Mrzutost pociťuje o to větší, že před sezonou vkládal do týmu značné naděje. Vždyť mužstvo posílili elitní borci Kostoláni, Čechmánek a talentovaný nahrávač Porubský.

„Pro nás nebyla otázkou účast v play-off, ale to, jak tam uspět. Výsledek je však takový, že jsme o bod vypadli z elitní osmičky,“ smutní.
Hlavní příčinu neúspěchu vidí v tom, že mužstvo v dobře rozehraných zápasech a hrách spáchalo spoustu bodových ztrát.

„Bývalo to jako přes kopírák. A v sobotu to pokračovalo. S Benátkami jsme vedli 2:0 na sety, 11:8, měli jsme nahranou bodovku a normální volejbalový posun je ten, že přijde konec. Jenže my jsme z toho udělali zápas na pět setů,“ kroutí Macek hlavou.

Takové výpadky kolektivu mívají většinou hlubší podklad. Z pohledu zkušeného odborníka hráči neuměli udržet herní koncentraci.

„Podsouvá se mi, že jsme psychicky labilní, ale o tom to nemůže být, když v týmu figuruje řada zkušených volejbalistů. Je to o umění být připravený na udržení koncentrace sto minut,“ doplnil.

Fatru však provázel ještě jeden podstatný nedostatek. Zatímco soupeři dávali mnohdy na servisu rány jako z děla, Zlínští si pomohli podáním jen zřídka. A servis je alfou a omegou volejbalu, jak hráči téměř v každém rozhovoru říkají.

„Jednoznačně to byla jedna z našich nejhorších činností. Přitom se to týkalo hráčů, u kterých jsme počítali, že budou dobře podávat,“ potvrdil Macek.
Fatře nyní nezbývá nic jiného než se ctí dohrát skupinu o 9. až 12. místo, zapomenout na neúspěch a najít cestu k nápravě v příští sezoně.

„Bude potřeba hluboké analýzy. Nicméně vždycky říkám, že abychom byli lepší, musíme víc trénovat. Na to bude prostor,“ nastínil rodák z Brna.

Vedle toho se nabízí také myšlenka na obměnu kádru, ale to si vedení klubu bude teprve pečlivě rozmýšlet. U tria Kolář, Kostoláni, Hupka v této sezoně nebyl optimální poměr cena-výkon.

„S Kolářem nadále počítáme jako s prvním z těch hráčů, kteří u nás mají smlouvu jen na letošní sezonu. Opět kolem něj postavíme tým. U Kostolániho s Hupkou neříkám ne, ale musíme zvážit, jestli nepůjdeme zase cestou mladých hráčů. K dispozici je máme,“ nastínil Macek.

U slovenského nahrávače Petera Porubského se pro změnu vznáší otazník kvůli komplikovanému zranění kotníku. Případné posily má Fatra v hledáčku, ale jejich řešení bude na pořadu dne později.

„S kolegou Dostálem a Obdržálkem si necháme všechno v klidu projít hlavou. Nechceme, aby nyní tato věc eskalovala,“ vzkázal Macek.

A ještě je tu poslední věc k projednání. Možná dojde na to, že zlínský „dělník“ Přemysl Obdržálek bude vést tým z trenérské lavičky.

„Byl i teď plnohodnotný trenér, navíc odvádí hromadu práce u mládeže. Jde už jen o otázku koučinku během zápasů. V klubu to s Přemou probereme,“ prozradil mistr extraligy z roku 1999.