„Bojovému umění se věnuji skoro čtyřicet let a navštívil jsem mnoho podobných akcí, jako je Budoshow a jiné přehlídky bojových umění v Česku. Také my jsme uspořádali hned šest mezinárodních ročníků Budoshow u nás ve Zlíně," upozornil hlavní organizátor akce Vladimír Tomi.

„Ale tak kvalitní obsazení, jaké se představí nyní v sobotu ve Zlíně, dosud na žádné jiné akci v republice nebylo k vidění. Většinou se sází na jednoho významného hosta a zbytek pořadu vyplňují průměrní účinkující. Ve zlínském kině ale neuvidíte žádný průměr, jen samé ikony bojového umění," slibuje Tomi.

Vystupovat na jednom pódiu spolu s čínskými mistry je pocta pro každého, kdo se bojovému umění věnuje. V České republice je několik set klubů a bojovým sportům se věnují tisíce lidí. Noc bojových umění ve Zlíně však bude hostit jen ty nejlepší.

Na koho se tedy diváci mohou těšit?

Karate kata přestaví mladičká česká reprezentantka, mistryně světa Sabina Křížová. Karate enbu zacvičí se svým trenérem z české reprezentace Michalem Slavíkem.

Karate Jutsu předvedou Dragon Warriors, draci, kteří nevystupují nikde jinde a své dovednosti představí exkluzivně jen ve Zlíně.
Do tajů boje s nožem nás zasvětí Marian Komrska se svým instruktorským týmem. Tento muž ovládá dokonale nejen nůž, ale také například teleskopický obušek nebo pouta. Vyučuje u nás i v zahraničí.

Izraelské bojové umění Krav maga nám přiblíží Miloš Smejkal, osobní žák izraelského mistra Raffi Livena (10. dan). „Milošova specialita je rozbíjení kamenů holou rukou," upřesnil Tomi.

Tajemné wudangské Kung-fu uvidíme v provedení mistra nad mistry, Zhai Fenga z Číny se svým týmem. Uvidíte dynamické ukázky tradičních wudangských bojových umění shaolinského stylu, a dva další styly Kung-fu a Thajchi v mistrovském provedení. Steven Seagal východu, to je přezdívka slovenského mistra Štefana Kurilly.

Jeho vystoupení je dokonalým koncertem a jeho umění filmového hrdinu v mnohém převyšuje. „Vyučuje a vystupuje v mnoha zemích světa a my se můžeme jen těšit na jeho koncert na zlínském pódiu. Malá perlička - je to nejmladší držitel šestého danu v klasickém Aikido na světě," poznamenal šéf akce.

Wushu v té nejkrásnější podobě nám ukáže čínský mistr Wang Yingshen se svým týmem. „Mistr Wang je ikonou v oblasti klasických čínských bojových umění. Kromě mnoha úspěchů na čínských mistrovstvích má na svém kontě také hlavní role v čínských akčních filmech," upozornil na další zajímavost Tomi.

Jeden z nejlepších světových exhibičních demo-týmů, to je tým MOOHWA. „Předvede nám Taekwondo na té nejvyšší úrovni v ukázkách, nad kterými zůstává rozum stát. Účastní se akcí po celém světě a za své působení si získali světový respekt. Lídrem týmu je Ondřej Havlíček, pátý dan. Jejich vystoupení se nedá popsat, to se prostě musí vidět," láká Tomi.

„Pro ty z vás, které jejich vystoupení uchvátí, máme malé upozornění. Zájemci o vstup do jejich týmu procházejí velmi tvrdým a pečlivým výběrovým řízením, trénují několikrát týdně a všichni jsou nositeli mistrovských titulů. Tak snad raději zůstaneme v pohodlí křesel zlínského kina a vychutnáme si jejich vystoupení," směje se hlavní organizátor akce.

Jak bývá ve Zlíně dobrým zvykem, diváci se mohou těšit také na špičkový doprovodný program. O ten se postará taneční skupina M Dance crew z Kroměříže. Mužské oko pak určitě potěší finalistky mistrovství republiky v bikiny fitness.

„Letošní Noc bojových umění slibuje neobyčejnou podívanou, kterou umocní velkoplošná projekce, prostorový zvuk a další technické finesy. Bezesporu půjde o akci mimořádného významu, přesahujícího hranice zlínského kraje," je přesvědčen Tomi.

Záštitu nad touto akcí převzal primátor města Zlína Miroslav Adámek. „Dík za finanční podporu patří Zlínskému kraji, městu Zlín a sponzorům," dodal Tomi.

Předprodej vstupenek ve Zlíně zajištuje Městské informační a turistické středisko Zlín (informační centrum - zlínská radnice), tel. 577 630 222. V Olomouci předprodej zajišťuje prodejna Fight sport v obchodním domě Koruna (tel.: 731 590 013). Vstupenky bude možno zakoupit také v den konání akce přímo na pokladně Velkého kina Zlín od 14.30 hodin.

„Upozorňujeme, že po celou dobu produkce platí přísný zákaz focení a natáčení. Další informace najdete na www.nocbojovychumeni.cz," dodal Vladimír Tomi.