„Bylo to těžší, než jsem očekával. Myslel jsem, že půjde hlavně o fyzický závod. Na trati bylo hodně rohů, schodů, srázů a keřů. Naštěstí jsem žádnou chybu neudělal, ale musel jsem být opatrnější,“ uznal úřadující šampión, který musel orazit 27 kontrol.

„Vítězství jsem uvěřil až v cíli. Během závodu jsem měl ze sebe zvláštní pocit,“ oddechl si Mrázek.

Ovšem v podobném prostředí neběžel poprvé. Před čtrnácti dny ve Švédsku totiž závodil také v průmyslové zóně města. „Bylo to hodně podobné. Je to úžasný nápad,“ pochvaloval si Mrázek.

Obhájce předchozích tří prvenství a jeden z favoritů Tomáš Dlabaja uznal kvality soupeře. „Mohu mu jen gratulovat. Dnes bych ho neporazil. Běžel výborně,“ řekl. „Ale bylo lákavé unikátní sérii triumfů prodloužit,“ přiznal.

Přitom podle rodáka z nedalekého Fryštáku nehrála znalost prostředí roli. „Nikdy jsem tady pořádně nebyl. A když si jdete na náměstí koupit boty, tak vám to nepomůže,“ srovnal Dlabaja.

„Bylo to těžší, než jsem čekal. Měli jsme více kontrol, takže i méně času na každé rozhodnutí. Přechod z asfaltu do parku je změna, na kterou musíte zareagovat. Dvakrát jsem tam nechal po pěti vteřinách, což rozhodlo,“ povzdechl si nad svými chybami Dlabaja.

Vítězka kategorie žen Kamila Gregorová na triumf před závodem vůbec nemyslela, přesto za sebou nechala s odstupem 11 sekund jednu z favoritek Danu Brožkovou. „Říkala jsem si, že pokud se vejdu na velkou bednu do šestého místa, budu spokojená. Ale první příčku jsem nečekala,“ radovala se Gregorová.

Také ji neznámé prostředí v baťovském areálu náramně sedlo. Přestože na ni čekalo 22 kontrolních úseků. „Běželo se mi dobře, ačkoliv jsem na začátku udělala několik chyb. Pak jsem se srovnala s mapou a už to bylo dobré,“ pochvalovala si mistryně republiky.

S celým podnikem mohl být spokojený i ředitel závodu a jeden z jeho organizátorů Michal Schäfer. „Všechno se povedlo. Byl to zážitek a nakonec i drama. Rozdíly mezi prvními dvěma jsem ale čekal menší,“ prozradil.

Výsledky MČR v orientačním sprintu:

Kategorie mužů 3 600 m: 1. Jan Mrázek 15:43, 2. Tomáš Dlabaja +0. 11, 3. Lukáš Barták +0. 31, 4. Jan Procházka +0. 32, 5. Jan Šedivý +0. 37, 6. Vojtěch Král + 0. 44, … 10. Štěpán Dlabaja +1. 15.

Kategorie žen 3000 m: 1. Kamila Gregorová 15:15, 2. Dana Brožková + 0. 11, 3. Monika Topinková + 0. 36, 4. Martina Dočkalová + 0. 59, 5. Katarína Labašová + 1. 04, 6. Marta Lučanová +1. 06.