„Dělala jsem kličku, někdo mě strhl na zem. Spadla mi ruka, kterou mi ještě přilehly,“ popisuje zásadní událost středečního střetnutí smutná hrdinka.
Krátce po prohrané bitvě ještě nevěděla, jak moc je zranění vážné.

„Půjdu na vyšetření. Uvidíme, co s tím bude,“ zůstala v klidu devětadvacetiletá házenkářka.

V ruce však rázem cítila bolest, z očí jí vyhrkly slzy. Nejlepší česká házenkářka posledních let věděla, že je to špatné. Zbytek zaskočeného družstva nedokázal oporu nahradit.

Český tým, který v tu chvíli vedl nad sousedním Německem 10:6 a malinkými krůčky se přibližoval vytouženému postup, o náskok ještě do přestávky přišel a nakonec padl rozdílem dvou branek. Porážka 28:30 znamenala konec pro Bašného partu.

„Moje zranění nám narušilo obranu. Němky naopak v tu chvíli získaly sebevědomí a začaly nás dotahovat. Nakonec jsme bohužel prohrály,“ lituje ztraceného duelu Luzumová.

Úvod přitom Češkám vyšel skvěle.

„Řekly jsme si, že se nesmí opakovat chyby, které jsme předvedly proti Norkám a Rumunkám. Věděly jsme, kdo koho bude bránit. Fungovalo to,“ pronesla.

Opora Thüringeru se sice ještě před půlí na palubovku vrátila a zaskočenému družstvu vrátila ztracenou sebedůvěru, ale bolestivě naražený loket ji výrazně ovlivňoval.

„Chtěla jsem to ještě do poločasu zkusit, jestli to půjde. Člověk na to myslí a trošku mě to limitovalo,“ přiznává.

„V obraně to však nešlo, tak jsem chodila alespoň do útoku,“ vysvětluje rodačka z Písku.

I když po přestávce hrála pouze s jednou zdravou rukou, většina útočných akcí šla právě přes ní.

„Druhý poločas byl dobrý v tom, že to měly blíže na střídačku a mohly se s Kamčou Kordovskou střídat,“ říká.

Na konec kariéry ale ani přes bolestivé zranění nemyslí. „Nechci nijak předbíhat. V tenhle moment však pokračuju normálně dál,“ prohlásila Luzumová.

Zatímco na předcházejících čtyřech šampionátech české házenkářky pokaždé postoupily ze základní skupiny, ve Francii se na šampionátu dál neprobojovaly.

„Samozřejmě nás to hrozně mrzí. Skupina byla ale těžká. Podle mě nejtěžší ze všech. Na to se ale nemůžeme vymlouvat,“ uvedla Luzumová.

České hráčky štvala hlavně závěrečná porážka s Německem.

„Je škoda, že jsme nezvládly rozhodující zápas, protože s Němkami se opravdu hrát dalo,“ je přesvědčená Luzumová.

„Na soupeřky jsme byly dobře připravené, ale ve druhém poločase jsme skoro neubránily ani jeden útok. Jak už byly o čtyři góly napřed, tak jsme jenom výsledek dotahovaly,“ přidává zklamaně.

Porážka 28:30 neznamená pouze stop na šampionátu, ale i komplikaci pro nasazení týmu pro příští kvalifikaci o postup na mistrovství světa.

„Ze sportovního hlediska je to hodně špatné, protože se dostaneme do horších košů,“ ví opora české reprezentace i německého Thüringeru.

„Budeme dostávat horší soupeře a bude hrozně těžké se kvalifikovat na nějaký šampionát,“ dodává smutná opora.