„Kalendář jsme připravovali dlouho dopředu, a protože jsme nevěděli, jaká bude situace, přihlásili jsme se i na Vysočinu, ačkoliv jsme se startem v tomto závodě příliš nepočítali,“ přiznal Kresta, který se v pondělí z pátého dílu tuzemského mistrovství v jednodenních soutěžích odhlásil.

Důvod je nasnadě. Už příští čtvrtek odlétají technici jeho stáje do Finska, aby zde během víkendu připravili potřebné zázemí pro start produkčního vozu Mitsubishi Lancer Evo IX v prestižním závodě mistrovství světa. „Logisticky i časově by bylo příliš náročné začít vše chystat teprve po Vysočině,“ vysvětlil čtyřnásobný mistr republiky.

Nemluvě už vůbec o tom, že Finská rally patří mezi kultovní soutěže a bývá na ni upřena pozornost celého motoristického světa. „Vybrali jsme si ji i kvůli vhodnému termínu. Nekoliduje s žádným závodem velkého domácího mistráku a my pak budeme mít ještě měsíc čas, abychom se dobře připravili na Barumku,“ doplnil Kresta.

V aktuální sezoně se přitom nejedná o jeho premiérový start v seriálu mistrovství světa. Mezi světovou špičku se vrátil již v únoru. Bylo to také na severu Evropy ve Švédsku, ovšem samotný závod mu příliš nevyšel. Trápily jej technické potíže s poškozenou palivovou nádrží i vlastní chyby, v polovině podniku proto raději odstoupil.

„Tentokrát bychom si závod chtěli skutečně užít. Na začátku roku to bylo spíš trápení,“ vzpomíná rodák z Trnavy na Zlínsku. Do Finska se vrací po pěti letech. Ani na tento závod, v němž startoval s fordem jako soukromník, neboť přednost v továrním týmu tenkrát dostal Mikko Hirvonen, nevzpomíná příliš v dobrém.

„Startovali jsme s náhradním vozem a už od začátku nás provázely problémy s technikou a se softwarem. Žádný dobrý výsledek jsme nezajeli, nicméně na samotnou soutěž jsme nezanevřeli,“ ubezpečuje Kresta, který zároveň vyvrací, že by se jednalo o ostrý test před srpnovou Barumkou.

„Svým způsobem to sice bude atraktivnější test, než kdybychom startovali třeba už tuto sobotu v Telči, na druhou stranu profil trati je zcela odlišný,“ upozorňuje 34letý pilot, jenž letos chystá pro fanoušky ještě jedno překvapení. V závěru roku totiž hodlá absolvovat další podnik mistrovství světa. S největší pravděpodobností ve Walesu.