Jeho asistentem pak bude Dušan Poloz, jenž aktuálně vede interligové házenkářky Zlína. „Jsem rád a potěšen, že si mě Honza vybral. Je pro mě ctí, trénovat nejlepší házenkářky v republice," konstatoval Poloz.

Jan Bašný vystřídá ve funkci dosavadního kouče Jiřího Tkadlece, který u týmu působil čtyři roky. Smlouva s novým trenérem bude podepsána na dva roky. V případě, že by se na konci svého funkčního období Bašnému a týmu žen podařilo kvalifikovat na vrcholnou akci, prodloužila by se automaticky o další rok. „Pro Bašného hovořilo hned několik důvodů. Je to trenérská osobnost, která má zkušenosti s ženskou házenou a protože nepůsobí v Čechách ale ve Francii, bude mít ten správný odstup od domácí soutěže a klubů. Přehled o hráčkách v domácích týmech pak bude mít jeho asistent Poloz, který trénuje Zlín,“ řekl k volbě nového trenéra viceprezident Českého svaz házené Tomáš Bártek.

Bašný má za sebou již několik trenérských angažmá převážně ve Francii. Zde trénoval jednak mužské celky (i s českými hráči Kučerkou, Petrem Štochlem, později Vítkem a Buchtou), ale i ženský tým Besancon. Nyní je zpět u celku mužů Ajjacia.

„Překvapený s nabídkou jsem ani nebyl, říkal jsem si, třeba si někdo vzpomene. Spíš jsem byl potěšen,“ přiznal 47letý lodivod. „Hlavně jsme řešili organizační věci, protože současně trénuji v klubu, tak aby se dalo vše skloubit. Nevěděl jsem, jestli mám být trenérem, který musí být v Čechách nebo trénovat tak, jako je to i u mužského celku v osobě Martina Liptáka. Když jsem věděl, že to bude na stejném principu, šlo jen o to dohodnout se s prezidentem Ajjacia a zkombinovat oba termínové kalendáře.“

Cíl pro nadcházející dva roky je jasný – dostat ženskou házenou opět na výsluní. „Bude to těžké. Momentálně záleží na štěstí při losu, protože my máme tak slabý koeficient, že když už se dostaneme z předkvalifikace, narazíme na těžkého soupeře v play-off. Nebude to jednoduché ani nadále, ale musíme se pokusit společně udělat cokoliv proto, aby se tato situace změnila. Nejen trenér, hráčky, ale i svaz a všichni okolo. Na rozdíl od mužské reprezentace je většina hráček z domácí soutěže, takže hodně záleží na tom, jak se pracuje v oddílech a jak vypadá naše liga. O tu se musíme opřít,“ přiznal Bašný, jenž bude úzce spolupracovat s Polozem. Ten trénuje interligový Zlín. „ Ale nemyslete si, že já české hráčky neznám. Sleduji všechny zápasy interligy i reprezentace v televizi, snažím se získávat pravidelně informace, takže přehled mám. Nejdu do neznáma.“

Dají se čekat některé změny v hráčském kádru? „Chci jednat se všemi hráčkami a zjistit, jak na tom jsou fyzicky a po sportovní stránce. Ono jich zas tolik není a já nechci, aby nám jen tak někdo šel pomoci, ale aby se naplno angažovat a chtěl reprezentovat. Mezi jmény, které máme vytipované se objevují zkušené házenkářky jako Knytlová, Ajglová, Nevařilová, Fabíková Vojtíšková a další. Se všemi bych rád hovořil a pozval je na první sraz, pokud budou mít zájem,“ dodal Bašný.

(mb, kan)