„Kvalita je na straně Gumáren, uspět by bylo překvapení. Ale proč ne, derby nemá favorita," pousmál se kouč Zlína Jiří Mičola, který ale stejně jako jeho kolega trvale bydlí v Zubří. „Nic jiného než vítězství nebereme, na druhou stranu nesmíme protivníka podcenit," nabádá svěřence Andrej Titkov.

Ten má na Zlín jenom nejlepší vzpomínky, neboť zde nastartoval svou úspěšnou kariéru – postoupil se Zlínem mezi elitu a následně se v ní s přehledem zachránil.

„Rád na ty časy vzpomínám a jsem za šanci a odrazový trenérský můstek do mužské házené vděčný. Ale musím se od toho oprostit, nyní kopu za Zubří. Silnější vztah ke Zlínu mám kvůli dceři, která se mi zde před půldruhým rokem narodila," pousmál se rodák z ruského Krasnodaru, který ale už více než dvacet let žije v Česku. V Zubří.

Ve dvojrozhovoru trenéři rivalů pak prozradili, jak jsou oba včetně jejich týmů na třaskavé derby připraveni.

Jak dopadla generálka na derby?

Titkov: Sice jsme o gól ve Frýdku-Místku prohráli, ale utkání splnilo očekávání. Ze zdravotních, reprezentačních a pracovních důvodů jsme nebyli kompletní, ale kluci se udrželi v zápasovém rytmu a to je nejdůležitější.

Mičola: V Bystřici pod Hostýnem jsme o gól prohráli, ovšem ani nám nešlo o výsledek. Zapojila se do hry celá lavička, prostor dostali i naši dva dorostenci – křídelník Tomáš Hrdina a spojka Štěpán Slovák. Navíc jsme zde hledali náhradu za zraněného Pernicu v obraně, kde se o to pokusí Kafka s Indrákem.

Už máte jasno o taktice na derby?

Titkov: V hlavě to mám, v úterý s ní seznámím tým. Ale pracovat na zápase jsme začali až na začátku týdne. Přestávku jsme využili zejména k oživení kondice.

Mičola: Znám Zubří velmi dobře, vím, co by se mělo hrát, ale jestli hráči mají kvalitu a dokážou plnit úkoly, to je věc druhá. Gumárny mají široký kádr, na rozdíl od nás zdvojené posty. Základem bude udržet jejich spojky důraznou obranou na dostřel brány a co nejdéle hrát vyrovnaný zápas.

V čem je soupeř silný?

Titkov: Má zejména kvalitní gólmany. Co jsem viděl, jsou silnější v kombinaci dopředu než v obraně. Zde je velký nepoměr. Že jim chybí pilíř obrany Pernica? S tím nekalkulujeme, protože derby se hraje i s horečkou 40 stupňů Celsia!

Mičola: Šíří kádru a individualitami. Řezníček dominuje ve hře jednoho na jednoho, umí najít pivota, střílet z dálky. Navíc je tam Reček, Martin Hrstka. Dále mají tři kvalitní pivoty, Šlachtu v reprezentaci. A jejich křídla? mladá, rychlá. Prostě všude hrozí nebezpečí. (trpký úsměv)

Jak je na tom tým po zdravotní stránce?

Titkov: Ze srazu se všichni vrátili zdraví, což nás těší. Třeba Šlachta se vrátil ve skvělé náladě, pochvaloval atmosféru v týmu. Až na Míru Pšenicu, kterého viróza dohnala na kapačky do nemocnice, budeme kompletní.

Mičola: Opory Indrák s Kavkou jsou už sice v pořádku, ale vrásky na čele nám udělalo zranění Pernici z posledního pohárového duelu v Ivančicích, jemuž zlomený nos minimálně dva týdny nedovolí nastoupit. Jinak výměna pořadatelství a netradiční středeční termín zejména našim vysokoškolákům hodně zkomplikovaly situaci, ale snad budeme v nejsilnějším složení.

Jste oba ze Zubří. Potkáváte se často?

Titkov: Ani ne, velmi zřídka. Více v autě na křižovatce než osobně. (úsměv)

Mičola: To je pravda, navíc protože je na hlavní, dávám mu přednost. (smích) Ale potkáváme se opravdu málo, v autě na sebe kyneme nejvíce. (úsměv)

Co říkáte na los osmifinále Českého poháru, který by měl být odehrán 17. listopadu?

Mičola: Vyzveme Frýdek-Místek, který si bude šetřit své opory. I tak ale mají výbornou formu a budou favoritem. Pro nás je důležité, že odehrajeme další kvalitní zápas. Stejně jako potřebujeme hodně trénovat, tak potřebujeme hrát takové duely. Zatím máme šest hráčů na potřebné úrovni, ale výkonnost dalších se nám zatím nedaří nastartovat.

Titkov: Jedeme do Kopřivnice, což je především z pohledu cestování přijatelný soupeř. Problém ale máme s datem zápasu, neboť ve stejný čas předehráváme duel s mistrovskou Plzní. Podle všeho se tak zápas odehraje až v prosinci. Platí ale, že chceme postoupit, protože každou soutěž bereme vážně. (úsměv)