Dvoudenní program uzavřou výškařky a dálkaři a diváci se v nich mohou těšit na téměř kompletní českou špičku.

„Termín jsme vybrali tak, aby druhý den mítinku byl posledním, kdy mohou atleti splnit limity na letošní halové mistrovství Evropy. Chtěli jsme také, aby program vrcholil právě těmito disciplínami,“ pronesl manažer podniku Michal Petřík.

Idea byla jednoznačná. V dálce měl kroměřížský olympionik Roman Novotný útočit na limit 790 cm, ten ale pokusem 801 cm pokořil na víkendovém mistrovství republiky. „I tak se ale u nás bude závodit,“ řekl Petřík na adresu držitele rekordu mítinku. Druhý účastník evropského šampionátu Štěpán Wagner se však kvůli vysokým teplotám odhlásil.

Drama slibuje výška žen. Limit 192 cm nesplnila zatím ani jedna z tria Iva Straková, Oldřiška Marešová, Romana Dubnová. „Věřím, že jedné z nich se limit povede skočit,“ prohodil Petřík. Maximum mítinku stanovila před pěti lety Dubnová skokem 192 cm. Tehdy se málem přenesla i přes laťku ve výšce 195 cm.

Chvíli předtím se pokusí o limit 19,90 m ve vrhu koulí český reprezentant Jan Marcell, který o víkendu vyhrál MČR hodem dlouhým 19,22 m. Překonání rekordu mítinku v trojskoku (16,17 m) vyhlásil Polák Swiderski, který ho hodlá sebrat svému krajanovi Kruhlikovi. „Prohlásil, že skočí 16,50,“ prozradil Petřík.

Na české poměry nabitá konkurence se sejde i ve čtyřboji, do něhož se započítávají dálka, výška, koule a dva běhy na 40 yardů přes překážky. Mítink ozdobí nejlepší česká vícebojařka Eliška Klučinová, která se připravuje na ME v Paříži. Mezi muži se představí největší talent českého víceboje Adam Sebastian Helcelet, kterému budou konkurovat vítězové dvou prvních ročníků čtyřboje Slovák Dizdarevič a Pavel Baar. Početnou ekipu svých svěřenců přiveze trojnásobný mistr světa v desetiboji a patron mítinku zlínský rodák Tomáš Dvořák.

Oproti předchozím ročníkům vypadl skok o tyči. „Pro letošek jsme ho vyřadili z několika důvodů. Prvním je špatný technický stav stojanů. Na nové potřebujeme čtvrt milionu korun a o oddíl na ně momentálně nemá. Za druhé je tyčka zdlouhavá a za třetí konkurence nebývá vysoká. Pražští tyčkaři jsou pohodlní a než aby si u nás zaskákali, zajdou si raději do Stromovky,“ vyložil Petřík.

Rozpočet akce je stejně jako loni lehce na 400 tisíc korun a větší polovina připadá na zajištění účasti závodníků včetně odměn.

Součástí mítinku jsou i otrokovické přebory škol, závody přípravek a exhibice výškařů v historickém skokanském stylu straddle, při němž soutěžící překonává laťku s pokrčenými koleny těsně nad ní.