřím, že třeba ještě přijde. (úsměv) Ale ty největší okamžiky jsou doposud tři: Titul s Vítkovicemi, finále poháru v roce 2014 s Pantery a semifinále ligy ve stejném roce také s Otrokovicemi.

Máte titul z roku 2009 s Vítkovicemi. V čem byl tento ročník výjimečný?

Měli jsme opravdu silný tým. Tehdy se vrátila vítkovická legenda Dan Folta. Přidal se k základu hráčů, který do dnešních dní tvoří jakousi osu národního týmu. Tehdy se sešel velmi mladý, ale velmi silný tým.

Panteři zatím uhráli nejvíce semifinále. Co chybí Otrokovicím k tomu, aby získaly titul?

Gólmana máme výborného, obránci jsou na tom podobně. Myslím si, že nám chybí super střelec, který by dokázal dát dva tři góly za zápas. Na druhou stranu opravdu top týmy mají sílu rozloženou na vícero hráčů. U nás je to o šesti opravdu dobrých hráčích a zbytek se přidává. Letos jsme posílili o dva hráče z Vítkovic. Věřím, že nyní máme kapacitu na to se tabulkou posunout výš a zavařit top týmům i tento rok. Hlavním cílem zůstává postup do vyřazovacích částí ligy.

Už dva roky vedete klub. Jak se vám role předsedy líbí?

Tým, který se stará o klub, je široký a umožňuje mi ještě aktivně hrát. Celkově se zlepšila propagace a tím přibylo více mladých hráčů. Ukončení hráčské kariéry s postem předsedy klubu nijak nespojuji. Máme teď ve vedení naplánovaný rok a pak uvidíme, co dál.

Co se vám v předsednické roli povedlo a naopak?

Nejvíce si vážím toho, že jsme v týmu udrželi tahouny typu Michajloviče, Petříka nebo Michala Nagyho. Mrzí mě, že se zatím nepodařilo dotáhnout přestup zmiňovaného superstřelce.

V polovině srpna odehrají Panteři Czech Open, kde se vrací do kategorie Elite. Na jaký úspěch pomýšlíte?

Základním cílem je, aby si mladí hráči vyzkoušeli, jak se hraje světový florbal. Jedeme se hlavně co nejlépe připravit na náročné superligové boje.

Řada úspěšných hráčů pokračuje v roli trenérů. Uvidíme vás někdy v roli kouče na lavičce superligového týmu?

Zatím přemýšlím, že bych po skončení hráčské kariéry vedl některý z mládežnických týmů. Pak se uvidí, zda budu mít chuť a schopnosti na vyšší trenérské výzvy.

Za tři týdny oslavíte třicáté narozeniny. Budou v kabině Panterů bouřlivé oslavy? 

Moji oslavu většinou pořádá moje přítelkyně, Přiznám se, že bych ale pořádnou oslavu vyměnil za oslavu postupu do semifinále play-off.

Jak jej vidí legenda

Pro Pantery je škoda, že Karel končí, znamená pro ně hodně. Bude obrovsky chybět, na něm hra rostla i padala. Asi by ještě pár sezon i přes menší zdravotní problémy mohl odehrát, ale asi to už v jeho věku bolí a nechce hrát druhé housle. Rozhodně ví, co dělá.

Každopádně Karel je jedním z poslední etapy výborných florbalistů, pro které nebyly hlavní podmínky. Florbal miluje. Vždy uměl číst hru, zdobil jej moment překvapení a důraz před bránou a rozích. Má obrovské týmové srdce.

Rozhodně si jej do budoucna umím představit v trenérské profesi. Už za mého působení v Otrokovicích jsme tvořili trenérský pár. Nejenže rozumí florbalu, ale má u týmu přirozený respekt, umí komunikovat, podat myšlenku.

Daniel Folta, bývalý spoluhráč a trenér Ťopka, nyní člen vedení florbalistů Vítkovic.