„Je mým splněným snem jezdit a měřit se s absolutní světovou špičkou,“ září štěstím Gurecký, jezdec Brno Circuit Junior Racing Teamu. „Od počátku bylo mým cílem se do Rookies Cupu dostat a jsem moc rád, že se mi to podařilo, třebaže sezona byla hodně náročná. Nyní si od závodění na chvíli odpočinu a budu se soustředit na školu. Ale už se moc těším, až to celé začne!“

Loni vám prvenství těsně uniklo. V čem byl letošní ročník jiný?

Uplynulý ročník byl v důsledku pandemie Covid 19 zkrácený – jelo se pouze 8 závodů během 4 víkendů. Letos se konal šampionát Northern Talent Cupu v plné délce, od poloviny dubna do konce srpna odjeli jsme celkem 14 závodů během 7 víkendů na evropských okruzích. Už jsem tedy věděl, do čeho jdu. Měl jsem zkušenosti z předchozího ročníku, znal jsem většinu jezdců i některé okruhy. Cítil jsem se jistější!

Kdo byli vaši největší rivalové a konkurenti?

Hodně záleželo na počasí, protože někteří jezdci jezdí dobře na suchu, ale na mokré trati se jim nedařilo. Podle konečného pořadí se zdá, že mým největším rivalem byl Lorenz Luciano, ale pokud bych posoudil zdatnost jezdců, nejspíš by jím byl Rossi Moor, který skončil celkově třetí.

Jak fungovala technika?

Oproti loňsku, kdy mi motorka během dvou závodů přestala fungovat, se technika zlepšila. Téměř během celé sezony motocykl fungoval dobře. Potíže se vyskytly až při posledním závodním víkendu na Red Bull Ringu, kdy se v zahřívacím kole prvního závodu pokazila. Ihned po startu měla výkonový propad a kvůli tomu jsem ztratil hodně pozic. Nicméně se mi závod podařilo dokončit a získat i potřebné body k celkovému vítězství.

Hokejisté Zlína se ve středu připravovali pod vedením nově složeného realizačního týmu.
Podívejte se: Čajánek i Rob. Berany ve středu připravoval nový realizační tým

Neuvažujete tedy nad změnou techniky?

Vzhledem k tomu, že všichni startující v seriálu musí mít stejné závodní stroje - KTM 250ccm, což je stejná značka motocyklu, kterou jsem jel i tuto sezónu v NTC, tak změna značky stroje není ani možná. (úsměv)

Jak jste tedy oslavil prvenství?

Ještě na Red Bull Ringu jsem jej oslavil se svým týmem - tátou, mechanikem Bohdanem Janáčkem, trenérem Michalem Šemberou, týmovým manažerem JRT Brno Circuit Ondřejem Holíkem, i se svým týmovým kamarádem Jonášem Kocourkem. Po návratu domů jsme měli malou rodinnou oslavu. Bylo to moc pěkné. Moje rodina a nejbližší jsme velmi šťastní. Ve škole se svými úspěchy nechlubím, ale na sociálních sítích jsem dostal spoustu krásných gratulací, za které všem moc děkuji.

Kdy proběhne slavnostní vyhlášení?

Oficiální slavnostní vyhlášení by mělo proběhnout ve Valencii, při posledním závodě MotoGP, v polovině listopadu.

Nyní vás čeká náročný seriál závodů a program? O kolik více času a energie vám nyní prestižní seriál vezme?

Na příští sezónu se chci pořádně připravit, a proto budu muset začít trénovat na motorce už v zimě, pravděpodobně ve Španělsku. Na závodech strávím asi stejně času jako letos, ale vzhledem k intenzivnějším tréninkům na evropských okruzích budu muset vydat více energie i času.

Budete se již pohybovat mezi světovou motocyklovou špičkou. Na koho se nejvíce těšíte?

Těším se na porovnání s jezdci, kteří pojedou Red Bull MotoGP Rookies Cup již druhým rokem a také vzešli z Northern Talent Cupu, například Soma Görbe. Protože se snažím být sám sebou, žádný vzor nemám. (úsměv)

Jak vše budete zvládat ve škole? Gymnázium není zrovna snadná škola… Neuvažujete o přerušení?

Dostat se na gymnázium jsem si moc přál, a proto se budu snažit být dobrým studentem. Vím, že to bude těžké, ale o přerušení neuvažuji. Od druhého pololetí pravděpodobně přejdu na individuální vzdělávací plán, protože budu často pryč.

Kdo z rodičů bude s tebou jezdit po závodech?

Určitě můj taťka, který je mým trenérem, řidičem, mechanikem, parťákem, často i kuchařkou. (smích)

Jste připraven případně naplno skočit do světového motocyklového dění? Vzdát se školy, rodiny, přátel…

O tomto jsem ještě neuvažoval, je to stále hodně dlouhá a těžká cesta.

Kolik času měsíčně strávíte na cestách za tréninky a na závody?

Například v srpnu jsem na závodech a trénincích strávil asi 18 dní, ale to byl náročnější měsíc. Záleží, kde se závody konají, zda v Rakousku nebo třeba až v Holandsku. Ale průměrně bych řekl, že v autě na cestách strávím kolo 40 hodin jízdy v autě měsíčně.

Motoristický sport je finančně náročný. Jak budete zvládat následující závodní sezónu prestižního šampionátu?

Máte pravdu. Je skvělé, že se mi daří postupovat stále dál, ale s tím bohužel souvisí i stále vyšší finanční nároky. Nyní se budeme snažit sehnat partnery, kteří by mi pomohli prosadit se v Red Bull MotoGP Rookies Cupu 2022.

Kdo je Jakub Gurecký
Patnáctiletý studen gymnázia ve Zlína se narodil v Baťově městě. Svou kariéru začal v roce 2015 v barvách Minibikové akademie Masarykova okruhu a později vzniklého Brno Circuit Junior Racing Teamu. Má na svém kontě celou řadu úspěchů. Je mistrem ČR v minibicích, několikanásobným mistrem Minimotocupu, dvojnásobným vítězem německého šampionátu ADAC a stal se vicemistrem Evropy v kategorii Honda NSF 100. Zkušenosti sbíral ve španělském juniorském šampionátu Cuna de Campeones a nyní je čerstvým vítězem Northern Talent Cupu.