Stará sportovní pravda říká, že obhájit je vždycky mnohem těžší, než triumfovat poprvé. Michalíkovi, který je mimo jiné i mistrem světa v enduru z roku 1998, se to po skvělých výkonech podařilo. „Letos to bylo o poznání těžší než loni. Šampionátu se účastnilo mnoho jezdců, kteří měli za sebou starty v mistrovství světa a také zázemí profesionálních týmů. Já jsem měl spíše takové domácí podmínky, proto si triumfu cením strašně moc,“ pochvaloval si čerstvý mistr Evropy v enduru pro rok 2007.

Nejtěžším závodem čtyřdílného seriálu (Itálie, Maďarsko, Finsko, Polsko) byl právě ten poslední o uplynulém víkendu v polském Kielce. „Tam to bylo nejhorší. O celkové prvenství jsem se totiž po celé čtyři podniky pral s Polákem Schusterem, který tratě v Kielce znal lépe. Proto jsem moc rád, že se mi tam povedlo vybojovat titul,“ ulevil si Michalík, jenž už před sezonou prohlašoval, že na mezinárodním poli skončí.

Od jeho volby jej neodradila ani lákavá nabídka, jaká se zase tak často nedostává. „Měl jsem v průběhu této sezony nabídku jít do mistrovství světa, ale odmítl jsem. Už jsem byl prostě rozhodnutý, že na mezinárodní scéně končím,“ potvrdil Michalík svou volbu. „Každé zranění je teď mnohem víc cítit, navíc se občas ozývají i staré rány,“ připomněl valašský jezdec bezpočet zlomenin ze závodění. Jeho poslední velkou mezinárodní akcí tak bude Šestidenní, která se jede v listopadu v Chile.

„V nadcházející sezoně už budu závodit jen v České republice, záleží, jak dovolí čas,“ prozradil jezdec, jenž se chystá více soustředit na závodění v rally. Hned v listopadu by se měl čerstvý mistr Evropy v enduru objevit na valašské Wurth sprintrally ve Vsetíně. „Mám už téměř kompletně připravený vůz Mitsubishi Lancer EVO IX, se kterým bych rád vsetínskou soutěž jel,“ prozradil zajímavost Michalík, jenž jel Wurth sprintrally před dvěma lety s vozem Honda Civic.


největší úspěchy

1991 - první start v závoděMS
1992 - 4. místo v závoděMS
1993 - 8. místo v závoděMS
1994 - 3. místo v ME
1995 - 5. místo v závoděMS
1996 - 2. místo v seriálu MS, mistr Itálie
1998 - mistr světa ve třídě do 125 ccm.,
absolutní mistr Evropy, absolutní mistr
ČR, vyhlášen nejlepším motocyklovým
závodníkem - ocenění Zlatá přilba
1999 - absolutní mistr ČR
2000 - 3. místo v seriáluMS
2001 - 6. místo v seriáluMS
2002 - 4. místo v seriáluMS
2003 - 2. místo v seriáluMS
2006 - absolutní mistr Evropy v enduru,
člen vítězného klubového družstva na
Šestidenní na Novém Zélandu
2007 - absolutní mistr Evropy