V Českých Budějovicích vybojovali Zlínští hned pět tuzemských titulů v dorosteneckých kategoriích, a neztratili se ani senioři, kteří si domů vezou dvě individuální bronzové medaile a čtyři cenné kovy ze štafet.

Nejúspěšnější členkou zlínské výpravy se stala Beata Polišenská. Ta vybojovala tituly hned ve třech disciplínách, a to na tratích 50, 100 a 200 metrů BiFi. Tím však její medailová žeň neskončila. Ke třem prvenstvím přidala ještě dva bronzy v závodech 100 metrů na hladině a 400 metrů pod vodou. Vladimír Soviš získal titul na trati 100 metrů pod vodou, pro dvě druhá místa si dohmátl na hladinové stovce i padesátce a bronz vylovil v disciplíně 50 metrů pod vodou.

Jan Mikl má zlato za výborný výkon na trati 400 metrů pod vodou a nádavkem i bronzovou medaili z tratě 100 metrů pod vodou. Všichni jmenovaní triumfovali mezi dorostenci. Výborné výkony předvedla také Alena Absolonová, která získala čtyři druhá místa, a to na tratích 100, 200, 400 a 800 metrů na hladině. Třetí místa ve svých nejsilnějších disciplínách si vyplavali také Tereza Křížková, Radek Kordula a David Chvála.

V seniorech se závodníkům Nema již tak nedařilo a získali pouze dvě bronzové medaile v individuálních závodech, a to ještě vlastně za výkony dorostenek – Aleny Absolonové a Beáty Polišenské. Výkon první jmenované na stovce na hladině totiž stačil i na třetí místo v celkovém pořadí a totéž se povedlo také Polišenské na trati 100 BiFi. Petra Polanská si sice vytvořila nové osobní maximum, ale na umístění na stupních vítězů to nestačilo. Jan Coufal byl kvůli mononukleóze šest týdnů v tréninkovém klidu a na republikový šampionát se začal připravovat necelé dva týdny před mistrovstvím, což se na výsledcích výrazně projevilo.

Co se Zlínským nepovedlo v individuálních závodech, to se podařilo ve štafetách doplněných o dorostence. Čtveřice ve složení Polanská, Sovišová, Absolonová a Polišenská získala díky vyrovnaným výkonům všech členek stříbrnou medaili v obou plavaných štafetách na 4×100 a 4×200 metrů. Štafeta mužů ve složení Kordula, Mikl, Coufal a Soviš byla ve svých disciplínách třetí, což bylo pro trenéry příjemným překvapením.

Celý šampionát tak mohli hodnotit pozitivně. „Náš klub letos reprezentovalo na mistrovství republiky 14 závodníků, což bylo nejvíc za poslední roky. Výsledkově se nám dařilo a zejména výkony mladších reprezentantů jsou příslibem a perspektivou i do dalších let,“ potvrdil šéftrenér zlínského oddílu Mojmír Knápek.

Robert Štach