V posledním exhibičním podniku sezony v našem regionu ve Slušovicích slavil úspěch favorizovaný Jan Černý ve Škoda Fabia R5, který díky nejlepšímu výkonu na divácky populární powerstage porazil svého největšího rivala Miroslava Jakeše o dvě vteřiny a v konečném účtování klání na 59 kilometrů dlouhé trati slavil úspěch rozdílem neuvěřitelných tří desetin vteřiny.

„Třebaže bylo na trati hodně vytahaného bláta a mokro, jelo se nám hezky,“ zářil v cíli štěstím nejrychlejší pilot.

„Na první rundu jsem nevěděl, jaké obout pneumatiky, vzali jsme dvě mokré a dvě suché gumy. Na předposlední erzetě jsme se krásně svezli. Na závěru jsem dal tvrdé gumy a vyšlo nám to,“ radoval se Černý. „Fabia Evo je skvělé auto, sice hodně podobné klasické erpětkové fabii, ale zároveň zcela odlišné.“

Naopak zklamání bylo znát na vsetínském pilotovi, který byl blizoučko prvenství.

„Chtěli jsme vyhrát pro kluky v týmu, zamrzí to,“ přiznal Jakeš. „Gumy byly po čtyřech erzetách v závěru hodně sjeté a kolem balíku na poslední erzetě jsme hodně ztratili. Počasí bylo zvláštní, sucho, místy mokro, vlhko a spousta bláta. Pro fanoušky to ale bylo hodně zajímavé,“ připustil nejrychlejší regionální pilot.

Z bronzu v konkurenci 66 posádek z tuzemska, Slovenska a Polska se na pěti měřených úsecích v délce 25 kilometrů radoval Václav Kopáček s Barborou Rendlovou jedoucí stejně jako Jakeš se starší specifikací Fabie R5.

„Seděli jsme v tomto autě zhruba po měsíci. Museli jsme ho přivézt nepoškozené až do cíle, neboť příští týden s ním pojede Petr Kačírek v Praze,“ poznamenal na úvod hodnocená Kopáček. „Ve Slušovicích je to vždy krásné, atmosféra nádherná, diváci skvělí a třetí místo parádní. Na okruhu nebylo moc co vymýšlet, hlavně neurvat kolo,“ pousmál se spokojený závodník.

Ve Slušovicích byly i hezké průjezdy i mezi jezdci na vozech s jednou poháněnou nápravou. Zde byl nejrychlejší úřadující český šampion René Dohnal (Peugeot 208 R2), s odstupem pouhých 0,3 vteřiny skončil druhý Egon Smékal (Citroën DS3 R3T), třetí dojel při premiéře s fiestou Lukáš Nekvapil.

„Pro nás to byl neplánovaný start. Kamarád Martin Plesník projevil zájem poprvé se svézt na horkém sedadle spolujezdce. Dali jsme dohromady baget a vyšlo to krásně Děkuji Martinovi za spolupráci, neudělal žádnou chybu a má do budoucna velký potenciál. Výsledek je super, krásná tečka za sezonou, která se nám podařila na jedničku,“ pověděl osmadvacetiletý René Dohnal. Rovněž dva nejrychlejší „dvoukolkáře“ dělily od sebe pouhé tři desetiny vteřiny!

„Bylo to pěkné svezení. Parádně jsme si zajezdili, maximální spokojenost,“ řekl v cíli zlínský jezdec Egon Smékal, který letos startoval v evropské Central Rally Trophy a po Českém Krumlově se objevil na českých tratích letos teprve podruhé.

Výsledky 10. ročníku Mikuláš Rally

1. Jan Černý – Petr Černohorský (CZE, Škoda Fabia R5 Evo) 17:19,6

2. Miroslav Jakeš – Petr Machů (CZE, Škoda Fabia R5) +0,3 s

3. Václav Kopáček – Barbora Rendlová (CZE, Škoda Fabia R5) +2,9

4. Jaroslav Melichárek – Erik Melichárek (SVK, Ford Fiesta RS WRC) +25,1

5. Patrik Rujbr – Miroslav Švec (CZE, Škoda Fabia R5) +27,3

6. Antonín Tlusťák – Ivo Vybíral (CZE, Škoda Fabia WRC) +41,2

7. Igor Drotár – Imrich Ferencz (SVK, Škoda Fabia R5) +43,6

8. Jan Jelínek – Petr Ingr (CZE, Škoda Fabia R5) +55,7

9. Tomáš Růžička – Jaroslav Novák (CZE, Hyundai i20 R5) +1:02,1

10. Jaroslav Pešl – Radek Juřica (CZE, Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:03,4