"Na startu chybí česká jednička a poslední vítěz přeboru David Navara, který s týmem Nového Boru startuje na souběžně probíhajícím klubovém poháru. A protože i momentální dvojka žebříčku, Viktor Láznička, prožívá herní přestávku, startovní pole se hodně vyrovnalo a turnaj nemá výrazného favorita. První nasazený je v něm Van Nguyen," upřesnil za pořádající klub Rostislav Svoboda.

A právě na jeho úkor se hned v první kole zrodilo největší překvapení, když prohrál úvodní partii s Richardem Mládkem, letošním juniorským přeborníkem. Ten na turnaji startuje díky divoké kartě, kterou obdržel od reprezentační komise svazu. "Richard na poslední chvíli nahradil v turnaji dalšího talenta Václava Fiňka a dokonce mohl po druhém nedělním kole být sám v čele turnaje, když byl velmi blízko k výhře v partii se Vojtěchem Zwardoněm a partie skončila jen remízou, po Mládkově hrubé chybě v posledních tazích partie. A tak spolu s ním dělí první místo s jedním a půl bodem ještě Štoček, Plát a Žilka," popsal Svoboda.

Start naopak nevyšel Tomáši Polákovi, někdejšímu kapitánovi extraligového Zlína, který jako jediný prohrál obě úvodní partie. "Turnaj se hraje na hotelu Moskva a pokračuje dalšími koly vždy od tří hodin až do konce týdne. Výjimkou je poslední kolo, které se hraje už od jedenácti hodin," upřesnil Svoboda.

Pořadatelé zvou všechny příznivce šachu na turnaj a doprovodné akce, vstup je volný. Komentovaný přenos partií probíhá na webu svazu, www.chess.cz.